Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Vlakem na výlet: Baťův kanál nabízí dobrodružství na vodě i pohodu na kole

  7:55aktualizováno  7:55 – ADVERTORIAL
Historická vodní cesta by nevznikla, nebýt světového průmyslníka a zlínského rodáka Tomáše Bati. Nákladní lodě už se po ní neplaví, zato na ní zažijete pocit být námořníkem. Alespoň na jeden den. K půvabné industriální stavbě se dostanete pohodlně vlakem.

Baťův kanál ve Spytihněvi. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Otrokovice, tady to začalo. Průmyslové město, kde měla firma Baťa na konci třicátých let teplárnu a továrny. Sem potřeboval Tomáš Baťa dopravit hnědé uhlí z dolu v Ratíškovicích, a protože čtyřiadvacet hodin denně přemýšlel jako byznysmen, chopil se nápadu na spojení obou míst umělou vodní cestou. Jednak to bylo levnější než vozit uhlí po železnici, ale především se mu líbila představa, že v budoucnu se malý kanál propojí s Odrou a Dunajem a obchodování se světovými trhy bude pro firmu dostupnější a levnější.

Dopadlo to sice trochu jinak, ovšem kanál od konce roku 1938 stojí. Vizi Tomáše Bati, který tragicky zahynul v roce 1932, dotáhl do konce jeho nevlastní bratr Jan Antonín. A přestože vodní cesta nakonec slouží k jinému účelu, Baťovu jménu ostudu nedělá, spíš naopak. Každý rok přiláká kolem 90 tisíc návštěvníků. Když pomineme fakt, že Baťův kanál není moře, dají se na něm zažít opravdu úžasné věci.

Z okolní přírody načerpáte energii a klid, splníte si sen a stanete se kapitánem, zjistíte, že víno na lodi chutná úplně jinak, protáhnete si tělo cyklojízdou v chráněných lesích, objevíte kouzlo lidového ornamentu a z vašich dětí se stanou skuteční námořníci.

Třináct komor

Vodní cesta začíná v Otrokovicích a pokračuje až do slovenské Skalice. Ano, kanál je mezinárodní, i když v menším měřítku, než si Baťa představoval. Měří 53 kilometrů, část vede řekou Moravou, část umělým kanálem, ale na lodi to skoro nepoznáte. Co ovšem bezpečně poznáte, je plavební komora. Na celém kanále je jich 13 a slouží k tomu, aby vyrovnávaly rozdíl vodních hladin. Absolvovat její projetí je zážitek sám o sobě, trochu dobrodružství, trochu adrenalin.

Vlakem ke kanálu

Otrokovice leží na hlavním železničním koridoru a zastavují zde expresy a rychlíky Českých drah, jsou tedy snadno dostupné z Prahy, Olomouce či Ostravy. V soupravách Českých drah jsou zařazeny moderní vozy s klimatizací, zásuvkami a třeba i připojením k Wi-Fi. Pro výletníky je ale možná ještě důležitější, že se v rychlících dají vozit i kola.

Půjčovny všemožných plavidel jsou v Napajedlích, Spytihněvi, Huštěnovicích, Starém Městě, Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici, Sudoměřicích, Hodoníně i Petrově. Pronajmout si můžete nafukovací člun, kánoi, raft, obytný hausbót, motorovou loď, luxusní jachtu anebo si netradiční plavbu dopřejete na velké výletní lodi. V některých případech můžete nalodit i kola, abyste se mohli projet po okolí nebo třeba jen po páteřní trase kolem kanálu, která měří 80 kilometrů a vede většinou po rovince a upraveným terénem. Více podobných výletu najdete v aplikace Vlakem na výlet.

Kapitánem snadno a rychle

K tomu, abyste se pro celou posádku stali kapitánem, nepotřebujete žádný průkaz. Pronajímatelé vám vysvětlí, jak loď bezpečně řídit, jak se chovat před plavební komorou, proč musíte sledovat semafory před komorou, čemu se říká pachole nebo jak loď správně uvázat u břehu.

Další tipy na výlet

Po cestě jsou větší přístavy i menší přístaviště s různým občerstvením i ubytováním. Třeba v Babicích mají výbornou zmrzlinu, ve Spytihněvi zas vyhlášená grilovaná kolena. V Petrově vybudovali nový moderní přístav, kde kotví pojízdná kavárna a kde se ubytujete v nových apartmánech. Přespat se dá na mnoha dalších místech, třeba i v přístavu Veselí nad Moravou, poblíž nějž se dostatečně vyblbnou puberťáci v adrenalinovém centru.

Při plavbě si všimněte několika technických unikátů, jakým je třeba zvedací lávka u plavební komory v Uherském Ostrohu nebo výklopník v Sudoměřicích. U některých komor stále stojí typický baťovský domek z červených cihel, který sloužil k ubytování obsluhy. Ve Vnorovech v něm provozovatelé přístavu Jana a Jan Šulcovi bydlí. Název Přístav plný pohody nelže, protože ji tam skutečně zažijete. Je to místo, kde jsou lidé vlídní a přátelští a chtějí, abyste měli úsměv na tváři. Kotví tady loď Rozárka s originální výtvarnou galerií, taky tady potkáte zakrslé kozlíky a ovečky a s dětmi si určitě projděte pohádkovou stezku v nedalekém lese.

Cesta do pravěku

Právě odtud můžete na lodi s pomocí vlastních sil vyplout na dobrodružství zpátky v čase. Ocitnete se v původním korytu Moravy, do kterého člověk dlouho nezasahuje. Je to úplně jiná řeka, jiná krajina. Teče sice pomalu, ale divoké břehy vám hladinu adrenalinu zvednou. A co teprve pískové břehy vysoké až třináct metrů! Říká se jim Osypané břehy a jsou součástí evropsky významné lokality Natura 2000. Možná vám budou něco připomínat – a nemýlíte se. Slavný filmový režisér Karel Zeman, který žil a tvořil v kudlovských ateliérech ve Zlíně, tady točil Cestu do pravěku.

Chráněná ptačí oblast Natura 2000.

Chráněná ptačí oblast Natura 2000.

Čím blíže k jihu, tím častěji narazíte na víno. Slovácká podoblast je vyhlášená, proto i na kanále pořádají tematické plavby s ochutnávkami od místních vinařů. Ve Strážnici se zastavte v historických zámeckých sklepích, jež pocházejí ze 14. století a kde nasajete vůni dubových sudů a vyberete si to nejlepší na večerní ochutnávání na lodi. Podobných příležitostí bude víc.

I proto se vyplatí zkombinovat cestu na lodi s jízdou na kole. Někde se dá i půjčit, takže ho nemusíte nutně vozit s sebou. Nabízí se třeba cyklovýlet do části Plže v Petrově s památkovou rezervací lidové architektury v podobě řady vinných sklepů. Napočítáte jich asi osmdesát a určitě se neubráníte focení lidových ornamentů, jimiž jsou zdobené. Podobné najdete na Slovácku nejen na kapličkách či krojích, ale dnes už i na běžném oblečení.

Na kole si zajeďte i do Leteckého muzea v Kunovicích. Vedou ho kreativní milovníci letadel, kteří přes celou republiku převezli takzvaný Naganský expres (vládní letoun Tupolev TU-154M s registrační značkou OK-BYZ / 1016 „Zuzana“ – pozn. red.), který kdysi dopravil z Japonska zlaté hokejisty z olympiády. Z Otrokovic se pohodlnou cyklostezkou kolem vody dostanete do Zlína na slavné filmové ateliéry, do pojízdné Baťovy pracovny v kdysi druhé nejvyšší budově v Evropě nebo trochu dál, do jedné z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad u nás, Zoo Lešná.

V Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku stěhovali bývalý vládní...

V Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku stěhovali bývalý vládní letoun TU-145M na nové místo (3. března 2018).

Z Otrokovic dojedete proti proudu řeky do Kroměříže. Výlet tímto směrem je lákavý kvůli památkám zapsaným na seznamu UNESCO, tedy arcibiskupskému zámku a unikátním zahradám, které připomínají Versailles za krále Ludvíka XVI. Návštěvu samotného sídla arcibiskupů nevynechte. Pokud vás nelákají vzácná umělecká díla, pak alespoň proto, že se tady natáčel známý koprodukční film Marie Terezie.

Na cyklostezku kolem kanálu navazuje řada moravských vinařských stezek a cyklotras do Chřibů, Hostýnských vrchů, Bílých Karpat i vzdálenějších Beskyd. Jde o příjemné rodinné trasy, ale i cesty pro náročné cyklisty, kteří mají rádi kameny, kmeny a cesty necesty divokými lesy. Dostanete se po nich třeba na svatý Hostýn, hrad Buchlov, bájné Pustevny nebo Mikulčin vrch.

Autor:
  • Nejčtenější

Sklárny v Karolince končí, s nimi zanikne i téměř 160 let tradice

Firma Crystalex CZ uzavírá provoz skláren v Karolince na Vsetínsku. V pátek 31. července 2020 tak skončí tradice stará...

Po šesti letech se otevírá obnovený Libušín, uvnitř jsou tři hasicí systémy

Dřevěná útulna Libušín, kterou před šesti lety zničil mohutný požár, se znovu otevírá veřejnosti. Jednu z dominant...

Cicilia se za Slovácko trefil i ve třetím zápase, Pardubice začaly prohrou

Útočník Rigino Cicilia z fotbalového Slovácka skóroval i ve třetím utkání letní přípravy. Pětadvacetiletý rodák z...

Zabarikádovaný nájemník mířil na policisty mečem a nabitou kuší

Násilím museli vstoupit policisté do bytu v Kroměříži, jehož majitelka chtěla vystěhovat nájemníka. Muž se...

Návrat roušek ve Zlínském kraji: povinné jsou na univerzitě i u hasičů

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně zavedla povinné nošení roušek ve svých budovách. Stejné opatření platí i u...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Být měsíce bez koncertů, to je vážně nezvyk, říká kapelník Fleretu

Kapelník Fleretu Zdeněk Hrachový mluví o letních koncertech, nové desce i koronavirové pandemii. Hudbu dělá 37 let, ale...

Sklárny v Karolince končí, s nimi zanikne i téměř 160 let tradice

Firma Crystalex CZ uzavírá provoz skláren v Karolince na Vsetínsku. V pátek 31. července 2020 tak skončí tradice stará...

Proměna tržiště ve Zlíně začne na jaře, stánky budou dočasně na parkovišti

Město Zlín má stavební povolení na proměnu tržiště Pod Kaštany, přestavovat ho začne na jaře příštího roku, i když...

Valašská pohádka přišla o partnery, pro uvedení do kin potřebuje pomoc

Do problémů se dostali filmaři dokončující pohádku Největší dar. Příběh z valašského prostředí, který vychází ze staré...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...