Černá kniha komunismu předkládá víc než jen aritmetiku smrti

Praha - V den jedenapadesátého výročí Vítězného února uvádí nakladatelství Paseka na trh český překlad Černé knihy komunismu. Dvousvazková, osmisetstránková publikace shrnuje texty šestičlenného týmu historiků, zachycuje podoby, projevy, následky i oběti komunismu v jednotlivých zemích a regionech světa.

Zdejšího oficiálního uvedení titulu, který od svého prvotního francouzského vydání v nakladatelství Robert Laffont vyvolává ostré polemiky a diskuse, zadostiučinění i odpor, se účastní také dva z autorů: Stéphane Courtois, který ve svém úvodu navozuje otázky vzájemné podobnosti a blízkosti komunismu a nacismu, a český historik Karel Bartošek. Ten žije od roku 1983 ve Francii. Na tamní scéně způsobil vášnivou diskusní přestřelku již před třemi lety se svým titulem Doznání archivů, věnovaným kauze Artur London.

Ve své předmluvě k českému vydání Černé knihy komunismu zmiňujete bouřlivou reakci, již tato publikace vyvolala ve Francii. Ale je to takové překvapení, které stojí za zvláštní zmínku? Vždyť po zkušenosti s Doznáním archivů jste něco podobného nejspíš musel očekávat.

Jde o to, že francouzská diskuse o Černé knize komunismu je v podstatě pokračováním debaty kolem Doznání archivů. To není domýšlivost, to je fakt. Ve Francii se stále určitá - a jak se ukázalo právě po vydání Černé knihy komunismu - mediálně velmi vlivná část společnosti hlásí k trockismu. Problémem je pro ně již sama degradace pojmu komunismus. Kdyby v názvu bylo slovo stalinismus, byli by smířeni, od toho totiž oni přece už dávno dávají ruce pryč.

Nejprudší odpor vzbudila teze stavějící komunismus na roveň nacismu. Píšete, že dokonce došlo k roztržce uvnitř autorského týmu Černé knihy. Žádný z textů, z nichž práce sestává a které líčí podoby komunismu v různých částech světa, ovšem není shovívavý. V čem byl tedy problém?

Nikdo z nás nepochybuje o tom, že je naprosto legitimní a normální porovnávat fašismus s komunismem. Pře se vedla o některé dílčí pasáže, provokativní formulace z úvodního textu Stéphana Courtoise, ale také o věci vyloženě koncepční. Například Jean-Louis Margolin chtěl, abychom se více snažili porovnat evropský a asijský komunismus. Důležité je, že jeho pasáž o Kambodži a Číně stejně jako stať Nicolase Wertha ten měl také své výhrady k úvodu - o sovětském komunismu jsou historicky velmi korektní. A jejich autory lze sotva podezírat z nějaké snahy oslabovat zločiny komunismu.

Sovětská kapitola Nicolase Wertha asi bude pro zdejší publikum nejzajímavější částí knihy. Výčet oficiálního teroru je děsivý, ale snad vůbec nejdůležitější je, že Werth bourá i zde stále přežívající obraz Lenina, který by to nemyslel tak zle, kdyby to Stalin celé nezkazil...

Sám jsem při čtení této kapitoly cítil, že jsem byl ještě asi dost naivní. Werth prostě jasně doložil, že již Lenin postavil stát proti lidu, založil režim teroru; Stalin vlastně jen zdatně pokračoval. A právě s touto pravdou se nedokážou smířit zmiňovaní francouzští trockisté, pro ně je Lenin stále jakýmsi bohem. O tom, že i Trockij je v knize zachycen v celé své slávě, už pak ani nemluvě.

Čtenáři z knihy není dobře na duchu. Co potom autor, který se tím vším brodí několik let?

Nic příjemného to opravdu není. Už jsem to poznal po svém příchodu do Francie, kdy jsem pracoval na studii o československých politických procesech v letech 1948-1954. Byl jsem do toho všeho vtažen zpět, chvílemi jsem si říkal, že snad skočím z okna. A vím, že například Nicolas Werth měl nyní při psaní Černé knihy komunismu podobné pocity.

Mnozí jistě namítnou, že zrovna vaše kapitola o střední a jihovýchodní Evropě či konkrétně pasáže o Československu mohly být delší.

Ano, lze to očekávat; ostatně stejné námitky přišly například z Bulharska či z Rumunska, kde nakonec tamní vydání doplnili o své národní kapitoly. Ale co se dá dělat? Někteří mí kolegové vymezený rozsah výrazně přetáhli, já jsem poctivě dodržoval přidělených osmdesát stran textu. Což bylo o to složitější, že jsem se snažil o jakousi syntézu situací v jednotlivých zemích, nikoli o výčet, kde bych každému státu postupně věnoval několik stránek.

Nakladatelství Paseka knihu československým apendixem nevybavilo. Na podzim zde však vyjde doplněný a upravený překlad vašeho Doznání archivů. Lze tohle považovat za určitý český dodatek?

Myslím, že ano. A navíc, já v tomto připravovaném vydání podrobně rozebírám francouzskou diskusi k Doznání i k Černé knize, což myslím může obohatit i zdejší debaty.

Otázkou je, zda zdejší veřejnost je právě nyní na podobné debaty zvědavá. Nostalgie bují, komunisté zvedají hlavu...

Snad je to trochu jinak - ta doba, prožitky, zkušenosti účastníků jsou zasuty v paměti, ale dříve či později musí znovu ven. Přijde totiž generace, která se bude ptát: A jak to tedy vlastně bylo? Vezměte si, jak dlouho se ve Francii mlčelo o vichistickém režimu? V Německu o "nevinné" úloze wehrmachtu za války? A ti, kteří přežili holocaust? Také nepodali své svědectví ihned. Pro mne je důležité, že Černá kniha komunismu má silný morální rozměr. Poprvé se totiž takto široce mluví o obětech. Nastiňuje se, z jakých vrstev, z jakého prostředí ti lidé pocházeli. Nejde přece jen o onu tragickou, často však i nepřesnou, a proto také na obě strany zpochybňovanou statistiku o počtech obětí - aritmetiku smrti, jak tomu říkám.

Autor:

Pokračování seriálu Volha? Museli bychom počkat na vrásky, říká Kryštof Hádek

  • Nejčtenější

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

Neslušná blondýna z nevkusné země. Winsletová hraje středoevropskou tyranku

28. února 2024  11:41

Autoritářská kancléřka zcela odtržená od reality své malé středoevropské země bude hlavní postavou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírající zpěvačka věnovala poslední píseň synovi, aby ho zajistila. Stala se hitem

29. února 2024  16:33

Ve věku 31 let zemřela na rakovinu zpěvačka Cat Janice, která se dostala do povědomí poté, co...

V depresi kvůli mouce. Jan Bendig odložil březnový koncert v O2 universu

29. února 2024  12:26

Jan Bendig měl 16. března vystoupit v pražském O2 universum. Jak ale oznámil na svém Facebooku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Varna pervitinu, nebo dětský ráj? Svět Willyho Wonky museli zavřít

28. února 2024  13:35

Měl to být magický výlet do světa slavného Willyho Wonky, excentrického majitele továrny na...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

TELEVIZIONÁŘ: Boj legend. Bruce Lee a Chuck Norris zápasí v Cestě draka

2. března 2024  17:30

Stanice Prima Cool v neděli připomene vrcholnou fanouškovskou lahůdku, plně autorský film legendy...

Ženy kolem Bedřicha Smetany. Měl spoustu sester, dvě manželky a šest dcer

2. března 2024

Premium Možná jsou z českých rodáků světově proslulejší Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Gustav Mahler nebo...

Barbie, Avatar 2 a Kazma. Jak dopadl podivný rok v českých kinech

2. března 2024

Premium Narostlo pouze vstupné. Naopak diváků loni v českých kinech proti roku 2022 mírně ubylo, ačkoli po...

RECENZE: LP v Praze odzpívala a odehrála láskyplný koncert

2. března 2024

Zpěvačka Laura Pergolizzi, vystupující pod pseudonymem LP, má ráda Česko a Česko má rádo ji....

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...