Nejlepší školní tašky: musí být zpevněné a vážit nejvýš kilo a půl

  5:13aktualizováno  5:13
Nechcete, aby vaše dítě bolela záda, hlava nebo třeba kolena z levné školní brašny? Nešetřete a kupte mu lehký model s anatomicky tvarovanými zády. Vyjde asi na tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Školní aktovku, nebo batoh? Ještě před několika lety se kvůli vnitřní přehlednosti doporučovala aktovka pro děti v první až třetí třídě. Dnes jsou už v nabídce školní a studentské batohy, které jsou co do bezpečnosti a uspořádání prakticky srovnatelné s aktovkou a přitom bývají lehčí.

Pokud koupíte dítěti aktovku, počítejte s tím, že nejpozději ve třetí třídě stejně bude chtít batoh, protože ho bude mít většina jeho spolužáků.

Dobrý batoh stojí tisícovku

Nákup příliš levné školní tašky, ať už v tržnici nebo v supermarketu, není dobrá volba. Výrobek sice vypadá skoro stejně jako "drahý značkový", ale bývá vyroben z nekvalitních materiálů: popruhy prokluzují, plastové díly mají ostré hrany, polstrování se po pár dnech nošení potrhá a začnou z něho vylézat kusy molitanu...

Kvalitní a správně řešený školní batoh pořídíte zhruba za tisíc korun. To však neznamená, že každý batoh za tisícikorunu je dobrý – mnozí výrobci hřeší na to, že dítě bude chtít brašnu s obrázkem, který letí, a vy tak zaplatíte víc za design než za kvalitu.

Od toho, aby si nevybralo na záda nezdravý "hadrový" batůžek, jste tu vy. Proto zvolte obchod nabízející pouze kvalitní certifikované školní tašky a batohy.

Když si vyberete ten, který vašim požadavkům vyhovuje, nemusíte hned kupovat. Zkuste nejprve porovnat ceny například na www.heureka.cz, www.hledejceny.cz nebo www.boziceny.cz. Například školní batoh CHI 133 se podařilo najít za 1 257 i za 1 540 korun.

Podívejte se, jak má vypadat správná školní taška

Batoh: lehký, pevný a nepřeplněný

Objem batohu by měl být adekvátní věku – dítě by nemělo na zádech nosit více než 12 procent své tělesné hmotnosti. A nejde jen o učebnice, důležitá je i vlastní batoh. Ten by měl být pokud možno co nejlehčí, ne však na úkor konstrukce. Pro děti prvního stupně základní školy je ideální aktovka, popř. batoh, do 1 200 gramů. Váha do 1 400 gramů je vhodná pro žáky druhého stupně.

"Nošení těžkých batohů je velice nezdravé, zvlášť v mladém věku. Především nošení školní tašky na jednom rameni může vést k takzvanému skoliotickému držení páteře," upozorňuje Dagmar Mostecká z Centra fyzioterapeutické péče Avete Omne.

Ale i batoh na obou ramenou může hodně uškodit, když je příliš těžký. "Mnoho dětí má vadné držení těla. Když začnou nosit těžkou tašku, vada se ještě prohloubí a může se začít projevovat bolestmi zad, hlavy nebo třeba kolen."

Školák by proto měl nosit v batohu jen to nejnutnější na následující den, nikoliv veškeré sešity a knihy na celý týden. Naprosto ideální stav je, když má dítě jedny učebnice doma, druhé ve škole a v batohu nosí jen sešity a svačinu.

Záda musí být zpevněná, jinak se bude dítě hrbit

Při výběru dejte pozor na takzvanou anatomii batohu. Měl by mít zpevněná záda a širší popruhy. "Správné tvarování zádové části dítě nutí, aby chodilo zpříma," tvrdí Miroslava Dostálová z Institutu pro testování a certifikaci, který dělal před dvěma lety i test pro MF DNES. Rozhodně by nemělo jít o jakýsi vak, kde se věci sesypou dolů. Takový batoh totiž táhne školáka dozadu, a dítě proto musí vyvíjet velký protitah dopředu, který vede k hrbení.

Těžké věci by měly být co nejblíže páteři. Ideální je spíše vyšší a užší (z bočního pohledu) batoh. Velkou chybou je ho nosit s neutaženými popruhy, kdy batoh visí pouze na ramenou. Když popruhy dobře seřídíte, batoh se dítěti mnohem lépe ponese. Pak stačí plandající konce popruhů zastřihnout a zatavit třeba nad svíčkou, aby se umělý tkaloun nepáral.

Jen nezapomeňte, že dítě nebude chodit celý školní rok v mikině, a nechte při úpravách prostor, aby popruhy neškrtily, až školák obleče zimní bundu.

Kde koupit dobrý školní batoh

* www.topgal.cz
* www.skolni-batohy.cz
* www.batohy-aktovky.cz
* www.rockpoint.cz
* www.hudy.cz
* www.keenfootwear.cz
* www.mall.cz


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Naučte děti přijmout prohru. Pomůže jim to v dalším životě

Ilustrační fotografie

Žijeme v konkurenční době. Jenže život se neskládá jen z úspěchů, ale i z chyb a proher. Protože se jimi nikdo...

OBRAZEM: Holčička má v tmavých vlasech blond pruh. Je kopií své matky

Mayah Aziz Oliveira

Když Mayah Aziz Oliveirová přišla na svět, doktoři i zdravotnický personál byli překvapeni z jejího neobvyklého...

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

Najdete na iDNES.cz