Květiny do Evropy. Národní galerie otevřela v Bruselu pavilon lístků

  13:20
U příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie reprezentuje Národní galerie Praha od 12. července Českou republiku projektem Květinová unie v sídle Rady a od 16. srpna výstavou Milena Dopitová: Even Odd v Bozar – Centre for Fine Arts v Bruselu.

Výstava v Radě EU se uskuteční za podpory Úřadu vlády ČR, výstava Mileny Dopitové v prostorách Bozar za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR. | foto: Národní galerie

Výstavní projekt Květinová unie, který realizuje Národní galerie Praha pod kurátorským vedením Michala Novotného, ředitele Sbírky moderního a současného umění, připravila skupina devíti mladých českých umělců, textilních designerů a grafiků, a to Jana Brože, Jakuba Chomy, Barbory Fastrové, Johany Pošové, Jakuba Jansy, Valentýny Janů, Martina Kohouta a kolektivu Overall Office. Projekt připravený za podpory Úřadu vlády ČR pro dvě budovy Rady – Justus Lipsius a Europa Building akcentuje potřebu dialogu, péče o druhé a o naše životní prostředí. Jeho cílem je prezentovat český vztah k přírodě a zdůraznit zásadní témata, která budou s předsednictvím spjata, ať už se jedná o bezpečnostní otázky, nebo propagaci unijních hodnot v zemích východní Evropy. Zároveň podtrhuje ekologickou agendu, jež bude během předsednictví silně rezonovat.

„České předsednictví v EU přináší nové výzvy, které budou mít dopad na umění a kulturu. Je nám ctí, že můžeme realizovat tuto prezentaci, která je výrazem tolik potřebné solidarity, hrdosti na kulturní dědictví země a ochoty přispět do diskuse o tom, jakou roli hrají umělci v současnosti,“ říká Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

Hlavními motivy předsednictví jsou jednota v rozmanitosti, péče a uzdravování a také recyklace a upcyklace – ty se odrážejí i v používaných materiálech a výrobních technikách. Symbolem je věneček dvanácti léčivých rostlin z různých regionů Evropy zhmotněný ve velkoformátovém, ekologicky vyrobeném koberci umístěném na podlaze hlavního prostoru atria budovy, v níž se odehrávají jednání Rady. Vití věnců je starobylý zvyk. Umělci se jím rozhodli nahradit kruh dvanácti zlatých hvězd z vlajky Evropské unie. Stonky jednotlivých květů vytvářejí propletený a pevný svazek, jsou tedy symbolem evropské sounáležitosti jinak odlišných regionů. Jednoty, která se nevylučuje s lokální identitou, folklorem a tradicí.

Tkaní a pletení

„Na prezentaci jsme pracovali více než rok a snažili se, aby byla zároveň kolektivní i individuální, aby se v ní stíraly hranice mezi uměním a něčím použitelným, tak jako mezi svobodným uměleckým vyjádřením a službě společným ideálům, kterým věříme,“ sděluje Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Praha.

Pojem tkaní a splétání se objevuje i v rozměrné, ručně utkané tapiserii, která výpravným způsobem zobrazuje právě proces recyklace. Měří necelých 20 metrů a vznikla během šestiměsíční intenzivní práce Barbory Fastrové a Johany Pošové z nastříhaného použitého textilu na míru prostorám určených pro tiskové konference.

Z recyklovaného textilního vlákna a dalších zbytkových látek byly dále připraveny látky módních návrhářek Overall Office použité na mobiliáři. Umělci měli za úkol vybavit i vnitřní zasedací prostory Rady. Židle, stoly a stoličky jsou upravenými kusy starého i nového nábytku z ohýbaného dřeva. Úpravou pomocí zbytkových kusů či odřezků se jednotlivé kusy nábytku vzájemně proplétají a rozrůstají, což asociuje provázanost a z ní plynoucí nutnost dialogu.

Skupina objektů Jakuba Chomy, ve spolupráci s Tomášem Kockou Juskem a Alex Selmeci, bude sloužit jako místo setkávání, infopoint a knihovna a taktéž k posezení pro příchozí. Stěžejní objekt připomínající monolit je částečně vyroben z vrstev přírodního korku.

Video i web

Projekt doprovodí webové stránky, které stejně jako grafickou podobu květinové vlajky zpracovával Jan Brož. Součástí kampaně je trojice videí Martina Kohouta, Valentýny Janů a Jakuba Jansy. Jansovo video alegoricky a s nadsázkou provede diváky zahradní slavností a také scénáři, jaké by to bylo, kdyby Evropská unie neexistovala. Kostýmy od Overall Office jsou vyrobeny ze zbytkových látek z košil, kravat, sak a recyklovaného textilního vlákna unikátní technikou art protis, která vznikla v 60. letech minulého století v Československu.

Dalším mezinárodním projektem Národní galerie Praha, tentokrát ve spolupráci s bruselským BOZAR – Centre for Fine Arts, se stane výstava Milena Dopitová: Even Odd (16. 8. – 30. 10. 2022), již bude tvořit soubor objektů, které metaforicky představují sounáležitost evropské společnosti. Dopitová je staví na jednoduché, a přesto velmi půvabné symbolice infrastruktury, která propojuje jednotlivé evropské státy. Pocit sounáležitosti a jednoty není samozřejmý a je třeba o něj dlouhodobě usilovat, což je každodenní práce každého z nás. Kurátorkou je Eva Skopalová.

Oba projekty budou v roce 2023 představeny i v České republice.

Výstava v Radě EU se uskuteční za podpory Úřadu vlády ČR, výstava Mileny Dopitové v prostorách Bozar za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Autor:
  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

RECENZE: Kvůli střelci ve škole si Stíny v mlze II počkaly. Žádná škoda

8. dubna 2024  21:25

Premium Co si budeme nalhávat, druhá řada krimiseriálu Stíny v mlze budí zájem hlavně epizodou, kvůli níž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

Natáčí se nový film o Zlatovlásce. Nechybí ani „princ“ Petr Štěpánek

8. dubna 2024  15:20

Milovníci pohádek si budou moci užít pohádku o Zlatovlásce v novém provedení. Právě začalo natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Costner se vrací na Divoký západ. Čtyřdílný filmový epos odkryje v Cannes

8. dubna 2024  21:16

Na filmovém festivalu v Cannes na jihu Francie bude mít 19. května světovou premiéru první díl...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

Se řvoucím lvem v logu. Stoleté studio MGM má ve světě filmu stále vliv

15. dubna 2024  16:36

Americká filmová společnost Metro-Goldwyn-Mayer byla už mezi světovými válkami součástí...

Fiktivní román měl být jen vtip. A on se stal bestsellerem, líčí spisovatel Kyša

15. dubna 2024

Premium Úspěšným spisovatelem se stal na základě aprílové mystifikace. V žebříčku nejprodávanějších fantasy...

Jak prezident Nixon sestřelil Manic Street Preachers z vrcholu

15. dubna 2024  13:12

Za velký propadák se dá označit sedmé studiové album Lifeblood skupiny Manic Street Preachers....

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...