Costner stíhá Russella napříč USA

  11:29aktualizováno  11:29
Akční thriller Demiana Lichtensteina nabízí napínavý příběh o bankovní loupeži, která udělá z bývalých kamarádů nepřátele na život a na smrt. Tvůrci filmu využili v úvodních scénách pestrou, třeštivou atmosféru lasvegaského "Týdne Elvise Presleyho" a do hlavních rolí obsadili hollywoodské hvězdy v čele s Kevinem Costnerem a Kurtem Russellem. Další postavy ztvárnili Christian Slater a Courteney Coxová.
Fotografie z filmu 3000 mil na útěku - foto 1

Fotografie z filmu 3000 mil na útěku. | foto: Bioscop

"Týden Elvise Presleyho" je v plném proudu a ulice Las Vegas jsou zaplaveny dvojníky krále rokenrolu. Pět Elvisů má ovšem v pouzdrech místo kytar zbraně. Michael Zane (Kurt Russell) se svým někdejším spoluvězněm Thomasem Murphym (Kevin Costner) dokonale naplánovali vyloupení casina Riviera, ale když nakonec s více než třemi miliony dolarů opouštějí v helikoptéře město, zůstává za nimi zničený hotel a hromada mrtvol. Vinou Murphyho brutality se chytrá loupež změnila ve zběsilou přestřelku.

Navíc se Murphy rozhodne zradit komplice a veškerý zisk shrábnout pro sebe. Michael se však - na rozdíl od ostatních - zabít nenechá, zmocní se lupu a společně se svou náhodonou společnicí Cybil Waingrow (Courteney Coxová) i s jejím desetiletým synem Jessem se vypravuje na cestu napříč Spojenými státy, aby u překupníka ukradené miliony vypral. V jeho stopách se vydává nejen policie, ale i Murphy toužící po svých penězích - a hlavně po pomstě.

3000 mil na útěku
USA, 2001

režie Demian Lichtenstein
scénář Richard Recco Demian Lichtenstein
kamera David Franco
hrají Kurt Russell
Kevin Costner
Courteney Coxová
Christian Slater
Kevin Pollak
hudba George S. Clinton
původní název 3000 Miles to Graceland
délka 124 minut
žánr akční thriller

3000 mil na útěku - premiéry

kina 9. května 2002
Kurt Russell se s rolí rockového krále úspěšně utkal už v televizním životopise Elvis Presley (1979) a jako dítě si po Presleyho boku zahrál ve filmu In Hapenned at the World's Fair (1963). Na tuto skutečnost režisér odkazuje ve scéně, kdy Michael ve scéně loupeže podepisuje Elvisově fanynce stejnojmenné album.

Autoři chtěli původně do role Michaela obsadit Kevina Costnera. Ten však odmítl opakovat postavu kriminálníka napraveného působením dětského partnera z krimi Dokonalý svět a nabídl jim, že se ujme vysloveně záporného partu Murphyho. Ten se stal nepochybně nejtemnějším charakterem Costnerovy dosavadní filmografie. Murphy ve svých činech neváhá zajít do krajnosti a neštítí se ani vraždit a okrádat kamarády.

Komplikaci i osudové štěstí na Michaelově útěku s penězi představuje půvabná, energická Cibyl. Courteney Coxová ji hraje jako antitezi svých známých hrdinek - Moniky ze seriálu Přátelé a Gale z hororové trilogie Vřískot. Cybil se v jejím podání rozhodne skončit s rolí trpné oběti a stává se Michaelovi platnou společnicí na cestě, která přestává být pouhým pragmatickým útěkem a stává se hledáním nového smyslu života.

Kritický metr Mirky Spáčilové: 30%

Vyšeptalí lupiči
Všechno už tu bylo. Přepadení kasina, masakr, krvavá dělba o lup i honička dvou přeživších, z nichž jeden má v autě kromě peněz paničku se synkem a druhý náhodnou slečnu. První - Russell - je "hodnější", druhý - Costner - se chová jako zabijácký šílenec. Ale ve skutečnosti k srdci nepřiroste ani jeden; navíc, hvězdy prominou, na role desperádů jsou už drobátko vyšeptalí. Vypadají jako přestárlí kluci při hře na četníky a zloděje, pouze hrdinky silně osamělé mohou propadnout jejich vrásčitému kouzlu, nemluvě už o příšerných Costnerových kotletách. Jediný nápad, převlek za milovaného Elvise Presleyho, vyšumí do prázdna. Tak na viděnou, zastydlí ostrostřelci, někdy v budoucnu pozdě večer na Nově.


Cybil navíc na cestě doprovází synek Jesse, který zoufale postrádá otcovský vzor i pevné vedení (ztvárnil ho jedenáctiletý David Kaye, kterého známe z romantického dramatu Legenda o vášni). Se svéráznou novou "rodinou" Michaelovi přibydou starosti, ale zároveň se mu otevírá perspektiva, o níž dosud nikdy vážně neuvažovat - možnost usadit se a zkusit hodit nebezpečný, bouřlivý život kriminálníka za hlavu.

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Najdete na iDNES.cz