Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Modernizace D1 u Humpolce musí spěchat, Skanska na práce dostala půl roku

  11:36
Zpožděná modernizace dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde v zimě kolabovala doprava, opět pokračuje. O víkendu tam zahájila práce společnost Skanska. Má hodně napnuté termíny. Během pár dní musí stihnout základní opravu po zimě, do konce října pak kompletní modernizaci části úseku.

Ty dvě události dělí téměř pět měsíců. A mezitím se výrazně změnilo obsazení.

17. prosinec 2018: Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oznámilo, že kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem ukončí smlouvu s českoitalsko-kazašským sdružením firem v čele se společností Geosan, jež nestihlo do zimy plánované práce.

Fotogalerie

Kvůli tomu už předtím při sněžení opakovaně kolabovala doprava. Po Novém roce pak ministr dopravy Dan Ťok společně s šéfem ŘSD Janem Kroupou přímo u dálnice v husté chumelenici oznamoval, že ŘSD rychle zajistí nápravu a nechá odstranit provizorní svodidla (psali jsme zde).

11. květen 2019: zástupci ŘSD společně s pracovníky společnosti Skanska na 101. kilometru D1 představují, jak bude pokračovat modernizace tohoto problematického úseku, který měří 14 kilometrů. Dan Ťok ani Jan Kroupa už u toho nejsou. Dlouholetý ministr dopravy ve funkci v minulých týdnech skončil, jeho nástupce Vladimír Kremlík okamžitě Jana Kroupu odvolal.

Na dálnici D1 mezi Humpolcem (90. kilometr) a Větrným Jeníkovem (104. kilometr) se opět pracuje. „Obnovujeme práce na modernizovaném úseku,“ oznámil o víkendu mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Znovu jsme vstoupili do provozu a zřídili dopravní omezení proto, abychom mohli udělat vysprávky, jednak po zimě a jednak v místě, které mělo správně udělat konsorcium zastoupené Geosanem. Je to jedna z věcí, které neudělali, jak podle smlouvy měli,“ upřesnil mluvčí.

Na opravu děr jsou pouhé dva týdny, pak začne modernizace

Modernizace D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala loni v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun získalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Geosan 18. prosince oznámil odstoupení od smlouvy.

Harmonogram prací je hodně napnutý. Skanska, která získala část původní zakázky ve výši 640 milionů ve zkráceném řízení, má nyní dva týdny na to, aby zajistila vysprávky, než se naplno pustí do modernizace.

„Opravíme největší díry a trhliny, aby řidiči mohli využít celou vozovku včetně zpevněné krajnice. Od 26. do 30. května postavíme asi 24 kilometrů dočasných svodidel. Práce jsou naplánovány v takových časech a termínech, aby znamenaly co nejmenší komplikace pro řidiče,“ řekl Michal Vozdecký, projektový manažer firmy Skanska.

Při rozmisťování provizorních svodidel bude provoz sveden do jednoho pruhu. Podle plánu však toto omezení nebude trvat déle než 54 hodin v každém směru.

„Po 30. květnu zahájíme bourání mostu, kompletně dokončíme práce ve středním dělícím pásu tak, aby do konce října byly veškeré práce hotové,“ popisuje Vozdecký. V tom je zahrnuto i sedm kilometrů nového cementobetonového krytu v jízdním pásu směrem na Prahu.

Kostlivcem je odvodnění dálnice, Skanska ho musí předělat

Je tu však i jeden „kostlivec“, který stavbaře potrápí. „Víme o něm, je to odvodnění dálnice, jedna z nejdůležitějších podmínek pro bezpečný provoz. Konsorcium velmi špatně odvedlo svoji práci, zvláště kolem kilometru 98. Kanalizace a drenáž je zde ve velmi špatném stavu, Skanska to bude muset zrenovovat nebo postavit úplně znovu,“ upozorňuje mluvčí ŘSD Rýdl.

Zbylá část prací původní zakázky, která zahrnuje například i stavbu ekoduktu, tedy mostu pro migraci zvířat, půjde do standardního výběrového řízení.

Spor ŘSD s původním zhotovitelem, který dostal několik pokut, zřejmě skončí u soudu.

„Konsorcium naprosto nezvládlo stavbu, podcenilo organizaci, zcela selhala komunikace mezi jednotlivými účastníky,“ kritizuje mluvčí.

Geosan se při odstoupení od smlouvy před Vánocemi bránil tím, že ve svém úseku zjistil skryté překážky. Zmínil kolize nově budované kanalizace se stávajícím tělesem dálnice a plynovodem a také odlišné geologické podmínky v místě založení nového mostu.

„Naše společnost udělala všechno pro to, abychom dílo pro ŘSD mohli do roku 2020 dokončit a předat do provozu,“ uvedl tehdy výkonný ředitel Geosanu Ivan Havel. Podle něj však ŘSD nestálo o konstruktivní spolupráci.

Modernizace nejstarší české dálnice, která je naplánovaná do roku 2021, se tak na Vysočině se dostala do skluzu. „Máme celkem třináct úseků hotových, pět se staví, na dva se vyhodnocují nabídky,“ bilancuje mluvčí Rýdl.

Autor:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ždírec marně touží po opravě stařičké zvonice natírané vyjetým olejem

Počet takových staveb by se na celé Vysočině dal spočítat na prstech u rukou. Tak velkých a významných jako v Horním...

Kraličtí chtějí proslavit hrušeň, pod níž se debatuje přes 150 let

Sousedská hruška rostoucí v Kralicích nad Oslavou je jediným zástupcem Vysočiny ve finále ankety Strom roku. Hlasování...

Telč má nové lákadlo pro turisty, je jím nově opravená a otevřená radnice

Nové lákadlo pro turisty vzniklo v historické Telči. Po opravě se otevírá budova radnice na náměstí Zachariáše z...

Neptunova kašna na jihlavském náměstí je prázdná, voda nedoteče do trysek

Jedním z typických znaků jihlavského Masarykova náměstí jsou dvě kašny chrlící vodu. Zatímco kašna Amfitrité v dolní...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ INŽENÝR (AŽ 50000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Žena vyrůstala mezi mormony, má dvě stě sourozenců

Nicole Mafi z Utahu se rozmluvila o životě v komunitě mormonů. Od narození jí prý „vymývali“ mozek a věřila všemu, co...