Cvičte v pohodlí domova jako profík. Díky těmto radám budete zase ve formě

  • 2
Zavřené posilovny, zrušené cvičební lekce, k tomu dostatek času a negativní emoce, to na náladě příliš nepřidá. Vše máte ve svých rukách. Využijte současný stav k vlastnímu prospěchu a začněte doma cvičit. Výhodou je, že sport má příznivý vliv nejen na tělesnou schránku, ale i na psychiku.
Ilustrační snímek

Když slova nestačí

Možná kouzelné síle pohybu nevěříte. Nejlépe se cítíte natažená na gauči, celkově jste línější a pohodlnější. Ale ať se vám to líbí, nebo ne, pokud jde o naše tělesné zdraví, je podle odborníků jen málo věcí, které jsou pro něj tak prospěšné jako pravidelná fyzická aktivita. 

Jestli se potýkáte se stresem a máte problém s motivací cokoliv dělat, ať už jde třeba o práci, studium, či socializaci, tak je podle Roberta Žižky, ředitele organizace Prameny zdraví, pohyb mimořádně účinnou nepřímou cestou, jak tyto problémy vyřešit.

Když se přemluvíte ke cvičení, posílíte také svoji sebedisciplínu a stabilizujete hormonální hladinu. „Po každém fyzickém cvičení navíc přichází hřejivý pocit úspěchu a přispívá tak k naší spokojenosti,“ říká Robert Žižka. 

Právě tento pocit úspěchu je důležitý, protože je silnou zbraní proti demotivaci. Pravidelným cvičením si snadno vytvoříte nový rituál, který si najde místo ve vašem pracovním týdnu i volném čase, zvýší vaše sebevědomí a posílí schopnost a vůli k řešení záležitostí, kterým jste se doposud vyhýbala.

S trochou nadsázky lze říct, že rozhodnutí vydat se na první běh či kondiční procházku může být odrazovým můstkem k celkovému zlepšení životního stylu a spokojenosti se sebou.

Ve dvou se to lépe táhne, motivujte se navzájem s partnerem či kamarádkou.

Ve zdravém těle zdravý duch

„Cvičení posiluje kosti, má schopnost snižovat krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci, což chrání srdce a cévy,“ říká doktor Hans Diehl, odborník na zdravou výživu a životosprávu a zakladatel programu CHIP. Jde jen o namátkový výběr z výhod, které nám pravidelné cvičení přináší. 

Robert Žižka s odvoláním na odborný časopis Physiological Behaviour připomíná, že kupříkladu o běhání se někdy mluví jako o droze. Skutečně, při běhu dochází v našem mozku k podobnému neurochemickému odměňování jako při konzumaci návykové látky. 

Dostaňte návyk běhání do života a získáte tu nejzdravější závislost, které může člověk dosáhnout. Pečujte o tuto závislost s rozumem a sebekontrolou a přinese vám zlepšení života i tam, kde byste to nečekala.

Díky iDNES Premium můžete také cvičit a hubnout online. Aktivujte si členství a čerpejte i další výhody.

Díky existenci online světa si můžete z pohodlí domova užívat skutečně širokou škálu různorodých aktivit. A co je vůbec nejlepší, i s profesionálním vysvětlením, jak jednotlivé cviky provádět, případně, čeho se vyvarovat. 

Jednotlivé cvičební plány lze najít na různých kanálech, ať už je to YouTube, komunitní skupiny na sociálních sítích, ale také mnozí lektoři pružně zareagovali na současný stav a poskytují lekce po Skypu či prostřednictvím jiných platforem.

Tip: Nechce se vám na internetu dlouze vyhledávat vhodný sportovní kanál? Pak vyzkoušejte aplikaci Fitfy. Jde o domácí cvičení v češtině. Zahrnuje více než 900 cviků s fitness pomůckami i bez nich.

Trávíte hodně času před počítačem? Věnujte pohybu alespoň 30 minut každý den.

Pro práci u počítače

Spousta z nás vykonává práci doma, na tzv. home office. Ovšem dlouhodobé sezení s pohledem upřeným na obrazovku monitoru je nutné kompenzovat pravidelným protahováním, aby nevznikly potíže se zády. Několikrát denně se proto donuťte ze židle vstát a krátce si zacvičit. Pomůže to nejen svalstvu a pohybovému aparátu, ale také pozitivně ovlivní soustředění.

Tip na účinné protažení: Seďte na židli, nohy zůstávají v pozici od sebe. Vzpažte a poté proveďte úklon trupu. Vzpaženou ruku vytahujte do dálky přes hlavu, pánev držte na místě. Totéž na druhou stranu. Vydržte aspoň 30 sekund. 

Také můžete protáhnout lýtkové svaly: Opřete si ruce o stůl či židli. Protahovanou dolní končetinu zanožte. Koleno přední nohy je pokrčené, zadní natažené. Pánev posunujte směrem šikmo dopředu dolů. Zadní patu držte na zemi. Vystřídejte nohy. Poté můžete přinožit, vystrčit zadek a povolit, hlavu mezi ruce. Vydržte alespoň 30 sekund.

Nemusíte mít doma výbavu jako v malé posilovně. Činky, podložka či míč zcela postačí.

Potřební pomocníci

Pro domácí cvičení se vybavte nejen funkčním oblečením, které zaručí volnost pohybu, udrží tělo v teple, odvádí pot a je maximálně příjemné, přidanou hodnotou jsou pak pomůcky. 

Využít můžete rotoped, běžecký pás, stepper, posilovací lavice, ale cvičit můžete i s menšími investicemi. Službu prokáže „obyčejný“ fitness míč, činky, chytré švihadlo, které počítá skoky i spálené kalorie, nebo posilovací guma. 

Pokud máte zahradu, představuje to pro vás velkou výhodu. Své aktivity tak můžete přesunout na čerstvý vzduch. Takový pingpongový stůl zaručí spoustu zábavy i spálených kalorií, využít ke cvičení můžete také trampolínu, která dosud sloužila pro radovánky dětí.

Neoddělitelnou součástí pohybových aktivit je hudba, která dokáže v případě dynamického cvičení motivovat, u relaxačních cvičení jako je jóga nebo tai-či zase zklidňuje mysl a pomáhá se soustředěním. 

Tip: Sestavte si svůj „sport playlist“. Vyzkoušejte třeba aplikaci Music for Workout Fitness Sport & Gym, kde najdete osvědčenou hudbu pro různé typy cvičení (fitness, jóga, posilování atd.).

Ilustrační snímek

Na co dávat pozor

  • Přidávejte postupně. Nemá cenu se „strhnout“ a pak se z toho vzpamatovávat dva týdny. Cvičte raději pravidelně, a pokud jste dosud nebyli příliš aktivní, přidávejte si cviky i čas strávený pohybem postupně.
  • Řádná rozcvička. Před každým cvičením nezapomínejte na alespoň desetiminutový strečink pro protažení svalů, který organismus připraví na zvýšenou pohybovou aktivitu. Díky tomu pomůžete předejít poškození pohybového aparátu.
  • Vytvořte si rituál. Díky pravidelnému cvičení zlepšíte kondičku i svalovou sílu a na rozdíl od toho nárazového má dlouhodobý efekt. Zkuste se vybičovat alespoň dvakrát týdně hodinu, klidně můžete čas rozložit i na dvacet minut každý den, záleží na tom, co vám více vyhovuje.
  • Relaxujte! Po cvičení dopřejte tělu zasloužený odpočinek. Přetížené svaly snáze zregenerují, mohou lépe fungovat a méně se unaví.
  • Nepřetěžujte klouby. Správnou funkci kloubů se doporučuje při zvýšené pohybové aktivitě podpořit kolagenem. Přípravky s kolagenem dostupné na trhu lze zjednodušeně rozdělit do dvou skupin: na želatiny a kolagenní peptidy, a na ty, které obsahují kolageny v přirozené podobě. Ty pomáhají v samoozdravných procesech těla tím, že navozují toleranci organismu k vlastnímu kolagenu.

Stále častěji jsou k vidění městské parky, kde naleznete různorodé vybavení. Jde o příjemnou venkovní posilovnu, kde neplatíte vstup.