Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Překvapivě drahé xiaomi láká na luxus a foťák. Test Mi Note 10

  0:36
V nabídce čínské značky Xiaomi je typ Mi Note 10 trochu neobvyklým zjevem. Razí totiž zcela jinou filozofii než většina produktů značky: cenová dostupnost je vlastně ta tam, za špičkovými specifikacemi se úplně tento typ nežene. A přesto jde o atraktivní smartphone, který má co nabídnout, hlavně v oblasti fotoaparátu a výdrže baterie.

Xiaomi Mi Note 10 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Když před řadou let začínal Huawei pomalu navyšovat ceny svých top modelů a začal se přesouvat do světa prémiových smartphonů, mnozí tehdy nevěřili, že by mohl uspět. A dnes je Huawei etablovaným prémiovým výrobcem, jehož špičkové modely se prodávají (tedy, pokud mohou do prodeje – ale to je jiná věc) za podobně vysoké částky jako modely ostatní prémiové konkurence.

Fotogalerie

Taktiku Huawei teď, zdá se, začíná přebírat i Xiaomi. I tato firma před mnoha lety vsadila na špičkově vybavené smartphony, které nabízela za až neuvěřitelně nízké částky. Jenže s tím, jak celkově mobilní technika zdražuje, stoupají i ceny modelů Xiaomi. A zdá se, že firma teď chce přesedlat z image onoho „zabijáka“ tradičních značek na prémiovější strategii, která by měla znamenat větší zisky na jednotlivých modelech.

Možná je to zatím jen takový pokus, ale tuto možnost naznačuje aktuální dvojice modelů Xiaomi Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro. Ty jsou výrazně dražší, než na co jsme u Xiaomi zvyklí, a cenami dokonce překonávají některé starší generace „exeprimentálních“ modelů Mi Mix. Model Mi Note 10 Pro je momentálně nejdražším xiaomi v prodeji, stojí 15 990 korun. Námi testovaná varianta Mi Note 10 je pak o tisíc korun levnější.

Cenový rozdíl se projevuje v kapacitách pamětí (Pro má 8 GB RAM a 256 GB úložiště, levnější varianta disponuje 6 a 128 GB) a drobnými technickými změnami u fotoaparátu. Za danou cenu přitom uživatel nezíská přístroj, který by šel všemi parametry po krku absolutní špičce na trhu: Xiaomi zákazníkům nabídne výkonnější modely za mnohem méně peněz. I přesto má Mi Note 10 co nabídnout.

Proč je tak drahý?

Drahý vlastně není, ale je rozhodně dražší, než je na tuto značku obvyklé. Důvodem je podle nás to, že prostě dražší být může. Xiaomi se již etablovalo jako důvěryhodný výrobce a chce nejspíš začít na telefonech vydělávat i trochu více – a prémiové modely mu k tomu jistě pomohou. A onu prémiovost dává Mi Note 10 najevo svým designem a kvalitním zpracováním a především displejem se zahnutím po stranách, což je řešení, které u Xiaomi není příliš časté.

Plusy a minusy

Proč koupit?

 • špičkový fotoaparát
 • prémiový design
 • obří displej
 • skvělá výdrž baterie

Proč nekoupit?

 • místy nedoladěné MIUI
 • pomalejší fotoaparát
 • procesor jen vyšší střední třídy

Kdy? V prodeji

Za kolik? 15 990 Kč

Ústupkem ve výbavě je procesor střední třídy Snapdragon 730. Naopak vrcholným prémiovým prvkem je fotosestava s pěti objektivy a důraz na špičkovou výdrž baterie. Právě tyto dva prvky budou podle nás v praxi pro uživatele velkým lákadlem a budou ochotni kvůli nim vyšší částku za tento model zaplatit.

Proč nepatří na špičku?

Mi Note 10 je vlastně špičkový smartphone, který výrobce „downgradoval“ do vyšší střední třídy použitým procesorem. Snapdragon 730G jednoduše nemá absolutní špičkový výkon osmičkových procesorů. V běžném provozu se to u Mi Note 10 neprojevuje, ale mírný deficit výkonu oproti špičkovým smartphonům je tu trochu znát.

Má ještě nějaké ústupky ve výbavě?

Je tu pár drobností. Chybí tu například slot pro paměťové karty, naopak třeba 3,5mm Jack zůstal zachován. Displej zůstává u běžného rozlišení 2 340 x 1 080 pixelů, což je ale z hlediska výkonu dobře. Není tu třeba bezdrátové dobíjení, chybí odolnost vůči vodě a prachu – ale to jsou vcelku obvyklé ústupky u řady jinak špičkových modelů.

I další ústupek není specifický jen pro tento model, ale v poslední době pro smartphony Xiaomi obecně: v systému MIUI 11 založeném na Androidu 9.0 se v některých aplikacích zobrazují reklamy. Umí to být poměrně otravné, na druhou stranu se dá používání Xiaomi aplikací ve většině případů nějak vyhnout. Případně je možné ony reklamy v aplikacích vypnout, ale u každé z nich to znamená poměrně složité pátrání v menu nastavení, kde se většinou skrývá položka často obsahující slovo „doporučení“.

Jaký je ten zahnutý displej?

Displej se opravdu povedl. Uživatelé, kteří zahnutí nemohou přijít na chuť, ale budou zklamáni. Pro ty ostatní to bude hezké designové řešení, které Mi Note 10 přece jen trochu odlišuje od většiny produkce – obzvlášť v dané třídě, v té je tento prvek docela neobvyklý. Displej je typu AMOLED a ukrývá v sobě čtečku otisků prstů, která podle nás funguje docela nadstandardně dobře. Je to dáno i tím, že si může uživatel u čtečky zapnout různé animace, které zdůrazní položení prstu na správné místo na obrazovce.

Displej je opravdu povedený, má výrazné barevné podání a dá se u něj nastavit spousta parametrů. Detailní je třeba nastavení chování always-on displeje, kde si uživatel může vybírat z několika typů hodin, pozadí a celkového grafického uspořádání.

Vadí vám něco?

Největší výtky směřujeme asi k občasným nedoladěnostem v systému MIUI. Ten je sice graficky elegantní a minimalistický, některé položky v menu ale stále nemají úplně dokonalé překlady do naší mateřštiny a některé položky se v logice Xiaomi velmi špatně hledají. Dlouho jsme například hledali, kde se zapíná ovládání gesty, u kterého se zdá, že ho Mi Note 10 nepodporuje – ale není tomu tak, jen se v menu opravdu hodně schovávají – ostatně, hledali byste takovou položku v nastavení – další nastavení – zobrazení na celou obrazovku – tady je položka Systémová navigace, kde se dá vybrat mezi klasickou navigací tlačítky nebo gesty, kterou má jinak standardně až Android 10.

Xiaomi Mi Note 10

Drobně se pozastavíme i u jiné, tentokrát řekněme „hardwarové“ drobnosti. V balení s telefonem je tradiční silikonové pouzdro, ale to dodávané s Xiaomi Mi Note 10 působí trochu humpoláckým dojmem a telefon na šířku docela rozšíří. Přitom jinak nám Mi Note 10 i přes úhlopříčku displeje 6,47 palce nepřipadá nijak přerostlý, rámečky jsou malé a v horní části najdeme jen kapkovitý výřez.

A jak tedy fotí?

Výborně, fotoaparát se opravdu povedl. Ale má to jeden háček: hardware foťáku je velmi pokročilý, ale v tomto ohledu předbíhá samotný hardware telefonu. Foťák tedy není tak pohotový, jak je obvyklé u běžných špičkových modelů. Nedají se tu sekat snímky jeden za druhým, zpracování a ukládání vždy chvilku trvá. V případě nočního režimu nebo fotografování v plném rozlišení 108 megapixelů u hlavního snímače někdy až nesnesitelnou chvilku, po kterou prostředí fotoaparátu vůbec na nic nereaguje – nelze tedy přepnout ani na jiný režim nebo přepnout zoom. To je podle nás jediný, ale zásadní nedostatek jinak špičkového fotomobilu.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10

Hlavní snímač má tedy rozlišení 108 megapixelů. V porovnání s běžným rozlišením 27 megapixelů v automatickém režimu jsou rozdíly především v některých kontrastech a detailech. Zajímavé je, že z hlediska datové velikosti snímku jsou mezi obrázky malé rozdíly, což ukazuje na jinou použitou kompresi, a to 108megapixelové obrázky zbytečně degraduje. I tak ale mají občas trochu víc detailů.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)

Porovnání makro snímku (vlevo) s běžným záběrem a zoomem

Dobře funguje i noční focení. Noční režim trochu ztlumí některá výrazná světla a celkově působí snímky v něm ostřeji a přirozeněji, i běžný režim nebo režim pro focení se 108 megapixely jsou ovšem ve špatném světle výborně použitelné.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)

Ukázka rozsahu zoomu Xiaomi Mi Note 10

Ovšem hlavním snímačem možnosti foťáku jen začínají. Je tu dále dvojnásobný zoom s rozlišením 12 megapixelů, ale elektronika vytváří snímky opět s 27 megapixely. Snímky vypadají velmi dobře, malinko jim však občas chybí ostrost. Pětinásobný zoom pak má rozlišení 5 megapixelů, ale telefon snímky upscaluje na 8 megapixelů. Opět asi trochu zbytečnost, množství detailů to nevylepší, ale i tak se najdou situace, kdy se zoom může hodit – obzvlášť, když tato optika má, podobně jako hlavní sestava, i stabilizaci obrazu.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (108 Mpx)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (108 Mpx)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (108 Mpx)

Snímky z Xiaomi Mi Note 10 s rozlišením 108 megapixelů

Širokoúhlý foťák má rozlišení 20 megapixelů a občas má trochu potíže se zaostřením snímků, algoritmy telefonu ale umí docela dobře kompenzovat soudkovité zkreslení, to je tady méně výraznější než u většiny konkurentů. Posledním v sestavě je dvoumegapixelový makro čip, který z hlediska parametrů nepůsobí příliš přesvědčivě, ale v praxi podává opravdu výtečné výkony. Zatímco u některých telefonů s makro foťákem je lepší fotit v normálním režimu a udělat si z fotky výřez, tady makro snímač funguje výborně a vytváří detailní a hlavně ostré snímky, což focením třeba na 108 megapixelů a výřezem nejspíš nedoženete.

Celkově je fotoaparát hodně flexibilní a vytváří špičkové fotky za téměř jakýchkoli okolností. Model Mi Note 10 Pro má ještě trochu vylepšenou optiku hlavního fotoaparátu a díky tomu patří v hodnocení DxO Mark k nejlepším fotomobilům vůbec – ale ani námi testovaná levnější varianta se nemá zač stydět, foťák je jedním z jejích největších lákadel. Dvakrát škoda těch pomalých reakcí v pokročilých režimech nebo při focení snímků v sérii za sebou.

Jaká je výdrž baterie?

I tady budeme chválit. Xiaomi Mi Note 10 dostalo obří akumulátor s kapacitou 5 260 mAh, což je velmi nadprůměrná hodnota. Tomu odpovídá nadprůměrná výdrž baterie, i když možná ne tak, jak by někdo čekal. Ale platí, že tam, kde konkurenti vydrží den, Mi Note 10 by nemělo mít problém s dvoudenní výdrží. A prodloužený víkend na jedno nabití také zvládnete – jen u toho nesmíte moc fotit, to pak ukazatel baterie letí poměrně svižně dolů. Ukazuje se tedy opět to, že hardware na dané špičkové provedení fotoaparátu není opravdu moc ideální.

Mám si ho pořídit?

Pokud hledáte špičkový fotomobil za vcelku příznivou cenu, je Xiaomi Mi Note 10 jednou z velmi zajímavých voleb. Fotoaparát je skutečně velmi univerzální a vytváří ve všech situacích nadprůměrné snímky. Patnáct tisíc korun není málo, ale jiné špičkové fotomobily většinou stojí více peněz. Ale třeba Samsung Galaxy S10 se dá sehnat už za sedmnáct tisíc korun – pravda, bude mít menší displej, ale suverénnější hardware a také velmi špičkový foťák, byť ne s takovým rozsahem. S10+ už vyjde na dvacet tisíc, a to je hodně.

A třeba špičkový fotomobil Huawei P30 Pro, se kterým může Mi Note 10 směle soupeřit, stále drží cenu vysoko na 24 999 korunách. Jeden cenově výhodný vyzyvatel by tu ale byl: Honor 20 Pro má čtyři foťáky, a tedy také velmi solidní rozsah funkcí, fotí taktéž výtečně (ale xiaomi je asi o chloupek lepší) a vyjde přitom na hezkých 11 990 korun. Velmi lákavé je také Realme X2 Pro se čtverným foťákem a cenou 12 990 korun – i tady platí, že fotí skvěle, ale xiaomi je zase o trochu lepší.

Co se týče konkurence ze střední třídy, tou se nemá moc smysl v tomto případě zabývat. Pokud vám totiž nejde o co nejlepší fotoaparát, je Xiaomi Mi Note 10 opravdu zbytečnou volbou. Třeba nový Samsung Galaxy A71 se čtverným fotoaparátem a velkým 6,5palcovým displejem vyjde na 11 999 korun – a to je už poměrně drahý kousek této kategorie.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

MacBook Air: nový čip Apple Silicon M1 vs. Intel Core i5

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním...

Tahle by mohla být hitem. Nejlevnější „supergrafika“ od Nvidie v testu

Grafická karta Gigabyte RTX3060 Eagle OC 12G v počítači HAL3000 Alfa Gamer Elite

Otestovali jsme zbrusu nový základní model grafické karty řady RTX30XX od Nvidie, RTX3060 a pro...

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Samsung Galaxy S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Patří na absolutní špičku. Otestovali jsme fotoaparát Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Špičkové modely Samsungu patří tradičně k nejlepším fotomobilům, nicméně konkurence v posledních...

Definitivní důkaz. Vyzkoušeli jsme, že Snapdragon je lepší než Exynos

Samsung Galaxy S20 FE a S20 FE 5G

Špičkový Samsung Galaxy S20 FE je ve variantě s podporou 5G lepším smartphonem než jeho 4G...

Cyberpunk 2077 na nejvyšší detaily i na notebooku? S novými čipy to jde

ROG Zephyrus Duo 15

VIDEO Exkluzivně Jako první v Česku jsme otestovali ROG Zephyrus Duo 15 SE s nejnovějšími čipy AMD a Nvidia. Na...

 • Nejčtenější

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...

O2 zrychlilo internet. Více než milionu domácností zdvojnásobilo rychlost

Operátor O2 zdvojnásobil dostupnou rychlost pevného internetového připojení pro více než milion domácností v Česku....

Postavili jsme tři špičkové smartphony proti sobě. Který byste si koupili?

Aktuální výběr špičkových mobilů v cenové kategorii okolo 25 tisíc korun není zas tak obsáhlý, v podstatě se sem vejdou...

Za deset tisíc výkonnější telefon nekoupíte. Ale cena platí jen chvíli

Zřejmě nejlepší poměr ceny a výkonu nabídne v prvním pololetí Motorola G100. V rámci předobjednávek dostanete telefon...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za odvážný krok vysoká pokuta. Zákazníkům Applu vadí absence nabíječky

Loni představené iPhony 12 jsou snahou Applu o snížení uhlíkové stopy, kterou přímo pociťují i zákazníci. Znatelně...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

Výjimečná značka mobilů hlásí návrat. Má i kus ze speciálního materiálu

Značku luxusních mobilních telefonů Mobiado si pamatují především pamětníci. Mobilní telefony, které byly trochu...

Další generace herního monstra je tu. Propadla však v testu odolnosti

Tchajwanský Asus před časem představil novou generaci svého špičkového herního smartphonu ROG Phone. Novinka ROG Phone...

Aktuálně nejlevnější smartphone s 108Mpix fotoaparátem se povedl

Pokud chcete smartphone s fotoaparátem s co nejvyšším rozlišením, nejlevněji pořídíte u úplné novinky Realme 8 Pro....

Samsung chystá áčko s výkonným procesorem. Je to úplně nový čip

První informace uvádí, že Samsung plánuje představit nejvyšší model z řady A. Ponese označení A82 a měl by zaujmout...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...