Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

  0:02
Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že za obsahem, který čtete nebo sledujete, nestojí profesionální redakce ctící standardy novinářské práce. Bohužel mnohdy takový zdroj nemá podobu rozjuchaného influencera, a tak se může stát, že si lidé nevědomky utvářejí své názory podle chybných zdrojů.
Část 1/3

Ustřižený kabel od nabíječky.

Nejen v počítačové a informační vědě platí pravidlo nazvané „garbage in – garbage out“. V otrockém překladu by znělo „odpad dovnitř – odpad ven“ a vyjadřuje fakt, že pokud použiji chybná vstupní data, na výstupu nutně dostanu chybné výsledky.

Platí to i o vytváření názorů. Jakmile někdo svůj názor postaví na nepravdivých informacích, je jeho názor chybný. Není jiný, je chybný.

Hezky to lze ukázat na tématu, kde si mnoho lidí zatím nemělo příležitost vytvořit názor na základě vlastních zkušeností, ale jen na základě někým nabídnutých informací a závěrů: elektromobilitě.

Volba to není náhodná. Elektromobilita patří mezi výbušná témata, a lze u ní tak najít širokou škálu různých manipulací. Od fotografií, kterým dává titulek jiný kontext, přes fotografie upravené tak, že přenášejí úplně jinou informaci, po titulky, ve kterých je špetka pravdy až po ty, jež si jejich autor prostě vymyslel. Autor tohoto textu se elektromobilitou dlouhodobě zabývá, a tak se mu příklady, které využil v tomto textu, postupně samy nastřádaly. I proto jsou některé staršího data – nechtěli jsme nejnovější, ale nejmarkantnější.

Text nehodnotí a nekomentuje elektromobilitu jako takovou. Využívá ji pouze jako hřiště, na kterém představuje konkrétní nekalé informační manipulace. Většina těchto manipulací je nastavena vůči elektromobilitě negativně a kriticky – pokusili jsme se najít i příklady, kdy se někdo pomocí podvržených a manipulovaných fotografií a tvrzení snažil naopak elektromobilitu lakovat na růžovo, ale nebyli jsme v tom úspěšní.

Na příkladech, které jsme potkali na sociálních sítích i různých tematických serverech, narazit na informace z kategorie „garbage“, tedy „odpad“, není rozhodně těžké.

Autoři některých námi vybraných ukázek by naši snahu možná odmávli se zlehčujícím „no vždyť to byla jen legrace“, jenže jak se ukazuje, postoje vydestilované z těchto odpadních vstupních dat mnohdy mají i lidé, kteří skutečně rozhodují o dění ve společnosti. Takže pak při jednání s vedením města můžete slyšet, „ale já jsem četl, že elektromobily končí, takže budovat nějaké nabíječky na městských parkovištích je zbytečné, ne?“ A když jsme se bavili s lidmi, kteří zodpovídají za rozvoj nabíjecí infrastruktury, tak největší komplikací nebývají technické překážky, ale postoj, „já to tu nechci, já jsem někde četl že ....“

Ustřižené kabely

V některých lidech přerostla antipatie vůči elektromobilitě dokonce v potřebu nabíječky ničit. Nejenže provozovateli způsobují statisícové škody, ale komplikují život těm, kteří přijedou nabíjet. Nabíjecí hnízda se proto stále častěji vybavují kamerovými systémy.

Pojďme si proto ukázat příklady příspěvků, které se v uplynulých letech a měsících podílely na formování českých postojů k elektromobilitě, a ukažme si na nich, jak snadné (nebo nesnadné) je někdy fakta ověřit.

Zneužité fotografie

Obrázky jsou atraktivnější než text a i na sociálních sítích mají mnohem větší zásah. Někdy přitom stačí drobně poupravit kontext fotky a najednou čtenář dostává úplně jinou informaci, než která na fotce ve skutečnosti je.

1 Chybný kontext snímku

Následující fotka je již v podstatě ikonická, v uplynulých letech jsem ji v různých příspěvcích a komentářích potkal snad stokrát.

Fotka Jona Edwardse, která oblétla svět ... a spousta lidí ji sdílela s úplně chybným kontextem.

Na fotce je elektromobil BMW i3 nabíjený z 50kW DC nabíječky, napájené z dieselového generátoru. Pro spoustu lidí důkaz absurdity bateriových elektromobilů a esencí pokrytectví „zeleného snižování emisí“.

Stačí ale obrázek nahrát do služby reverzního vyhledávání fotek TinEye a rychle zjistíte, že je na ní něco úplně jiného. Je to experimentální instalace elektrotechnika Jona Edwardse v jižní Austrálii na planině Nullarbor (tedy „kdesi uprostřed ničeho“), kterou ověřovali možnosti vysokorychlostního nabíjení elektromobilů v lokalitách příliš vzdálených od velkých měst a tedy i moderní infrastruktury.

Součástí experimentu bylo měření spotřeby nafty v generátoru ve vztahu k doplněné energii v pokusných elektromobilech. Ukázalo se, že BMW i3 ujel 100 kilometrů na energii vyrobenou ze 4,392 litru nafty, Tesla Model S měla spotřebu 5 – 6 litrů nafty na 100 kilometrů a Model X pak 5,7 – 6,9 litrů na 100 kilometrů.

Dnes je v lokalitě několik vysokorychlostních nabíjecích míst se solárním zdrojem, bateriovým úložištěm a dieselovým generátorem jen jako zálohou, kdyby nestačila energie ze slunce.

2 Podvržený snímek

Dalším příkladem „garbage in“ je použití obrázku, který s tématem elektromobility vůbec nesouvisí, ale s vhodným popiskem tak může vypadat. Oblíbeným žánrem jsou fotky s plameny a autorům bývá jedno, co ve skutečnosti hoří.

Příspěvek z roku 2023 s deset let starou fotkou něčeho úplně jiného.

Třeba tento facebookový příspěvek z roku 2023 má jasno: ohnivá koule na fotografii je srážka dvou elektromobilů. Nedá ale moc hledání nalézt o deset let starší video, na kterém hoří dodávka naložená tlakovými lahvemi s plynem, ze kterého je fotografie (respektive screenshot) evidentně pořízena.

3 Nefér editace

Jednou z nejsnadnějších manipulací s fotografií je „správný“ ořez. Ze snímku tak zmizí kontext a s pomocí správného titulku nebo popisku vypráví úplně jiný příběh.

Stačí fotku oříznout a ze slavnostního otevření nové nabíjecí stanice je důkaz o zoufalém čekání na nabíječku.

Fotka vznikla při slavnostním otevření vysokorychlostního nabíjecího hubu společnosti Fastned a byla součástí oficiální tiskové zprávy. Na snímku je stolek s tiskovými materiály, stativ videoštábu, stánek s občerstvením, spousta lidí a balonky. Stačí odříznout balonky, titulkem obrázek popsat jako frontu na volný nabíjecí port a toho ostatního si nikdo v rychlosti a na displeji telefonu ani nevšimne.

V dobách vydání článku bylo možné původní fotku najít v zahraničních textech o otevření daného hubu, dnes se dohledává hůře – hubů mezitím Fastned otevřel spoustu, a tak jsou články o tomto konkrétním utopené poměrně hluboko. A protože vyměnil mediální agenturu, nejsou staré tiskové zprávy k dohledání ani v press zóně Fastnedu. A pro reverzní vyhledávání je ořez fotky poněkud oříšek.

4 Fikce vydávaná za skutečnost

Toto je zajímavý příklad. Norská automobilová asociace v roce 2018 vytvořila informační kampaň upozorňující na důležitost rozvoje nabíjecí infrastruktury, jejíž součástí byl klip, na kterém se cyklista prodírá houštím prodlužovacích kabelů. Video je varováním, jak by to mohlo dopadnout, pokud se infrastruktura rezidenčního nabíjení nebude rozvíjet.

Fotka jako důkaz. Co na tom, že to není fotka, ale screenshot z kampaně upozorňující na důležitost výstavby nabíjecí infrastruktury, kterou vytvořili filmaři?

Video s pointou „podporujme rozvíjení infrastruktury, ať to tady v roce 2025 takto nevypadá“, ale posloužilo jako zdroj obrázku, který v českém prostředí posloužil jako opěrný bod pro tezi „takhle to nyní v Norsku vypadá, to je strašné“ a koloval všude možně. Ve článku z příkladu je sice níže v textu uvedeno „Tragikomická, přikrášlená scenérie přibližuje, jak majitelé elektromobilů večer před domy natahují nabíjecí kabely z oken přes ulici...“, jenže titulek předkládá „na ulicích přes kabely není k hnutí“ jako fakt a dokládá jej fiktivním obrázkem. A bohužel, zejména na sociálních sítích, mnozí čtenáři uvidí jen ten titulek a obrázek.

Ani v tomto případě byste původní zdroj nenašli úplně snadno, protože zpětné vyhledávání snímku nenajde původní video. Spíše je obecně dobré hledat samotný příběh, v tomto případě třeba s klíčovými slovy typu „Norsko, problém, nabíjecí kabely, blokování ulic ...“ a vyhledat je v angličtině, němčině, nebo třeba norštině – to dnes s překladači není problém. A pokud na vás nevyskočí odpovídající fotky a zpravodajské články ... tak to nejspíš nebude mít reálný základ. Pokud by někde byla taková situace doopravdy, novináři by si na ní pochopitelně smlsli.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Pečovatelé využijí dva elektromobily, nákupu Velkému Meziříčí pomohla dotace

Zpráva z vašeho okresu

Pracovníci terénní pečovatelské služby, která funguje na Velkomeziříčsku již od ledna 2024, se nyní...

Lék na elektrické patálie Volkswagenu odhalen. Mrňous pro všechny

Premiéra konceptu nejmenšího elektrického Volkswagenu jménem ID. EVERY1

VIDEO Jmenuje se Every1, je to hříčka, čtěte „everyone“. To znamená, že má být pro každého. Malý...

ANALÝZA: Problémy evropského autoprůmyslu umíme pojmenovat, ale ne řešit

Škoda zahájila v Kvasinách výrobu druhé generace modelu Kodiaq.

VIDEO Evropský automobilový průmysl je klíčovým odvětvím, které tvoří sedm procent HDP Evropské unie....

Škoda plánuje velké propouštění kvůli elektrovozům, oznámil šéf značky

Předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer na premiéře bateriového modelu...

VIDEO Škoda pokračuje v elektromobilizaci. Ale aby si zachovala ziskovost, se kterou je premiantem...

Elektroauta, která dávají smysl. Porsche za polovic, tesla za půlmilion

Porsche Taycan

Exkluzivně Pokud vám dává elektromobil smysl a pasuje vám do života, je ideální čas kupovat ojetinu. Nechali...

Kdo nevěří v elektroauta, poškozuje Evropu, hřímá Scholz. Chce unijní dotace

Německý kancléř Olaf Scholz na Světovém ekonomickém fóru v Davosu 2025

„Elektrická mobilita je budoucnost a každý, kdo tvrdí opak, nedělá nic jiného, než že poškozuje náš...

Elektromobil, fotovoltaika nebo baterie. Nehod a požárů je jednou tolik

Událostí, při kterých hrála roli elektrovozidla, bateriový pohon, hybrid, vodík...

Najít bezpečnostní prvky systému vysokého napětí, přestřihnout vodiče a vytáhnout pojistky. U...

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Zbraně, smrt a sklady pokladů. Zima 1945 byla v Sudetech tou nejkrutější

V minulém díle našeho miniseriálu k příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války jsme si připomněli, jakou roli hrál Liberec jako centrum nacistické moci. Nyní se opět vracíme do oblasti...

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40

Zatmění Měsíce je za námi. Ve videu jej tentokrát uvidíte nejlépe

V noci na pátek byl měsíc úplňku a zároveň se postupně schovával za Zemi tak, až ho zakryl celý její stín. Plné zatmění Měsíce však začalo až krátce před osmou hodinou ranní, kdy už nebylo z našeho...

13. března 2025  17:33,  aktualizováno  14.3 8:59

Američané obnovují letiště, ze kterého startovaly bombardéry na Hirošimu

Soustava ranvejí a stojánek na tichomořském ostrově Tinian byla na konci druhé světové války největší na světě. Sloužila bombardérům B-29 Superfortress, včetně dvou strojů, které shodily atomové...

14. března 2025

Měli vystřídat uváznuvší posádku ve vesmíru. Sami nyní musí čekat na odlet

Dvoučlenná posádka testovacího letu lodi Boeing přesluhující již řadu měsíců si počká na Mezinárodní vesmírné stanici patrně o několik dní déle. Astronauté, kteří je měli vystřídat, totiž v noci na...

13. března 2025  11:11