Ministryně obrany nazpívala Bushovi píseň o radaru

  18:35aktualizováno  19:13
Netradiční dárek pro amerického prezidenta George Bushe připravila ministryně obrany Vlasta Parkanová. Společně s hudebníkem Janem Vyčítalem nazpívala v předvečer Bushovy pracovní návštěvy song na oslavu amerického radaru. "Počítám s kritikou," přiznala iDNES.cz.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová s hudebníkem Janem Vyčítalem | foto: ČTK

GLOSA
Vyčítal s Parkanovou stvořili kukaččí písničku

"Tak to už nebude žádné překvapení," povzdechla si v podvečer v rozhovoru pro iDNES.cz. Vlasta Parkanová, když se dozvěděla, že její překvapení pro amerického prezidenta je vyzrazeno.

"Bývá zvykem, že si politici nějaké dárky dávají. A já jsem mu chtěla dát něco, co si zapamatuje, co si nebude moci hned tak splést s něčím jiným," vysvětlovala, proč se rozhodla právě pro CD s písničkou o radaru.

Parkanová doufá, že CD předá šéfovi světové supervelmoci při úterním jednání české a americké delegace na Pražském hradě.

DOKUMENT
Text písně Dobrý den, prapore hvězd a pruhů

Text písně Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, jehož autorem je Vyčítal, vznikl na základě známé melodie Jaromíra Hniličky Dobrý den, majore Gagarine. K napsání nové písně dala popud sama ministryně.

"Pamatuji si přesně chvíli, kdy jsem nad tím přemýšlela, bylo to před několika týdny v neděli," říkala iDNES.cz.

 "Byl to smutný den, v poledne přivezli vojáka, který zemřel v Afghánistánu. Potom jsem jela do Plzně na oslavy vítězství a večer na koncert kamaráda Honzy Vyčítala. Tam jsme o písničce začali poprvé mluvit," podotkla.

Nechci, aby to byla agitka, prohlašuje Parkanová
Parkanová podle svých slov počítá s tím, že určitě se dočká kritiky. Přece jen není soukromou osobou, ale ministryní obrany. "Kritika určitě bude. Kdybych se ale na ni ohlížela, tak bych v životě nemohla udělat vůbec nic."

Za svým rozhodnutím si stojí,  určitě ale nechce, aby písnička byla brána jako nějaká "agitka".

"Zároveň ale nechci říkat k té písničce nějaké patetické slovo. Jsem ráda, že vznikla, můj podíl ale není velký, jen jsem přišla s nápadem a malinko, ale opravdu malinko, zazpívala," míní tato první žena v čele české armády.  

NEPŘEHLÉDNĚTE
Bushe v Česku vítá hudební dopis rebelky Pink

"Chtěla jsem také odlehčit tu vypjatou a negativistickou kampaň, která diskusi o radaru provází," dodává.

Pokud jde o samotný radar, ministryně je obecně pro. "Ale samozřejmě záleží na dalších jednáních o konkrétní smlouvě o případném umístění radaru v Česku," upozorňuje.

Došla mi trpělivost, říká Vyčítal
Poslech samotné písničky ukazuje, že takřka celou ji zpívá právě Vyčítal.

"Ministryni jsem ke zpěvu nemusel vůbec přemlouvat. Známe se z doby, když natáčela jako džezová zpěvačka. To ještě nevěděla, že bude na nějakém ministerstvu. Jelikož má na to (přístup veřejnosti k radaru) stejný názor, tak to se mnou nazpívala," řekl Vyčítal.

Text prý napsal za deset minut. Vydat desku se ale rozhodli těsně před návštěvou amerického prezidenta. Píseň byla natočena v češtině. Má ale také anglický text.

"Dokončili jsme ji tuto neděli večer. Upřímně řečeno, do poslední chvíle jsme si nebyli jistí, že to stihneme," přiznala ministryně iDNES.cz.

Svým textem Vyčítal prý chtěl zejména vyjádřit svůj postoj k protiamerickým akcím v Česku.

Píseň Dobrý den, prapore hvězd a pruhů je prý vyjádřením Vyčítalova přání, "abychom konečně už měli ochránce, který nás nikdy nezradí". "Dobrý den, radare, prostě welcome, tak jsme se konečně dočkali. Dobrý den, radare, já ti tleskám," zpívá se v ní.

Country muzikant, zpěvák a textař Vyčítal je autorem známé písně o osvobození Plzně Američany To tenkrát v čtyřicátom pátom.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Glen Hansard jde od šepotu do rozmáchlých gest

Glen Hansard (Pražský hrad, 20. 8. 2013)

Irský písničkář Glen Hansard vydal v rychlém sledu další desku. Dostala název This Wild Willing a je více než hodinovou...

RECENZE: Pořád se drží. „Chemici“ zvou do lákavé říše bez geografie

Chemical Brothers v hudebním filmu Don't Think

Britské elektronické duo The Chemical Brothers vydává po čtyřech letech novou desku nazvanou No Geography. Zve na ní do...

V Banátu se zastavil čas v roce 1970. Jedeme jako na tábor, líčí Stypka

David Stypka při natáčení klipu k písni Kříž

Také letos v srpnu se vydá družina hudebníků a fanoušků na Festival Banát. Zahrát a podpořit české osadníky v Rumunsku....

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz