Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Vlakem na výlet: slezská metropole Opava je perlou stavitelství

– ADVERTORIAL
Málokdy měla důvod nevzkvétat. Po staletí byla Opava centrem opavského knížectví i rakouského a českého Slezska. Přítomnost zemských úřadů a prestiž královského města v ní zanechaly nesmazatelný otisk výstavnosti a elegance. Město můžete navštívit vlakem.

Opavský obchodní dům Breda, tehdy Prior, na začátku 80. let minulého století. | foto: Archiv MF DNES

Do Opavy stojí za to přijet vlakem a hned od začátku nespěchat. Už vestibul nádražní budovy je totiž republikovým unikátem. Propracovaným stropním i nástěnným malbám z konce 19. století vévodí znak Slezské orlice a době, kdy nádraží vzniklo coby konečná odbočky ze Severní Ferdinandovy dráhy a opavská smetánka jezdila vlakem za zábavou do Vídně, odpovídají i sloupky u pokladen, okna, dveře či ozdobné mříže.

Všechno je jako kdysi. Interiéry nádražní haly restaurátoři obnovili s pomocí historické fotky, jež byla tak kvalitní, že si mohli zvětšit jakýkoliv detail. I díky tomu se Opava pyšní titulem Nejkrásnější české nádraží. „Nejblíž je něco podobného v Bielsko-Białe v Polsku. U nás jde o unikát,“ upozorňuje památkář a opavský rodák Dalibor Halátek.

Jen několik minut chůze pak návštěvníka zavede do samotného jádra někdejšího královského města, jež král Přemysl Otakar II. udělil svému nemanželskému synu Mikulášovi a ten se pak tituloval pánem z Opavy.

Vídeňská inspirace

Do začátku 19. století Opavu svíraly hradby, teď historické centrum místo nich lemuje prstenec parků, když opevnění zcela ustoupilo prudce se rozvíjející zástavbě. „Pás parků vznikl po vzoru Ringstrasse ve Vídni,“ poznamenává památkář Dalibor Halátek.

Vlakem do Opavy

Opava je snadno dostupná vlakem Českých drah z nedaleké Ostravy. Ta je cílovou zastávkou vlaků SC Pendolino i přímých rychlíků z Prahy, ve kterých jsou zařazeny moderní vozy s klimatizací, zásuvkami a třeba i připojením k Wi-Fi. Pro výletníky je ale možná ještě důležitější, že se v rychlících dají vozit i kola.

Zajímavostí parku je půvabná secesní meteorologická skříňka z roku 1913 s teploměrem a barometrem uvnitř či Ptačí vrch, jediný pozůstatek původního bastionového opevnění se secesním hudebním pavilonem a bronzovými sochami ptáků od sochaře Kurta Gebauera.

Do města se vcházelo třemi městskými branami, i ty však vzaly za své s bouráním hradeb. V místě každé z nich se dnes tyčí dva ocelové sloupy, jimiž lze do centra vstoupit. Při průchodu pak lidé pod nohama spatří původní podobu brány i rok, kdy zmizela.

Symbolem historického jádra Opavy je Hláska, městská či hodinářská věž, německy Schmetterhaus, na Horním náměstí. Bývala nejstarším obchodním centrem, zasedala tam městská rada a z její věže byly ohlašovány požáry i zahajovány trhy. Teď ochoz věže ve zhruba padesátimetrové výšce nabízí jeden z nejhezčích pohledů na historické město.

Návštěvník tam však má také příležitost seznámit se s Opavou prostřednictvím věcí těsně spjatých s její minulostí. Obrazy, mapy, předměty denní potřeby i z provozu místních firem a živnostníků, které ukazuje věžní expozice Opava-Troppau, pocházejí z půd, sklepů i rodinných archivů.

„Jde o unikáty, všechny s přímou vazbou na Opavu. Jsou tu i takové, které nám v dobrém závidí i muzea,“ komentuje tajemník opavské radnice, patriot slezské metropole a sběratel Tomáš Elis. Sbírku pro město tvořil osmnáct let a její chloubou je například automat na bonbony, čokoládky a oplatky opavské firmy Fiedor (pozdější Opavia, výrobce Fidorky - pozn. red.) ze třicátých let 20. století.

Na prestižní adrese

Význam města od počátku přitahoval pozornost církve a centrum je doslova v obklíčení církevních staveb. Přítomnost johanitů dokládá kostel sv. Jana Křtitele, minout nelze ani kostel sv. Ducha s hrobkou vládnoucí dynastie opavských Přemyslovců při klášteru minoritů či chrám Nanebevzetí Panny Marie, jedinou konkatedrálu v republice.

Lahůdkou je pak kostel sv. Václava. Už v 18. století byl odsvěcen a sloužil vojsku jako skladiště. Jeho interiér bez jakékoliv výzdoby, pouze se zrestaurovanými fragmenty stropních a nástěnných fresek, dnes působí magicky. K vidění je tam obraz Zavraždění svatého Václava, který s rozměry 8,5 krát 5,1 metru snese srovnání snad jen se Slovanskou epopejí Alfonse Muchy.

Opava je však také městem výstavních paláců. K nejprestižnějším adresám patřila dnešní Masarykova třída, dříve Panská ulice. V tamním konventu minoritů se uchovávaly zemské desky opavského vévodství, zasedal tam zemský sněm i soud, a když do města zavítal král, právě tam nocoval.

Další tipy na výlet

„Vzhledem k blízkosti k zemskému sněmu a zemskému soudu zde nejbohatší šlechtici stavěli nákladná sídla, aby ukázali své bohatství. Příkladem je Sobkův palác, pozdně barokní s rokokovými prvky, postavený roku 1730,“ dozvědí se přímo ze svého mobilu ti, kteří se Opavou nechají provést aplikací Vlakem na výlet.

Hospodářsky Opava vzkvétala především ve druhé půlce 19. a počátkem 20. století, což je vidět na stavbách, jejichž vzhled utvářeli především vídeňští architekti. Ať už jde o výstavní sídlo někdejší opavské obchodní komory z roku 1910, jež nyní slouží jako dům kultury a knihovna, o Obecní dům, který vznikl jako filiálka Rakousko-uherské banky v roce 1911 a na který zájemci narazí při procházce prstencem parků, či působivou novorenesanční budovu někdejšího opavského peněžního domu na náměstí Republiky. Její netradiční zajímavostí je vápencová podezdívka z kamenů ze severu Rakouska, v nichž jsou vidět otisky mušlí prvohorního moře.

Zlatá éra města

Z podnětu obchodní komory v Opavě vznikla i historická výstavní budova Slezského zemského muzea, nejstaršího muzea v republice. Skutečným skvostem je pak obchodní dům Breda z let 1927 až 1928. Prestiž Opavy dokládá skutečnost, že byl tehdy největším obchodním domem prvorepublikového Československa.

Do tváře slezské metropole se však nesmazatelně zapsala i téměř definitivní zkáza spojená s druhou světovou válkou. Hned v roce 1938 vzala za své monumentální budova židovské synagogy. Místo nikdy nebylo znovu zastavěno a na dnes travnatém prostranství stojí symbolický památník i s několika původními cihlami synagogy, jež se podařilo více než sedmdesát let po jejím zničení dohledat v jedné ze zídek ve městě.

Skutečnou pohromou byl pak konec války, který Opavu proměnil v jedno z nejvíce zničených měst tehdejší republiky. Znamenal pád zhruba třetiny domů, například spojnici Horního a Dolního náměstí, ulici Mezi Trhy, tvoří ryze poválečná výstavba. I tuto etapu Opava svým hostům připomíná, například webovou aplikací, v níž si mohou porovnat podobu konkrétních míst před válkou, po ní a v současnosti.

Další tipy na výlety Vlakem po Česku.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Stařenka jela třicet kilometrů na očkování. Měla rezervaci, přesto neuspěla

Dvaadevadesátileté Aleně Rousové z Rožnova pod Radhoštěm zarezervovala vnučka na dnešek termín na očkování proti...

Pár vyrazil na Lysou horu v teplácích a teniskách, uvázl v korytě potoka

Sněhu přes půl metrů a teploty hluboko pod bodem mrazu. Ani tak nepříznivé podmínky neodradily pár turistů v absolutně...

Bytů je málo, ceny jdou nahoru. V kraji mizí i ležáky, které nešlo prodat

Rychleji než kdykoli jindy mizely v loňském roce nemovitosti z nabídek realitních kanceláří v Moravskoslezském kraji....

Záchranáři v Jeseníkách hodinu a půl oživovali běžkaře, muž nepřežil

Z vyjížďky na běžkách už se domů nevrátí třiašedesátiletý běžkař, který v sobotu odpoledne zkolaboval poblíž Horního...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Případ týraného psa na Novojičínsku bude už po dvou měsících řešit soud

Vyšetřování listopadového případu zanedbání péče o psa na Novojičínsku má rychlé pokračování. Po zhruba dvou měsících...

Ostuda regionu, hodnotí moravskoslezští politici incident poslance Volného

Naprosté odsouzení nebo v lepším případě jen minimum pochopení si u moravskoslezských politiků vysloužil ostravský...

Průzkum ukáže, jak vysoký lze v centru Ostravy postavit mrakodrap

Plány ostravské společnosti RT Torax, která chce postavit přímo v centru krajského města nejvyšší budovu v zemi, se...

Vítěz aukce nabídl za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Dnes se rozhodovalo o tom, kdo bude novým majitelem areálu společnosti Vítkovice Heavy Machinery. Insolvenční správce...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...