Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Vlakem na výlet do Mariánských Lázní. Třeba za miniaturami jako z pohádky

– ADVERTORIAL
Jeden den nestačí. Užít si Mariánské Lázně trvá podstatně déle. Kromě léčivých zdrojů, čisté přírody a wellness procedur město nabízí nespočet zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu. A snadno se do něj dostanete vlakem.

Mariánské Lázně - zpívající fontána | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Město v zeleni. Tak zasvěcení nazývají druhé největší západočeské lázně. Kromě parků a zahrad však Mariánské Lázně nabízejí svým návštěvníkům mnohem víc. Jedinečné klima a samozřejmě řadu léčivých pramenů. Na své si zde přijdou i milovníci kultury a nejrůznějších zajímavostí.

Jednu z nich je možné najít kousek nad městem směrem k Zádubské výšině, v sousedství hotelu Krakonoš. Jedná se o naučně-poznávací park Boheminium, kde je ve formě miniatur možné vidět celé Česko jako na dlani. Návštěvník zde najde významné stavební a technické památky České republiky v jednotném měřítku 1:25. Více podobných námětů na výlet najdete v aplikaci Vlakem na výlet.

Nejpohodlnější je vypravit se do Mariánských Lázní vlakem. Už na tamním nádraží, které před několika lety prošlo nákladnou rekonstrukcí, jež budově vrátila původní secesní vzhled, dýchne na návštěvníky kouzlo starých časů. Zastavují zde všechny vlaky ve směru od Prahy, Chebu nebo Karlových Varů. Nádražní budova zde stojí od roku 1872 a na počátku 20. století byla velkoryse přestavěna. Právě tehdy získala zajímavé secesní rysy. K nádraží zajížděli drožkaři a mezi lety 1902 a 1952 tady končily také tramvaje, jež následně nahradily trolejbusy.

Vlakem do Mariánských Lázní

Mariánské Lázně jsou zastávkou Západního expresu - tedy rychlíků spojujících Prahu se západočeskými městy. V Západním expresu jsou zařazeny moderní vozy s klimatizací, zásuvkami a třeba i připojením k Wi-Fi. Pro výletníky je ale možná ještě důležitější, že se v rychlících dají vozit i kola. Cesta z Prahy do Mariánských Lázní je bez přesedání a trvá jen 2 hodiny a 22 minut. Na zdejším nádraží zastavuje také IC Pendolino, tedy vlak vyšší kvality, spojující Cheb s Ostravou.

I dnes zde najdeme významný autobusový dopravní uzel, a to včetně stanovišť městské hromadné dopravy. Je tu možné nastoupit do nových trolejbusů, které se v mariánskolázeňských ulicích objevily teprve nedávno, a nechat se dopravit do lázeňského srdce města. Místní ovšem doporučují vystoupit už na zastávce City servis.

Selfie s monarchy

Hned opodál turisty přivítá sousoší monarchů – slavných návštěvníků města: anglického krále Edwarda VII. a rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Dnes si tady návštěvníci města pořizují tak oblíbená „selfíčka“. Pak se mohou pohodlnou procházkou udržovanými parky po vlastní ose dostat až ke známé kolonádě, jež nese jméno Maxima Gorkého.

Minout by nikdo neměl nedalekou Zpívající fontánu. Ta hraje denně od 7 do 19 hodin vždy každou lichou hodinu, ve 21 a 22 hodin se navíc koná projekce s barevným osvětlením. Na programu jsou díla Chopina, Mozarta, Bacha, Smetany či Dvořáka, oblíbené je ale i Dobytí ráje od řeckého instrumentalisty Vangelise nebo ikonická skladba z filmu Tenkrát na Západě. V programu samozřejmě nechybí ani Hudba pro fontánu, kterou pro Mariánské Lázně složil Petr Hapka, a nově písně Karla Gotta Srdce nehasnou a Být stále mlád.

Z kolonády je to přes Goethovo náměstí jen kousek k restauraci Koliba, odkud je možné nechat se lanovkou vyvézt ke Krakonošovi. Kabinková lanová dráha Koliba–Krakonoš v Mariánských Lázních je nejstarší provozovanou kabinovou lanovou dráhou v Čechách se speciálním pulzním systémem přepravy. Jízda v jedné z pěti čtyřmístných kabinek je hlavně pro děti nezapomenutelným zážitkem.

Další tipy na výlet

Lanovka překonává převýšení 106 metrů a její délka je téměř šest set metrů. K parku je ale možné zamířit také autobusem nebo pěšky. Vycházková trasa vede lesem kolem starých hotelů, tenisového areálu, rozhledny Hamelika a obory s daňky. Otevírají se z ní nádherné výhledy na Mariánské Lázně. Trasu je možné běžnou chůzí zvládnout do hodiny, od kolonády je Boheminium vzdálené přibližně 3,2 kilometru.

Nejnavštěvovanější atrakce kraje

Ještě před návštěvou parku je možné si prohlédnout obnovenou tradiční pohádkovou cestu před hotelem Krakonoš. Tvoří ji pískovcové sochy znázorňující motivy známých pohádek. Jedinečný park Boheminium, čtvrtý největší park miniatur v Evropě a zároveň nejnavštěvovanější atrakce Karlovarského kraje, leží hned vedle.

Na jednom místě mohou lidé obdivovat kouzlo hradu Karlštejna, technickou pozoruhodnost Ještědu nebo nejpohádkovější zámek v Česku. Těšit se z krás tuzemských pamětihodností umožňuje více než sedm desítek dokonalých zmenšenin významných památek z celé republiky. A další přibývají. Loni v září se například návštěvníkům představila do nejmenších podrobností vyvedená miniatura zámku Lednice.

„Náklady na výrobu tohoto modelu dosáhly zhruba milionu korun. Základní díl postavili vězni v ateliéru věznice v Horním Slavkově, s níž v tomto směru spolupracujeme. Všechny další úpravy a detaily už zpracovali naši modeláři v Mariánských Lázních,“ uvedl spolumajitel parku Tomáš Slifka s tím, že modeláři parku už mají téměř hotových dalších osm miniatur. „Máme na skladě připravený třeba dřevěný kostelík Božího Těla v Gutech, jehož originál z 16. století shořel, zámek Valtice, vodní hrad Švihov nebo hrad Bouzov,“ upřesnil Slifka.

Další modely inspirovala anketa

Letos začnou tamní modeláři pracovat například na modelu Jurkovičovy rozhledny. O tom, že se v parku objeví právě tato stavba, rozhodla veřejnost. „Prostřednictvím sociálních sítí jsme požádali naše příznivce, aby nám napsali, jaký stavební unikát by v našem parku neměl chybět. Podmínkou bylo, aby byl něčím zajímavý a zároveň nebyl příliš velký a známý,“ uvedl Slifka, jemuž se sešlo na pět desítek návrhů.

Mariánské Lázně - park miniatur Boheminium

Z nich nakonec vzešla právě rozhledna, která je jednou z dominant Rožnova pod Radhoštěm. Na Karlově kopci stojí od roku 2012. V parku by se mohla objevit letos na podzim. „Díky anketě jsme získali také dalších deset až dvanáct námětů na modely, které by u nás lidé chtěli vidět. Určitě se k nim v budoucnu vrátíme. Na léto pak chytáme další novinku, kterou ocení zejména děti. Jakou? To je zatím tajemství. Nechte se překvapit,“ dodal tajemně Slifka.

Kromě půvabných miniatur, jejichž prohlídkou se mohou návštěvníci kochat dlouhé hodiny, nabízí park občerstvení. Poobědvat je možné třeba pod majestátním Karlštejnem. Venkovní posezení s grilem se nachází v nejkrásnější části areálu, hned vedle oblíbeného hradu. V nabídce je sortiment hotových jídel a polévek. Ochutnat je možné i speciální burger „Boheminium“ s domácími cibulovými kroužky a dresinkem. Příjemné posezení nad kávou a zákuskem pak nabízí i terasa vedle dětského hřiště. V horkých dnech přijde k chuti točená zmrzlina.

V návštěvnicky exponovaných dnech se v parku otevírají i stánky se zmrzlinou, kávou nebo trdelníky. U žádného z nich nechybí posezení s výhledem na kouzelné miniatury. 

Další tipy na výlety Vlakem po Česku.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Karlovy Vary.

Výsledky pro: Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Mariánské Lázně, , Jáchymov, Kynšperk nad Ohří, Loket, Kraslice, Horní Slavkovostatní

  • Nejčtenější

Matka dávala školačku na sex sousedovi s HIV, dohodla si pět let vězení

Na pětiletém trestu vězení se dohodla se státním zástupcem osmatřicetiletá žena z Karlovarska, která tolerovala své...

Zraněný vlk nalezený u silnice podstoupí u specialisty v Praze operaci kyčle

O vlčího pacienta, kterého o víkendu našli houbaři v příkopu u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky na Karlovarsku, se...

Houbaři našli na Karlovarsku zraněného vlka, nehýbe zadní polovinou těla

Zraněného vlka našli dopoledne houbaři v příkopu u silnice na Karlovarsku. Podle šéfa záchranné stanice živočichů v...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vlk nalezený na Karlovarsku má rozsáhlejší zranění, zůstává na klinice v Praze

Krušnohorský vlk, kterého našli houbaři zraněného v sobotu na Karlovarsku, má rozsáhlejší zranění, než se...

Vestavěný koncertní sál v Císařských lázních bude světovým unikátem

Šest měsíců před dokončením rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech představilo vedení kraje jejich budoucí...

Muž vyfoukl pneumatiku, aby sundal botičku od exekutora. Hrozí mu vězení

Vyzrát na exekutora se pokusil osmačtyřicetiletý muž z Aše. Sám si totiž z auta sundal botičku, kterou si vysloužil...

Jáchymovské lázně přežijí každou krizi, říká jejich nová ředitelka

V Léčebných lázních Jáchymov se v posledním roce udály hned dvě zásadní změny. Loni se změnil majitel, letos pak...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...