Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Vlakem do malé Vídně. Šumperk má architekturu, výhledy, tajemné skály i anděly

– ADVERTORIAL
Město Šumperk, ležící v údolí řeky Desné, je branou do Jeseníků, tedy k jedněm z nejnavštěvovanějším horám v České republice. Kromě toho je sám atraktivním turistickým cílem. A je dobře dostupné po železnici.

Radnice v Šumperku | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Pokud se rádi procházíte ulicemi měst a obdivujete architekturu, přijeďte do Šumperka. Bohatí šumperští podnikatelé si tu v 19. a na počátku 20. století nechali postavit přepychové vily a paláce od proslulých vídeňských architektů. A najdete v nich i zajímavé expozice,“ zve do Šumperka aplikace Českých drah Vlakem na výlet.

Auto můžete klidně nechat doma. Z vnitrozemí se pohodlně dostanete rychlíkem do Zábřehu na Moravě a potom osobním vlakem Českých drah až do okresního města. Přivítá vás krásně zrekonstruované nádraží.

Do centra je to pár minut pěší chůze. Hlavní třída ohromí každého. Málokde architekti tak dovedně namíchali tolik stylů. Každého taky ohromí skvostná kašna s bronzovým sousoším chlapce s dívkou pod deštníkem, dílo, jehož autorkou je světoznámá kanadská sochařka šumperského původu Lea Vivot.

Malá Vídeň

Vlakem do Šumperka

Město spojuje lokální trať se Zábřehem na Moravě. V Zábřehu pak staví přímé rychlíkové spoje z Prahy, Ostravy a Olomouce, ve kterých jsou zařazeny moderní vozy s klimatizací, zásuvkami a třeba i připojením k Wi-Fi. Pro výletníky je ale možná ještě důležitější, že se v rychlících dají vozit i kola.

Stačí na chviličku zavřít oči, představit si přelom 19. a 20. století a pak je otevřít. Rázem jste v době, kdy se Šumperk stal centrem především textilního byznysu. Zdejší podnikatelé se zhlédli ve Vídni. Najímali ty nejlepší vídeňské architekty, aby přenesli kouzlo centra monarchie do podhůří Jeseníků. Podařilo se jim to měrou vrchovatou. Také proto se už tehdy začalo říkat Šumperku malá Vídeň.

Okřídlené rčení, „za vším hledej ženu“, se potvrzuje i u řady šumperských staveb „vídeňské“ minulosti. Dvůr původního velkostatku v dnešních sadech 1. máje přestavěl Karl Chiari na nádherný novorenesanční palác. Hnacím motorem byla jeho milovaná žena Paulina, po níž se budova jmenuje Pavlinin dvůr. Dnes zde sídlí šumperské muzeum.

Na druhém konci dnešního městského parku vyrostla díky rodu Chiariů, jenž pocházel z Itálie, další skvostná novorenesanční stavba, kterou syn Karla Chiariho Eduard pojmenoval po své manželce Doris. Dnes zde sídlí dům dětí a mládeže, ale v Šumperku je vila pořád známá jako vila Doris.

V dnešní Hanácké ulici koupil v roce 1873 textilní magnát Ignaz Seidel několik malých domků a část městských hradeb, protože jeho žena stála o to, aby na nádherném místě vyrostl rodinný palác. Protože vyjednávání s městem o zbourání hradby byla dosti komplikovaná, odvděčil se Seidl za souhlas městu tím, že spojil Hanáckou ulici s malým parkem pod hradbami nádherným schodištěm. To pojmenoval po své manželce Mariiny schody. Palác dnes slouží jako speciální škola.

Další tipy na výlet

Textilácký rod Oberleitnerů měl v Šumperku hned několik paláců. Jeden z nich postavil Eduard Oberleitner pro svou manželku Paulinu na dnešní ulici Generála Svobody číslo 6. Honosný palác vybudovaný ve stylu historismu má především úžasnou schodišťovou halu obloženou istrijským mramorem.

Přímo na náměstí Míru nedaleko radnice se zase snažil udělat pomyšlení své italské manželce bohatý obchodník Karl Wiatschka. Koupil zde dva původně středověké domy a na jejich místě nechal postavit nový novorenesanční dům. A protože chtěl, aby se zde jeho manželka, zvyklá na slunnou Itálii, cítila jako doma, nechal do niky na domě vytvořit sochu Římanky. Od té doby je jeden z nejvýstavnějších domů na náměstí známý jako dům U Římanky.

Do dvoukilometrového procházkového okruhu je zahrnuto celkem 24 šumperských staveb. V drtivé většině je navrhli vídeňští architekti. Výjimkou, navíc podle odborníků velmi kvalitní, je Hotel Grand. Funkcionalistický objekt navrhl a postavil olomoucký stavitel Tomáš Šipka.

Do vzdálenější historie zavede návštěvníka Šumperka Geschaderův dům, který připomíná nejtemnější období historie města: čarodějnické procesy. Je také pomníkem člověka, který se jako jediný nenechal zlomit krutými výslechy. S bohatým pláteníkem Heinrichem Peschkem si inkvizitor Boblig a jeho pochopové nevěděli rady. Všechny stupně tortury totiž přestál. Přesto nebyl propuštěn a zemřel ve vězení na následky týrání. V domě je od roku 2010 působivá expozice čarodějnických procesů.

Nádherné výhledy a bizarní skály

Atraktivní turistické cíle jsou v nejbližším okolí města. Při návštěvě Šumperka nelze vynechat návštěvu rozhledny na vrchu Háj. K té vede z města nádherným lesem žlutá a zelená značka. Z vyhlídky ve výšce 24 metrů je výhled nejen na město, ale také na hřeben Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor, Kralický Sněžník i Orlické hory a za dobré viditelnosti uvidíte také baziliku na svatém Kopečku nebo hrad Bouzov.

Další tipy na výlety Vlakem po Česku.

Krásný výlet je také ze Šumperka na úchvatné Městské skály. Od křižovatky ulic Lidická a Generála Krátkého vede zelená značka přes šumperský Kotel k rozcestí Tulinka. Zeleně značená lesní cesta pokračuje až k altánu na vrcholu Městských skal, který se na památku významné osobnosti turistického značení v Jeseníkách nazývá Vyhlídka Josefa Janků. Potom je možné vrátit se stejnou cestou, anebo pokračovat po žluté značce přes magické skalisko zvané Kokeš a poté po červené na rozcestník Tulinka zpět do města.

V městském lese v okolí Tulinky si přijdou na své především děti. Směrem k ulici U Sanatoria je turistická cesta ozdobena pohádkovými bytostmi vyřezanými ze dřeva. Děti tu uvidí čarodějnice, čertíky, trpaslíky či ježibaby. A od Tulinky směrem na Rejchartice je zase kolem stezky řada nádherných dřevěných andělů. Dřevěné plastiky vyřezali účastníci každoročního dřevosochání v Rejcharticích.

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Finanční poradce propadl sázení na sport, jménem klientů si půjčil miliony

Nezvládnuté sázení na sportovní výsledky přivedly finančního poradce z Pardubicka k úvěrovým podvodům v celkové výši...

Řidič vjel do zákazu na opravovaný most, vůz skončil ve výkopu

Ve výkopu se ocitlo auto, jehož řidič i přes zákaz vjel na opravovaný a uzavřený most na Prostějovsku. Šofér ze zatím...

Při explozi v opravované laser aréně v Přerově se popálili dva lidé

Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku vyrazily po poledni do Přerova. V rekonstruované...

Kamion se otáčel v zatáčce u sjezdu k zavřené D35, způsobil smrt motorkáře

Zničená D35 u Olomouce a zhuštěný provoz na objízdných trasách vedly i k tragické nehodě. V neděli v podvečer se v...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....