KOMENTÁŘ: Bílí muži možná neumějí skákat. Ale dobrý film poznají

  6:58aktualizováno  6:58
Že filmaři za divácký neúspěch svých projektů často obviňují kritiky, je nudná obehraná písnička, ostatně nejeden zhrzený tvůrce včetně tuzemských zkusil recenzenty hnát k zodpovědnosti za vlastní propadák až před soud. Ale že vinu nesou speciálně bílí mužští kritikové, to je novinka.

Z filmu Debbie a její parťačky | foto: Vertical Ent.

Do tradičních kategorií dobrý film – špatný film tahle novinka zatahuje moderní bitvy ras i pohlaví. Je natolik absurdní a tak nebezpečně hloupá, že by i bojovnice z hnutí MeToo mohla přimět k výjimečné podpoře píšících pánů – přestože jinak jsou to samozřejmě povýšené bestie, které chtějí od žen jen „to jedno“ a zmizí, jakmile to dostanou.

Herečka Mindy Kalingová, jedna z hrdinek filmu Debbie a její parťačky, v němž se model slavné komediální série Dannyho parťáci pouze mechanicky přenesl na dámskou lupičskou partu, se cítí vlažnými recenzemi dotčena. Míní, že za to může převaha bílých mužů mezi kritiky, která „není fér, protože mají jiný pohled a jsou tak mocní“. Kdyby prý měla založit svou hereckou kariéru na tom, co chtějí bílí muži, byla by „velmi neúspěšná“.

Fotogalerie

Americká rodačka Kalingová, jejíž matka i otec pocházejí z Indie, potkali se v Nigérii a podle dcery volí „konzervativní republikány“, proslula i stesky, že „všichni chlapi se mnou vždycky chtěli spát“ a že při práci na seriálu Kancl byla jen jednou ze dvou žen v jinak mužském týmu. Nicméně nestala se první z hereček, které si berou mužské kritiky na paškál. Její kolegyně Brie Larsonová prohlásila, že „nepotřebuje rady čtyřicetiletého bílého chlapíka, nýbrž svých ženských sester, bílých i barevných“.

Vycházela přitom z údajné studie jedné americké univerzity, podle níž více než 63 procent filmových kritiků v Americe tvoří bílí muži, pouze 18 procent bílé ženy a 4 procenta ženy jiné barvy pleti.

Zaráží už sama skutečnost, že se takovým pochybným členěním vůbec někdo vážně zabývá, natož akademická půda. Navíc je směšné v době internetu tvrdit, jak zásadní vliv na publikum mají hlasy hrstky profesionálních novinářů, jejichž mínění denně drtí fanouškovské servery s anonymními soudy.

Ale hlavně se posiluje trend vnucující tezi o povinné solidaritě podle příslušnosti k pohlaví, etniku, víře. Dotčené herečky podsouvají myšlenku, že muži „ženským“ filmům nerozumějí, tudíž by je měly podpořit, rozuměj pochválit, píšící dámy.

Mindy Kalingová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Brie Larsonová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

To je okamžik, kdy člověk věřící ve zbytky rozumu, ač řazený do kolonky bílých žen, musí svatokrádežně prohlásit, že Debbie a její parťačky nestojí za moc a Krotitelé duchů v dámské verzi za nic, ať je točil pro mě za mě bisexuální Hotentot, královna Amazonek nebo nositel Českého lva.

Bílí muži možná neumějí skákat, jak tvrdí známá sportovní komedie, ale dobrý film od špatného snad ještě rozeznají, a jsou-li gramotní, popíší – stejně jako černí muži, ženy veškerého původu i děti, kterým rodiče předvedli z kinematografie víc než jen Supermana v šesti variantách.

Bylo by to k smíchu, kdyby se v útoku na kritiky zároveň neukrývala nedůvěra ve schopnost publika udělat si vlastní úsudek a kdyby bizarní aféra nepřišla právě z Ameriky, někdejšího symbolu občanské rovnosti, který se přizpůsobuje diktátu kvót.

Už nyní se festivaly zavazují ke shodnému poměru režisérů a režisérek v soutěži. Pak se určí správné proporce pro složení porot. Potom pro výkon kritické profese. A na konci honu za nejvyšší spravedlností bude před každým kinem kontrola, která divákovi u pokladny sdělí: Je nám líto, ale pro dnešek už máme limit židovských heterosexuálů do šestatřiceti let naplněn, zkuste to zítra.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz