Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Vlakem na výlet: Třebíč je městem, kde historie dýchá na každém kroku

  7:07 – ADVERTORIAL
Živým skanzenem, kde čas plyne zvolna a kde o historii města a životě v něm vyprávějí středověké klenby, dlažba v křivolakých uličkách i staré kamenné náhrobky. Tím je Třebíč. Přijeďte do města vlakem a pojďte se vydat na procházku městem, kde se památky prolínají se současností.

Třebíč | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když přemyslovská knížata Oldřich Brněnský a Litold Znojemský zakládala v roce 1101 nad řekou Jihlavou benediktinský klášter, nemohla ani tušit, že se díky tomu Třebíč jednou dostane do společnosti měst s nejvýznamnějšími světovými památkami. Ale nejsou to jenom stavby z prestižního seznamu UNESCO, kvůli nimž stojí za to vydat se do Třebíče. „Na obou březích řeky Jihlavy najdete jak klenoty románsko-gotické architektury či židovské město, tak stavební památky 20. století,“ láká k vycházce po Třebíči aplikace Českých drah Vlakem na výlet.

Přitom nescházelo mnoho, a Třebíč mohla v 80. letech minulého století o jednu ze svých největších zajímavostí, a sice židovské ghetto zvané Zámostí, přijít. Jedná se o urbanisticky nejzachovalejší židovskou čtvrť v Evropě. S výjimkou Jeruzaléma jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně zapsány na seznam UNESCO.

Do Třebíče vlakem

Třebíč je zastávkou na železniční trati Brno–Jihlava, po které jezdí rychlíky a osobní vlaky Českých drah. V jízdním řádu pro cestující je uvedena pod číslem 240. Propojuje krajská města Brno a Jihlavu, konkrétně stanice Brno hlavní nádraží a Jihlava. První úsek dnešní dráhy byl otevřen v roce 1856, v plné délce byla trať zprovozněna roku 1886.

Za dob socialismu nebyla ve městem opomíjené čtvrti kanalizace ani plyn, lidé zde čelili velkým povodním a například v historicky cenné Zadní synagoze byl sklad zeleniny. V osmdesátých letech padlo rozhodnutí o demolici Zámostí. Naplánovaná zde byla výstavba paneláků. Naštěstí z toho sešlo a hned po revoluci se začalo s obnovou této části města. To už byl jen krůček k tomu, navrhnout památky na seznam UNESCO. Povedlo se je zapsat 3. července 2003.
Do Zámostí se pohodlně dostanete třeba z hlavního Karlova náměstí. Stačí přejít lávku přes řeku Jihlavu a jste v židovském městě. Hned na vás dýchne tajemná atmosféra křivolakých uliček, stinných zákoutí, dvorků, průchodů a pitoreskních domů.

Jen si poslechněte názvy některých ulic: Opuštěná, V Mezírce, Stinná, Tiché náměstí… Stačí přivřít oči, trochu se zasnít, a můžete si představit, jak se uličkami proplétá některý z tehdejších židovských obyvatel ve svém typickém oblečení.

Na návštěvě u Seligmanna Bauera

Ostatně pokud vás zajímá, jak taková typická židovská rodina žila, navštivte Dům Seligmanna Bauera. Sousedí se Zadní synagogou v Blahoslavově ulici. Hned při vstupu na vás dýchne atmosféra starých časů. V přízemí se nachází hokynářství, které je připomínkou jedné z charakteristických činností, kdysi provozované židovským obyvatelstvem. Když vystoupáte po schodech do prvního patra, rázem se ocitnete na návštěvě u rodiny třebíčských Židů. Atmosféru dokresluje nábytek z období první republiky a vše vypadá tak, jakoby si domácí jen někam odskočili.

Další tipy na výlety Vlakem po Česku.

Pokud si chcete jenom užívat atmosféru, zajděte do některé z malých kavárniček, hospůdek či cukrárniček a sledujte okolní cvrkot. Na kraji židovské čtvrti v přízemí jednoho z domů najdete malou kavárnu U Židovské brány s vyhlášenými dortíky.

Velmi často zní židovskou čtvrtí hudba. A pokud budete mít štěstí a vypravíte se sem právě v době konání některého z židovských svátků, uvidíte staré židovské město vskutku jako za starých časů. Například každé léto se tu pořádá festival tradiční židovské kultury Šamajim.

Jestliže z Třebíče nespěcháte, neopomeňte ani stylový Whisky bar. Palírny a různí výrobci alkoholu totiž byli s touto čtvrtí rovněž neodmyslitelně spjati. Bar najdete v jednom z rohových domů v židovské čtvrti v ulici Leopolda Pokorného. Ochutnat zde můžete originální třebíčskou whisky – Trebitsch Czech Single Malt Whisky. U jejího zrodu stála před více než deseti lety myšlenka otevřít si v historickém centru Třebíče bar, jehož hlavním lákadlem by byla vlastnoručně vyrobená whisky. A tak se i stalo.

Třebíčská whisky

„Jsme místní patrioti. Bar máme v domě, který je památkou UNESCO, navíc v této ulici bylo historicky sedm palíren a lihovarů. I v domě, kde žili mí prarodiče a vyrůstal můj otec, je nápis, že tam v minulosti byla palírna. Třeba jsme se reinkarnovali. Na náhody moc nevěřím,“ směje se Ondřej Chládek, provozní ředitel Trebitsch old town distillery.

Další tipy na výlet

Vlajkovou lodí společnosti je už zmíněná čtyřicetiprocentní Trebitsch Czech Single Malt Whisky. Patří k nejdražším na českém trhu – půllitrová láhev stojí skoro tisíc korun. V roce 2018 získala od pražské Židovské obce mezinárodní certifikát, který potvrzuje její košer kvalitu, a vloni si pak přivezla z prestižních mezinárodních soutěží v Londýně a Číně dvě zlaté medaile a jednu bronzovou. Domluvit si lze prohlídku baru, řízenou degustaci či ochutnat zrající whisky přímo ze sudu.

Z třebíčské židovské čtvrti můžete zamířit příjemnou procházkou serpentinami vzhůru do kopce ulicí Skalní. Z lokality zvané Hrádek či z blízké Masarykovy vyhlídky, kam vás zavedou směrovky, se vám nabídne krásný pohled na celou Třebíč. Pod sebou budete mít židovské město, klikatící se řeku Jihlavu, ale dohlédnete i na další třebíčské dominanty.

Na tomto místě pochopíte i další výjimečnost Třebíče – v klidném soužití zde totiž žila a stále žije nejen křesťanská a židovská komunita: výrazný kostel Českobratrské církve evangelické stojí v nejrušnější třebíčské ulici – na Bráfově třídě. Husité se zase zabydleli v Přední synagoze. A jeden z nejhezčích tuzemských pravoslavných kostelů objevíte u starého hřbitova na Gorazdově náměstí. Dokonce nechybí ani upomínka na islám. Ne že by v Třebíči stála mešita, ale na novém hřbitově, v jeho odlehlejší části, najdete muslimské pohřebiště. Jsou zde pohřbeni muslimové z různých koutů republiky.

Z vyhlídky na Hrádku je to kousek na židovský hřbitov. I ten je památkou UNESCO. Je zde pohřbeno na jedenáct tisíc lidí a najdete tu na tři tisíce kamenných náhrobků. Ten nejstarší je z roku 1631. Nezapomeňte vzít do ruky kamínek a položit ho na některých z letitých kamenů.

Nepřehlédnutelná bazilika

Ale pozor! Slyšíte varhany? Jděte za tóny královského nástroje. Dovedou vás ke klenotu románsko-gotické architektury, bazilice svatého Prokopa. I ta je památkou UNESCO. A kdyby zrovna varhany nehrály, z židovské čtvrti je to k bazilice jen pár metrů. Nedá se přehlédnout. Vypíná se v celé své kráse na návrší nad levým břehem řeky Jihlavy, v těsném sousedství někdejšího benediktinského kláštera.

Po vstupu do ní vás ohromí umění středověkých mistrů kameníků, hra světel a barev procházející okny a neuvěřitelný, téměř hmatatelný genius loci. Jak říká farář Pavel Opařil: „Je to promodlené místo. Je rozdíl sloužit mše v kostele starém devadesát nebo téměř devět set let.“

Bazilika Třebíč

V architektuře baziliky najdeme vlivy z celé Evropy. Půdorys je inspirován stavbami z jižního Německa, portál připomíná vídeňský dóm a osmidílná klenba zase odkazuje na jihofrancouzské stavitelství. Za povšimnutí stojí kamenické značky. Ještě donedávna byly milovníky záhad pokládány za tajná znamení. V kamenech je vytesáno na 600 různých znaků. Čím byly složitější, tím byl kameník šikovnější.

Nejzachovalejší částí kostela je krypta. Strop podpírá padesát sloupů a polosloupů, jejichž hlavice zdobí rostlinné ornamenty, zvířata a fantastické obličeje. Kryptu si můžete vybavit i z některých historických filmů. Natáčela se zde třeba slavná Marketa Lazarová. Určitě stojí za to domluvit si zde účast na originální kostýmované prohlídce. Za svitu loučí vás bazilikou provede průvodce třeba v kostýmu mistra kameníka.

A chcete ještě jeden tajný tip? Vedle zadní části lodi baziliky je průchod na bylinkovou zahrádku se skvělým výhledem na město s řekou Jihlavou. Není romantičtějšího místa v Třebíči, kde vyznat své dívce či ženě lásku. Vonět vám k tomu bude levandule, tymián nebo šalvěj.

Autor:
  • Nejčtenější

Jihlava nechala namalovat nový cyklopruh přes kanály, kritiku však odmítá

Šlendrián, nebo jen nepochopený záměr? Jihlava má novou atrakci. Na Tolstého ulici se objevily stovky metrů nového...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

Pohled přímo do reaktoru. Elektrárna v Dukovanech nabízí jaderný výlet

Jaderná elektrárna Dukovany nabízí nově prohlídky i přísně střežených a obtížně dosažitelných částí pomocí virtuální...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Advent bude po dvou letech bez omezení: s bruslením i ohňostrojem

Vítání adventního období, které letos připadá na neděli 27. listopadu, patří ve většině měst na Vysočině k oblíbeným a...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Při přepadení benzinky lupič vystřelil, pak zmizel psům i vrtulníku

Hned dvěma střelnými zbraněmi se vybavil lupič, který minulý týden přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Z jedné...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...