Chtěli být letos jedničkou. Teď přiznávají, že kvůli USA nebudou

  16:02aktualizováno  16:02
Huawei byl do dubna kometou světového trhu se smartphony. Jeho růst byl impozantní, a tak to vypadalo, že se už letos může naplnit jeho plán být jedničkou na světovém trhu smartphonů.

Ambicí být světovou jedničkou se Huawei chlubí už více než rok. Za tu dobu se mu podařilo předstihnout druhý Apple a přiblížit se na dostřel dlouhodobě prvnímu Samsungu. Jestliže loni v prvním čtvrtletí Samsung distribuoval přes 78 milionů smartphonů a Huawei jen 39 milionů, tak letos v prvním čtvrtletí to u Samsungu bylo necelých 72 milionů a u Huaweie už přes 59 milionů. 

Meziročně tak Huawei vyrostl o padesát procent a při této dynamice by Samsung letos porazil. Jenže situace se čínskému gigantu výrazně zkomplikovala. V květnu vyhlášené americké sankce, které částečně míří na bezpečnostní rizika spojená s čínskou značkou a částečně souvisí s americko-čínskou obchodní válkou, růst Huaweie značně ovlivnily. 

Huawei má zatím podmíněně zastavený přístup k operačnímu systému Android a není jasné, jestli s tímto systémem bude moci uvést na trh nové modely. Stejně tak nemá přístup k součástkám od amerických dodavatelů. Především první problém v podstatě znemožní prodávat nové modely na mimočínských trzích. 

To samozřejmě ovlivní prodejní výsledky firmy, která to nyní oficiálně přiznala. Jak informuje agentura Associated Press, v rámci veletrhu CES Šanghaj to prohlásil Šao Jang, šéf strategie Huaweie. „Ve čtvrtém čtvrtletí bychom se stali světovou jedničkou na trhu, ale teď musíme čekat o něco déle, abychom toho dosáhli,“ prohlásil na tiskové konferenci Jang. 

Pokud se firmě podaří problémy vyřešit, nebo v současné chvíli spíš čínské vládě, tak se jí ambice mohou vyplnit. Růst značky je dlouhodobý a impozantní. 

Ještě v roce 2011 Huawei do špičky vůbec nepatřil. Tehdy se udávaly ještě prodeje všech mobilních přístrojů, tedy klasických telefonů a smartphonů. A Huawei se v té době pohyboval na hraně první desítky největších výrobců. Zajímavé například je, že v tomto roce byl Huawei mnohem menším výrobcem než konkurenční čínské ZTE, dnes je přitom situace zcela opačná. 

Razantní růst Huaweie nastal později, kdy se trhu transformoval. Prodeje klasických mobilů výrazně klesly a naopak většinu trhu opanovaly smartphony. Huawei, který v obyčejných mobilech spíš paběrkoval a prodával v podstatě jen na domácím trhu, trend zachytil a začal výrazně růst. 

v roce 2012 se pohyboval na šestém místě, o další rok později byl světovou čtyřkou. Ostatně, změn v žebříčcích v následujících letech nastalo víc, vedle Huaweie vyrostly další čínské značky Xiaomi, Oppo nebo Vivo. Naopak významný pokles zaznamenalo Lenovo, ZTE nebo koncern TCL. Vyjma Samsungu a Applu patří mezi největší světové výrobce výhradně čínské značky. Ty těžily především z růstu domácího trhu, až v posledních dvou letech se snaží výrazněji prosadit i v Evropě nebo v USA. 

Huawei toto rozkročení na více trhů podnikl mnohem dříve, a proto je dnes největší čínskou značkou a světovou dvojkou. Přestože třeba trh v USA je pro něj už delší dobu tabu. 

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Prodali jsme víc, než uvádíte, opřelo se Xiaomi do analytiků

Analytici podhodnotili prodeje Xiaomi

Čtvrtletní výsledky prodejů smartphonů často zveřejňují sami výrobci. Agentury se proto musí spolehnout na vlastní data...

Tučný evropský účet při vyloučení Huaweie: o 55 miliard eur dražší 5G sítě

Ilustrační snímek

Náklady na výstavbu 5G sítí v Evropě by se v případě úplného zákazu dodávek od čínských výrobců telekomunikačních...

Najdete na iDNES.cz