Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Xiaomi se dostalo na americkou černou listinu. Co to bude znamenat?

  14:22aktualizováno  17:15
Administrativa končícího prezidenta USA Donalda Trumpa zařadila společnost Xiaomi na černou listinu. Na první pohled to může připomínat embargo na čínskou společnost Huawei. Ale nemusí to tak být. Doplněno o vyjádření společnosti Xiaomi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu Huawei v květnu 2019. Tato událost měla zásadní vliv na celý mobilní byznys. Huawei byl do té chvíle světová dvojka a bylo velmi pravděpodobné, že se velmi brzy stane světovou jedničkou. Což se kvůli embargu nestalo a naopak to v konečném důsledku vedlo k odprodeji dceřiné značky Honor a výraznému poklesu tržního podílu celého koncernu Huawei. 

Důvod byl prostý, nejenom že se Huawei prakticky musel stáhnout z amerického trhu, ale tam nijak silný nikdy nebyl. Mnohem podstatnější je zákaz obchodování a spolupráce amerických společností s Huaweiem. A to se týká nejenom hardwaru, ale i patentů a softwaru

Přestože v rámci embarga došlo k různým odkladům a výjimkám (třeba Microsoft s Huaweiem spolupracovat může), tak nejpodstatnější byl zákaz využívání služeb Googlu v jeho telefonech.

Což v praxi znamená, že modely vyvinuté a představené po začátku embarga sice nadále mají základní Android, ale například bez přihlášení do Google účtu, aplikací YouTubu, Gmailu, map Googlu a dalších. A takové telefony jsou mimo čínský trh neprodejné. 

Černá listina na poslední chvíli

Prezident Donald Trump neobhájil svůj mandát, a tak 20. ledna bude jmenován jeho následovníkem Joe Biden. Pět dní před koncem mandátu však administrativa končícího prezidenta umístila na černou listinu dalšího významného čínského producenta elektroniky a především smartphonů Xiaomi. Samozřejmě je možné, že nová administrativa příkazy v budoucnu přehodnotí či zruší. 

Jenže není černá listina jako černá listina. Huawei je na listině amerického ministerstva obchodu, Xiaomi se dostalo na listinu ministerstva obrany. A důsledky jsou velmi rozdílné. 

Černé listiny

  • Listina amerického ministerstva obrany zahrnuje aktuálně vedle Xiaomi například všechny tři hlavní čínské operátory, Huawei nebo výrobce procesorů SMIC. 
  • V listině ministerstva obchodu je Huawei, nedávno tam byl zařazený výrobce dronů DJI nebo firma zabývající se umělou inteligencí Sense Time. 

Huawei zařazení prakticky ochromilo na mimočínských trzích, situace Xiaomi po zařazení na černou listinu sice také není úplně dobrá, ale nehrozí mu jakékoliv omezení prodeje ani zákaz spolupráce s americkými firmami, což je při produkci smartphonů zcela klíčové. 

Černá listina amerického ministerstva obrany obsahuje společnosti, které jsou podle americké administrativy napojené na čínskou armádu. Zařazení na listinu pak znamená, že američtí občané nesmí do těchto firem investovat. A pokud v uvedených firmách podíl mají, tak ho musí prodat. V případě Xiaomi je termín stanovený na listopad letošního roku. 

Xiaomi se proti zařazení ohradilo a odmítlo, že je jakkoliv propojené s čínskou armádou.

U telefonů Xiaomi se nic nemění

Pro Xiaomi to může znamenat finanční komplikace, ale působení na trhu to neovlivní. Xiaomi může prodávat své produkty nadále tak, jak je prodávalo a ani nemusí řešit problémy s dodavateli nebo softwarem, jako je tomu u Huaweie. 

Oficiální vyjádření společnosti Xiaomi

Společnost Xiaomi vždy dodržuje platné legislativní normy a provozuje svojí činnost v souladu s příslušnými zákony a předpisy zemí, ve kterých podniká. Společnost znovu opakuje, že poskytuje produkty a služby k civilnímu a komerčnímu využití. 

Zároveň potvrzuje, že není nijak vlastněna, kontrolována ani přidružena k čínské armádě, a že není „společností čínské komunistické armády“ jak je definováno v rámci NDAA. 

Společnost podnikne náležité kroky k ochraně zájmů společnosti a jejích akcionářů. Společnost také přezkoumává potenciální důsledky této záležitosti k plnému pochopení dopadů na holding. Další vyjádření bude společnost vydávat s ohledem na vývoj situace.

Xiaomi není v USA příliš silná značka, tamní trh je specifický a významné tržní podíly tam mají značky, které jsou v Evropě tržně bezvýznamné. Sedmdesát procent tamního trhu drží Apple se Samsungem, třetí je LG a čtvrté Lenovo včetně Motoroly. Relativně silnou pozici má i třeba ZTE. Naopak mladší čínské značky jako Xiaomi, Oppo, Vivo, Realme a další zatím na americkém trhu významné postavení nemají. O Huaweii nemluvě. 

Xiaomi roste

Naopak v Evropě loni Xiaomi rostlo o desítky procent a značka bojuje o třetí pozici v žebříčku největších značek na trhu. Silné je i na dalších trzích mimo Čínu. Naopak v Číně je Xiaomi čtyřkou na trhu, kterému dominuje Huawei. Pro Xiaomi jsou tak mimočínské operace klíčové. 

Kdo bude na zařazení Xiaomi na černou listinu tratit, jsou američtí investoři. Akcie budou muset prodat a první den po oznámení klesla jejich cena o 11 procent. Přitom akcie Xiaomi byly loni jedny z nejzajímavějších v byznysu, jejich hodnota vzrostla až o 143 procent

Autor:
  • Nejčtenější

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

iPhony budou vypadat jinak. Budou co nejtenčí a co nejlehčí

22. června 2024

Nový tablet iPad Pro ukázal nový designový styl Applu, který se postupně dostane na počítače...

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Novinky nástupce Nokie nedávají smysl, jsou totálně nudné. Jenže tu je háček

22. června 2024

Premium Společnost HMD opustila ve smartphonech značku Nokia a představila první vlastní smartphony....

T-Mobile má nové tarify. Přinášejí víkendová neomezená data i další bonusy

24. června 2024  7:02

T-Mobile v úterý 25. června spouští nové tarifní portfolio Next. Oproti stávající nabídce je...

Rekordním displejem a nižší cenou chtějí poškádlit ty nejlepší modely

24. června 2024

Je to velmi zajímavý telefon. Na jednu stranu představuje klasický čínský stroj, který se chce...

Vivo V40 v testu: střední třída se špičkovým foťákem a displejem

23. června 2024

Jen málo fotomobilů ve střední třídě může kvalitou snímků alespoň částečně konkurovat špičkovým...

iPhony budou vypadat jinak. Budou co nejtenčí a co nejlehčí

22. června 2024

Nový tablet iPad Pro ukázal nový designový styl Applu, který se postupně dostane na počítače...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...