Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Překvapivě drahé xiaomi láká na luxus a foťák. Test Mi Note 10

  0:36aktualizováno  0:36
V nabídce čínské značky Xiaomi je typ Mi Note 10 trochu neobvyklým zjevem. Razí totiž zcela jinou filozofii než většina produktů značky: cenová dostupnost je vlastně ta tam, za špičkovými specifikacemi se úplně tento typ nežene. A přesto jde o atraktivní smartphone, který má co nabídnout, hlavně v oblasti fotoaparátu a výdrže baterie.

Xiaomi Mi Note 10 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Když před řadou let začínal Huawei pomalu navyšovat ceny svých top modelů a začal se přesouvat do světa prémiových smartphonů, mnozí tehdy nevěřili, že by mohl uspět. A dnes je Huawei etablovaným prémiovým výrobcem, jehož špičkové modely se prodávají (tedy, pokud mohou do prodeje – ale to je jiná věc) za podobně vysoké částky jako modely ostatní prémiové konkurence.

Fotogalerie

Taktiku Huawei teď, zdá se, začíná přebírat i Xiaomi. I tato firma před mnoha lety vsadila na špičkově vybavené smartphony, které nabízela za až neuvěřitelně nízké částky. Jenže s tím, jak celkově mobilní technika zdražuje, stoupají i ceny modelů Xiaomi. A zdá se, že firma teď chce přesedlat z image onoho „zabijáka“ tradičních značek na prémiovější strategii, která by měla znamenat větší zisky na jednotlivých modelech.

Možná je to zatím jen takový pokus, ale tuto možnost naznačuje aktuální dvojice modelů Xiaomi Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro. Ty jsou výrazně dražší, než na co jsme u Xiaomi zvyklí, a cenami dokonce překonávají některé starší generace „exeprimentálních“ modelů Mi Mix. Model Mi Note 10 Pro je momentálně nejdražším xiaomi v prodeji, stojí 15 990 korun. Námi testovaná varianta Mi Note 10 je pak o tisíc korun levnější.

Cenový rozdíl se projevuje v kapacitách pamětí (Pro má 8 GB RAM a 256 GB úložiště, levnější varianta disponuje 6 a 128 GB) a drobnými technickými změnami u fotoaparátu. Za danou cenu přitom uživatel nezíská přístroj, který by šel všemi parametry po krku absolutní špičce na trhu: Xiaomi zákazníkům nabídne výkonnější modely za mnohem méně peněz. I přesto má Mi Note 10 co nabídnout.

Proč je tak drahý?

Drahý vlastně není, ale je rozhodně dražší, než je na tuto značku obvyklé. Důvodem je podle nás to, že prostě dražší být může. Xiaomi se již etablovalo jako důvěryhodný výrobce a chce nejspíš začít na telefonech vydělávat i trochu více – a prémiové modely mu k tomu jistě pomohou. A onu prémiovost dává Mi Note 10 najevo svým designem a kvalitním zpracováním a především displejem se zahnutím po stranách, což je řešení, které u Xiaomi není příliš časté.

Plusy a minusy

Proč koupit?

 • špičkový fotoaparát
 • prémiový design
 • obří displej
 • skvělá výdrž baterie

Proč nekoupit?

 • místy nedoladěné MIUI
 • pomalejší fotoaparát
 • procesor jen vyšší střední třídy

Kdy? V prodeji

Za kolik? 15 990 Kč

Ústupkem ve výbavě je procesor střední třídy Snapdragon 730. Naopak vrcholným prémiovým prvkem je fotosestava s pěti objektivy a důraz na špičkovou výdrž baterie. Právě tyto dva prvky budou podle nás v praxi pro uživatele velkým lákadlem a budou ochotni kvůli nim vyšší částku za tento model zaplatit.

Proč nepatří na špičku?

Mi Note 10 je vlastně špičkový smartphone, který výrobce „downgradoval“ do vyšší střední třídy použitým procesorem. Snapdragon 730G jednoduše nemá absolutní špičkový výkon osmičkových procesorů. V běžném provozu se to u Mi Note 10 neprojevuje, ale mírný deficit výkonu oproti špičkovým smartphonům je tu trochu znát.

Má ještě nějaké ústupky ve výbavě?

Je tu pár drobností. Chybí tu například slot pro paměťové karty, naopak třeba 3,5mm Jack zůstal zachován. Displej zůstává u běžného rozlišení 2 340 x 1 080 pixelů, což je ale z hlediska výkonu dobře. Není tu třeba bezdrátové dobíjení, chybí odolnost vůči vodě a prachu – ale to jsou vcelku obvyklé ústupky u řady jinak špičkových modelů.

I další ústupek není specifický jen pro tento model, ale v poslední době pro smartphony Xiaomi obecně: v systému MIUI 11 založeném na Androidu 9.0 se v některých aplikacích zobrazují reklamy. Umí to být poměrně otravné, na druhou stranu se dá používání Xiaomi aplikací ve většině případů nějak vyhnout. Případně je možné ony reklamy v aplikacích vypnout, ale u každé z nich to znamená poměrně složité pátrání v menu nastavení, kde se většinou skrývá položka často obsahující slovo „doporučení“.

Jaký je ten zahnutý displej?

Displej se opravdu povedl. Uživatelé, kteří zahnutí nemohou přijít na chuť, ale budou zklamáni. Pro ty ostatní to bude hezké designové řešení, které Mi Note 10 přece jen trochu odlišuje od většiny produkce – obzvlášť v dané třídě, v té je tento prvek docela neobvyklý. Displej je typu AMOLED a ukrývá v sobě čtečku otisků prstů, která podle nás funguje docela nadstandardně dobře. Je to dáno i tím, že si může uživatel u čtečky zapnout různé animace, které zdůrazní položení prstu na správné místo na obrazovce.

Displej je opravdu povedený, má výrazné barevné podání a dá se u něj nastavit spousta parametrů. Detailní je třeba nastavení chování always-on displeje, kde si uživatel může vybírat z několika typů hodin, pozadí a celkového grafického uspořádání.

Vadí vám něco?

Největší výtky směřujeme asi k občasným nedoladěnostem v systému MIUI. Ten je sice graficky elegantní a minimalistický, některé položky v menu ale stále nemají úplně dokonalé překlady do naší mateřštiny a některé položky se v logice Xiaomi velmi špatně hledají. Dlouho jsme například hledali, kde se zapíná ovládání gesty, u kterého se zdá, že ho Mi Note 10 nepodporuje – ale není tomu tak, jen se v menu opravdu hodně schovávají – ostatně, hledali byste takovou položku v nastavení – další nastavení – zobrazení na celou obrazovku – tady je položka Systémová navigace, kde se dá vybrat mezi klasickou navigací tlačítky nebo gesty, kterou má jinak standardně až Android 10.

Xiaomi Mi Note 10

Drobně se pozastavíme i u jiné, tentokrát řekněme „hardwarové“ drobnosti. V balení s telefonem je tradiční silikonové pouzdro, ale to dodávané s Xiaomi Mi Note 10 působí trochu humpoláckým dojmem a telefon na šířku docela rozšíří. Přitom jinak nám Mi Note 10 i přes úhlopříčku displeje 6,47 palce nepřipadá nijak přerostlý, rámečky jsou malé a v horní části najdeme jen kapkovitý výřez.

A jak tedy fotí?

Výborně, fotoaparát se opravdu povedl. Ale má to jeden háček: hardware foťáku je velmi pokročilý, ale v tomto ohledu předbíhá samotný hardware telefonu. Foťák tedy není tak pohotový, jak je obvyklé u běžných špičkových modelů. Nedají se tu sekat snímky jeden za druhým, zpracování a ukládání vždy chvilku trvá. V případě nočního režimu nebo fotografování v plném rozlišení 108 megapixelů u hlavního snímače někdy až nesnesitelnou chvilku, po kterou prostředí fotoaparátu vůbec na nic nereaguje – nelze tedy přepnout ani na jiný režim nebo přepnout zoom. To je podle nás jediný, ale zásadní nedostatek jinak špičkového fotomobilu.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10

Hlavní snímač má tedy rozlišení 108 megapixelů. V porovnání s běžným rozlišením 27 megapixelů v automatickém režimu jsou rozdíly především v některých kontrastech a detailech. Zajímavé je, že z hlediska datové velikosti snímku jsou mezi obrázky malé rozdíly, což ukazuje na jinou použitou kompresi, a to 108megapixelové obrázky zbytečně degraduje. I tak ale mají občas trochu víc detailů.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)

Porovnání makro snímku (vlevo) s běžným záběrem a zoomem

Dobře funguje i noční focení. Noční režim trochu ztlumí některá výrazná světla a celkově působí snímky v něm ostřeji a přirozeněji, i běžný režim nebo režim pro focení se 108 megapixely jsou ovšem ve špatném světle výborně použitelné.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (makro)

Ukázka rozsahu zoomu Xiaomi Mi Note 10

Ovšem hlavním snímačem možnosti foťáku jen začínají. Je tu dále dvojnásobný zoom s rozlišením 12 megapixelů, ale elektronika vytváří snímky opět s 27 megapixely. Snímky vypadají velmi dobře, malinko jim však občas chybí ostrost. Pětinásobný zoom pak má rozlišení 5 megapixelů, ale telefon snímky upscaluje na 8 megapixelů. Opět asi trochu zbytečnost, množství detailů to nevylepší, ale i tak se najdou situace, kdy se zoom může hodit – obzvlášť, když tato optika má, podobně jako hlavní sestava, i stabilizaci obrazu.

Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (108 Mpx)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (108 Mpx)
Fotografie pořízená smartphonem Xiaomi Mi Note 10 (108 Mpx)

Snímky z Xiaomi Mi Note 10 s rozlišením 108 megapixelů

Širokoúhlý foťák má rozlišení 20 megapixelů a občas má trochu potíže se zaostřením snímků, algoritmy telefonu ale umí docela dobře kompenzovat soudkovité zkreslení, to je tady méně výraznější než u většiny konkurentů. Posledním v sestavě je dvoumegapixelový makro čip, který z hlediska parametrů nepůsobí příliš přesvědčivě, ale v praxi podává opravdu výtečné výkony. Zatímco u některých telefonů s makro foťákem je lepší fotit v normálním režimu a udělat si z fotky výřez, tady makro snímač funguje výborně a vytváří detailní a hlavně ostré snímky, což focením třeba na 108 megapixelů a výřezem nejspíš nedoženete.

Celkově je fotoaparát hodně flexibilní a vytváří špičkové fotky za téměř jakýchkoli okolností. Model Mi Note 10 Pro má ještě trochu vylepšenou optiku hlavního fotoaparátu a díky tomu patří v hodnocení DxO Mark k nejlepším fotomobilům vůbec – ale ani námi testovaná levnější varianta se nemá zač stydět, foťák je jedním z jejích největších lákadel. Dvakrát škoda těch pomalých reakcí v pokročilých režimech nebo při focení snímků v sérii za sebou.

Jaká je výdrž baterie?

I tady budeme chválit. Xiaomi Mi Note 10 dostalo obří akumulátor s kapacitou 5 260 mAh, což je velmi nadprůměrná hodnota. Tomu odpovídá nadprůměrná výdrž baterie, i když možná ne tak, jak by někdo čekal. Ale platí, že tam, kde konkurenti vydrží den, Mi Note 10 by nemělo mít problém s dvoudenní výdrží. A prodloužený víkend na jedno nabití také zvládnete – jen u toho nesmíte moc fotit, to pak ukazatel baterie letí poměrně svižně dolů. Ukazuje se tedy opět to, že hardware na dané špičkové provedení fotoaparátu není opravdu moc ideální.

Mám si ho pořídit?

Pokud hledáte špičkový fotomobil za vcelku příznivou cenu, je Xiaomi Mi Note 10 jednou z velmi zajímavých voleb. Fotoaparát je skutečně velmi univerzální a vytváří ve všech situacích nadprůměrné snímky. Patnáct tisíc korun není málo, ale jiné špičkové fotomobily většinou stojí více peněz. Ale třeba Samsung Galaxy S10 se dá sehnat už za sedmnáct tisíc korun – pravda, bude mít menší displej, ale suverénnější hardware a také velmi špičkový foťák, byť ne s takovým rozsahem. S10+ už vyjde na dvacet tisíc, a to je hodně.

A třeba špičkový fotomobil Huawei P30 Pro, se kterým může Mi Note 10 směle soupeřit, stále drží cenu vysoko na 24 999 korunách. Jeden cenově výhodný vyzyvatel by tu ale byl: Honor 20 Pro má čtyři foťáky, a tedy také velmi solidní rozsah funkcí, fotí taktéž výtečně (ale xiaomi je asi o chloupek lepší) a vyjde přitom na hezkých 11 990 korun. Velmi lákavé je také Realme X2 Pro se čtverným foťákem a cenou 12 990 korun – i tady platí, že fotí skvěle, ale xiaomi je zase o trochu lepší.

Co se týče konkurence ze střední třídy, tou se nemá moc smysl v tomto případě zabývat. Pokud vám totiž nejde o co nejlepší fotoaparát, je Xiaomi Mi Note 10 opravdu zbytečnou volbou. Třeba nový Samsung Galaxy A71 se čtverným fotoaparátem a velkým 6,5palcovým displejem vyjde na 11 999 korun – a to je už poměrně drahý kousek této kategorie.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Véčko Z Flip nás baví. Když nebudeme myslet na cenu, tak je výborné

Samsung Galaxy Z Flip

VIDEO Samsung Galaxy Z Flip je výjimečný smartphone za výjimečnou cenu. I z těchto důvodů to rozhodně...

TEST: Česká nabíječka z Číny si poradí s téměř každým notebookem na světě

T6Power Smart univerzální adaptér k notebooku

Ať už vám původní napájecí adaptér notebooku uhryzal králík, ztratili jste jej na cestách nebo se...

Nástupce loňského prodejního hitu. Test Samsungu Galaxy A51

Samsung Galaxy A51

Každoroční přírůstky Samsungu do vyšší střední třídy ukazují, že kdo si připlatí, ten si může...

Ano, nebo ne? Vyzkoušeli jsme, zda je televizor s Android TV 9 dobrý nápad

Hlavní obrazovka Android TV 9 Pie na televizoru Philips 55OLED854

Při výběru televizoru hraje stále častěji důležitou roli, jaký operační systém v ní běží. Od něj se...

Je lepší vyzývatel? Porovnali jsme, jak fotí Samsung a ambiciózní Xiaomi

Samsung Galaxy S10 a Xiaomi Mi Note 10

Špička fotomobilů se v poslední době hodně vyrovnala a smartphony udělaly v této oblasti velký...

Elektroniro by bylo výborné rodinné auto, Kia ho však nestíhá vyrábět

Kia e-Niro

VIDEO Elektromobil Kia e-Niro má vše, co byste od elektrického SUV mohli očekávat. Je prostorný, výborně...

Levnější je lepší. Nová reprosoustava B&O je fascinující, ale ne skvělá

B&O

VIDEO Dánská značka Bang&Olufsen odjakživa vyrábí designově a někdy i technicky výjimečnou elektroniku....

 • Nejčtenější

Samsung zasypal své telefony po celém světě podivnou notifikací

Pokud vám na telefon značky Samsung také dorazila podivná notifikace s číslem 1, nejste sami. Samsung patrně omylem...

Letadlo muselo nouzově přistát kvůli mobilu zaseknutému v sedačce

Posádka Boeingu 777-200 společnosti British Airways musela předminulý týden řešit neobvyklou situaci. Při letu na...

Facebook zakázal spot českého výrobce. Je v něm příliš nahoty, tvrdí

Cílem reklamy je zaujmout. Někdy postačí chytlavá hudba, jindy cílovou skupinu zasáhne silný příběh. Trefou do černého...

Nový levný iPhone představí Apple možná už na konci března

Očekávaného nástupce levného modelu iPhone SE se podle posledních informací dočkáme na tiskové konferenci Applu, která...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypermoderní smartphone nás vrací do mobilního retra

Samsung na trh vrací formát mobilu, který je už dobrých deset let zapomenut. Aby však mohl takový telefon v dnešní době...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Nováček se dere kupředu. Má levnější skvěle vybavený 5G telefon

Výrobce Realme oznámil na tiskové konferenci v Madridu svůj nový top model s označením X50 Pro. Má špičkovou výbavu,...

Véčko Z Flip nás baví. Když nebudeme myslet na cenu, tak je výborné

Samsung Galaxy Z Flip je výjimečný smartphone za výjimečnou cenu. I z těchto důvodů to rozhodně není telefon pro...

Po limitovaném véčku se jen zaprášilo. Překupníci chtějí pětinásobek

Samsung v pátek 21. února zahájil prodej véčkového smartphonu Galaxy Z Flip. Současně si mohou zájemci, kteří se...

Exkluzivita Nokie končí, pomoc fotografické firmy získává i Sony

Mobilní telefony Sony se mohou při vylepšování svých fotoaparátů nově spolehnout i na podporu věhlasné společnosti...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...