Italský úřad pro hospodářskou soutěž (AGCM) shledal, že tvrzení Applu v reklamě týkající se odolnosti iPhonů vůči vodě nemůže v reálných podmínkách obstát. Společnost v ní informovala, že telefony vydrží bez jakéhokoli poškození půlhodinovou vodní lázeň v až čtyřmetrové hloubce.
Toto své tvrzení ovšem společnost podle AGCM zakládala na výsledcích testů uskutečněných v laboratorních podmínkách, tedy provedených v čisté vodě. Podle BBC mimo to úřad poukázal i na fakt, že záruka Applu nepokrývá poškození iPhonu v důsledku vniknutí vody, a to navzdory tvrzení o jeho voděodolnosti.
Tvrzení Applu se navíc podle BBC vztahovalo na několik generací iPhonu, a to od modelu 8 až po loňskou generaci, tedy iPhone 11 ve všech jeho variantách. Italský úřad upozornil, že společnost v reklamě neupřesnila, že v ní uvedená informace se vztahuje pouze na situaci v přísně kontrolovaných podmínkách. Reklamu, v níž iPhony přímo přicházejí do styku s vodou, proto označil za zavádějící a chování Applu vůči zákazníkům za agresivní.
Pozor na voděodolné mobily. I ty utopíte a někdy vám je ani neopraví |
Apple v ní sice drobným písmem výslovně nedoporučoval plavání či koupání se s iPhonem, ale podle úřadu tímto společnost nemůže obcházet základní povinnosti, pokud propagovaný produkt nefunguje tak, jak inzeruje. Stejnou formou Apple v reklamě informoval i o skutečnosti, že na poškození iPhonu kapalinou se nevztahuje záruka.
Apple podle italského úřadu porušil články 24 a 25 spotřebitelského zákoníku, tedy ujednání o agresivních obchodních praktikách a o nátlaku či nepřiměřeném vlivu. Za každý z přestupků byla americké společnosti uložena pokuta ve výši pěti milionů eur, tedy v přepočtu téměř 132 milionů korun. Za klamání italských uživatelů tak Apple musí zaplatit 10 milionů eur (téměř 264 milionů korun).