Kdo by četl latinský text, řekl si a zpřístupnil historii Třebíče laikům

  9:27aktualizováno  9:27
Na sepsání svého nového díla se třebíčský historik Rudolf Fišer průběžně připravoval dvacet let, intenzivně na ní pracoval dva roky. V knize Třebíč – paměť kláštera a města se rozhodl široké veřejnosti zpřístupnit texty, které si mohou přečíst jen badatelé v archivech.

Třebíčského historika Rudolfa Fišera mrzelo, že některé staré letopisy si mohou přečíst jenom badatelé v archivech. Proto se rozhodl jejich texty zpřístupnit. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„To vypálení města a jeho zkázu i též hradu Dřevíče, který byl hned tu u kláštera, kde je nyní panský dvůr, bylo léta 1467. Město pak zůstávalo pusté sedm let, takže trním, kopřivami a travou zarostlo, neboť se i to vypravuje, že vlk chytil kozu na poli, kde je nyní nad městem nový kostel, a v kostele také pustém ji za oltářem zadávil a snědl.“

Takto popisoval nejtemnější třebíčské roky ve své kronice z let 1572 až 1574 městský písař Eliáš Střelka Náchodský. Dodejme, že se Střelka zmýlil v datu vypálení města: správně je 1468.

Udělat dějiny dostupnější

Střelkova kronika je jedním z historických textů, jejichž překlad i s dalším výkladem ve své poslední knize Třebíč – paměť kláštera a města místní historik Rudolf Fišer přinesl.

„Podnětem ke vzniku knihy pro mě byla skutečnost, že ty nejstarší písemné památky vážící se k Třebíči – kroniky, paměti – byly v některých případech naposledy vydány před 130 lety. Kromě archivů jsou dnes nedostupné a to je škoda,“ řekl Fišer.

V první kapitole pojednává o existenci či neexistenci tzv. Análů třebíčského kláštera.

Fotogalerie

„To je velký odborný problém, protože ty anály se nezachovaly, ale referuje o nich významný barokní kronikář Tomáš Pešina z Čechorodu ve svém monumentálním latinském díle Mars Moravicus. V podstatě to jsou válečné dějiny Moravy. Píše tam o hrůzách a příkořích, kterými trpěla moravská země. Asi v šedesáti případech se tam odvolává na znění třebíčských análů. Spadaly by svým počátkem do první poloviny 12. století. Byly vedeny až do roku 1468, kdy byla Třebíč skoro zničena vojsky uherského krále Matyáše Korvína,“ přiblížil Fišer.

Další kapitola pojednává o tzv. vsuvce do opisu Kosmovy kroniky, který byl pořízen v třebíčském klášteře. „Byla tam vložena zpráva v rozsahu asi dvou stránek o založení třebíčského kláštera a jeho bohatém obvěnění, jak se tehdy říkalo, pozemkovým a dalším majetkem. První dvě kapitoly jsou z celé knihy nejnáročnější – tam se logicky musí začít,“ míní Fišer.

Historik Rudolf Fišer

  • Narodil se 25. července 1940 v Domaželicích u Přerova.
  • Vystudoval historii a český jazyk na filozofické fakultě v Brně.
  • Jako historik se nejprve zabýval Ruskem, Polskem a Bulharskem. Hlavním obdobím jeho zájmu je raný středověk.
  • V letech 1971 až 1979 učil historii na brněnské univerzitě, poté byl 23 let až do penze zástupcem ředitele třebíčského gymnázia.
  • Kromě řady dalších publikací napsal pět velkých historických knih o Třebíči.

Tématu nejstarších písemných pramenů k založení třebíčského kláštera věnoval Fišer už předešlou knihu Klášter uprostřed lesa. Ta však byla určena převážně odborníkům. Nová Fišerova kniha končí se svými dobovými popisy třebíčských událostí v polovině 18. století.

„Snažil jsem se, aby dnešní čtenáři textu porozuměli, a proto jsem starší překlady přeformuloval do moderní češtiny. Laický čtenář by starším překladům rozuměl asi jako latinskému originálu. Jsou to těžká souvětí bez sloves,“ vysvětlil Fišer.

Zpočátku chtěl historik v knize otisknout původní text vedle českého překladu. „Pak jsem od toho upustil – kdo by četl originální latinský text? Těch, co rozumí starým latinským textům, už moc není ani mezi odborníky. Nemluvě o německých textech, které jsou obtížné i pro němčináře, kteří neznají dobové výrazivo a grafickou podobu písma. Je to psáno velmi komplikovaným kurentem,“ řekl Fišer.

Před inkviziční komisí se nekatolický archivář nebál

Po slohové stránce je z vybraných starých textů podle Fišera nejlépe napsána kronika městského písaře Jana Suchenia Novobydžovského z roku 1655, která je v podstatě kronikou třicetileté války v Třebíči.

„Jeho spis vznikl podobně jako další písemnosti proto, aby byl uložen do báně věže kostela sv. Martina při její opravě,“ podotkl Fišer.

Suchenius byl nekatolík, a tak místy jeho smýšlení proráží i zmíněným textem. „Suchenius kroniku psal na prahu rekatolizace. Když byl vyšetřován reformační komisí – která se sama mimochodem nazývala inkviziční komisí – choval se tam velice statečně. Dokonce vyhrožoval původcům vyšetřování – třebíčskému faráři a polenskému děkanovi – i když nakonec byl přece jen zlomen,“ popisuje Fišer.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Pro poznání nejstarší historie Třebíče jsou podle Fišera písemné podklady klíčové i proto, že Třebíči zatím chybí organizovanější archeologický průzkum.

„Poznatky, které máme, pochází jenom ze záchranných archeologických průzkumů nebo z víceméně náhodných nálezů. V kryptě baziliky se například dělaly dva průzkumy půdním radarem. Oba se poněkud liší, ale vyrýsovala se tam díky nim jakási základní podoba původního kostelíka sv. Benedikta. V kryptě baziliky samozřejmě archeologové kopat nemohou,“ zmínil Rudolf Fišer.

Benediktinský klášter v Třebíči je svým předpokládaným založením v roce 1101 nejstarším písemně doloženým osídlením v oblasti nynější Vysočiny.
Kniha má deset kapitol, doplňuje ji množství fotografií a reprintů.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Azylový dům padl, v chátrající budově bývalé školy by mohlo být muzeum

Budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu stále čeká na

Azylový dům v budově bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu nevznikne. Radnice přípravu projektu zastavila...

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

Motorsport se mění, říká muž z Třebíče, jenž bdí nad vozy lamborghini

Se svým profesionálním týmem Emil Frey začal Pavel Nahodil letos na jaře další...

Vozy lamborghini, tým Emil Frey a burácení silných motorů na těch nejslavnějších okruzích po celé Evropě. To je nyní...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz