Chceme porazit muže v běhu, ale jsme v krizi. Neběháme

  2:00aktualizováno  27. července 9:26
Před prázdninami jsme se v redakci OnaDnes.cz rozhodly, že to mužům pořádně natřeme. Ukážeme jim, že ženy jsou lepší běžkyně než muži. A chtěly jsme být vzorem pro všechny ostatní soutěživé ženy. Jenže je takřka půlka prázdnin a my jsme se propadly do hluboké krize. Takřka neběháme. A tak jsme vyrazily pro radu za odborníkem. Třeba máte podobný problém a pomůžeme i vám.

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Vladimír Korbel je trenér s mnohaletými zkušenostmi, připravoval i špičkové české atlety. A o ztrátě motivace něco ví. Krize přišla zkraje prázdnin, zhruba měsíc po zahájení tréninku.

Jako by se každý kilometr, který byl třeba uběhnout, stal předem strašákem. U některých nastupují výčitky, že to dneska nezvládly, a tak raději přestávají běhat úplně. Některé z nás si zase naplánované trasy zkracují. Tréninkový plán individuálně sestavený trenérem Korbelem začíná mít čím dál větší trhliny. Jak z toho ven?

Pozor na schvácenost

Vladimír Korbel upozorňuje, že kvůli prázdninám a dovoleným s ním nebyl náš běžecký tým v dostatečném kontaktu.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Běháte? Nebo chcete začít a nevíte jak? Máte radu, jak překonat běžeckou krizi? Napište o tom zde.

Oněnka z Kavárničky

"A tak se dostavila jistá krize, které bylo nutné vyhnout se za ´každou cenu´," říká Korbel. "Zdálo se rozumnější tréninkový plán nesplnit než se unavit, a to je pak jen krůček ke krizi, která má příčinu pravděpodobně v celkovém přepracování. Tedy nejen fyzickém, ale i psychickém."

Podle Korbela jsou přepracovaní novináři, příliš zodpovědní úředníci nebo mámy a tátové od malých dětí nejlepšími kandidáty na celkovou schvácenost. Člověk propadá dojmu, že výkonnost se nelepší, že jen mrhá časem a trénink ho přestává bavit.

"Proto je zde trenér, který musí včas upravit trénink. A proto je nutná jasná a včasná komunikace s trenérem (která nám chyběla), aby nevznikaly podobné únavové stavy, které škodí celkové psychice, celkovému zdraví," vysvětluje Korbel.

Chce to trpělivost

Zkušený trenér tvrdí, že situace, do níž jsme se po měsíci tréninku dostaly, není nijak výjimečná. "Je dobré si uvědomit, že únavou vaše motivace možná utrpěla, ale tahle krize je pouze dočasným jevem, možná i nezbytným průvodním jevem vašeho celkového způsobu života. Ale myslete na budoucí čas a věřte, že vaše trpělivá práce a trénink se dočkají úspěšných žní," říká Korbel.

Tréninkový plán na dalších 14 dní

Po dohodě s trenérem nám zůstává poslední tréninkový plán, vzhledem ke krizi ale nemusíme dodržovat dříve doporučovanou rychlost, ale zato bychom měly dodržet objem.

První tréninkový plán pro začátečníky najdete ZDE.

1. 2 x 2 km 
2. 3 x 3 km 
3. 3 + 2 km 
4. 7 km souvisle
5. 5 km souvisle
6. 6 km souvisle
7. 7 km souvisle

Jednou z jeho rad, které nám dal, je pravidelné monitorování tréninku. Pozorovat, jestli nepocítíme přetrénování, únavu.

"Kontaktujte trenéra, raďte se s ním a nenechte vše, co už vaše parta a každá z vás osobně dosáhla, přijít vniveč špatnými, únavou a krizí ovlivněnými rozhodnutími," doporučuje Korbel.

Trénovat máme dál podle plánu, ale snížit si intenzitu zatížení na takovou úroveň, aby nám trénink dělal radost, unavil nás, ale nevyčerpával. Můžeme zařadit i pár dnů volna. "V dlouhodobější perspektivě to bude lepší, než kdybyste překonávaly únavu a dopracovaly se k dlouhodobému přetrénování," říká Korbel.

Pár triků proti nudě

Existuje i několik triků, s jejichž pomocí lze překonat ztrátu motivace. Jedním z nich je změnit stereotyp běhání. Pokud běháte pravidelně v určitý čas, najděte si jinou dobu. Místo večera ráno, anebo naopak. "Svojí denní tréninkovou dávku si můžete i rozdělit na ráno a večer, ale objem vždy dodržujte," radí trenér.

Anebo změňte trasu svého běhu. Pokud už na své pravidelné cestě znáte každý kamínek, každou zátočinu, najděte si jiné místo. Běhejte třeba i na dovolené, v úplně jiném prostředí, poznejte okolí svého hotelu při běhu a nikoli jen při "obyčejné" procházce.

Pomoci vám může i to, že už napříště nepoběžíte sama, ale ve skupině. Najděte si partu stejně odhodlaných žen a domluvte si společné běhání. Můžete se navzájem podporovat, hecovat se.

Dobrou motivací bude i odměna za splněný trénink, třeba v podobě nákupu nového trička.

Běh při společném tréninku se čtenářkami OnaDnes.cz.

Běh při společném tréninku se čtenářkami OnaDnes.cz.

Přidejte se k nám

Začněte běhat s námi. Hlavním cílem akce je desetikilometrový závod Nike Run Prague, který se uskuteční 3. září v Praze.

Stačí se přihlásit do závodu Nike Run Prague a vytvořit si profil na Nikerunnig.com. Zároveň se můžete účasnit souboje s muži na těchto stránkách. (Celý článek o souboji ženy versus muži).

Přihlášené ženy mohou vyhrát Nike+ SportBand. Každá čtenářka navíc získá kšiltovku Nike, blok a nákupní tašku s logem OnaDnes.cz a 20% slevu do Nike Store.

Další výherní trénink, kde si společně zaběháme a budeme rozdávat vylosovaným čtenářkám SportBand, se koná 5. srpna v 18.30 v Praze na Ladronce.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz