Stavbaři chtějí od státu čtvrt miliardy za vyhazov ze zkolabované D1

  5:00aktualizováno  5:00
Bezmála 280 milionů korun navíc požaduje mezinárodní sdružení stavebních firem po státu za opravy u Humpolce. Stát jejich nároky odmítá. Firmy nedávno dostaly vyhazov kvůli stavebním průtahům poté, co na mnoho hodin zkolabovala na D1 doprava.

Dělníci začali na problematickém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem posouvat provizorní svodidla. (20. prosince 2018) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Působení kazašsko-italsko-českého konsorcia na problematickém úseku dálnice D1 u Humpolce bude mít zřejmě soudní dohru. Sdružení vyhozených stavebních firem totiž od státu požaduje doplacení bezmála 280 milionů korun za stavební práce, které mělo na modernizované D1 prostavět. To ale státní investor zpochybňuje a platit odmítá.

Fotogalerie

Tři týdny poté, co ministr dopravy Dan Ťok kvůli kolapsu na opravovaném úseku na Vysočině ze stavby vykázal sdružení tvořené italskou Toto Costruzioni Generali, kazašskou SP Sine Midas Stroy a českou Geosan Group, přišel na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dopis, ve kterém se zmíněné společnosti domáhají doplacení více než tři čtvrtě miliardy korun. 

Přes půl miliardy přitom už stát firmě vyplatil prostřednictvím čtvrtmiliardové zálohy na modernizaci dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem spolu se sedmi fakturami, které firmám státní investor proplatil během loňského roku.

Zbylých 280 milionů korun požadovalo sdružení po ŘSD doplatit do týdne, a pokud se tak nestane, hrozilo žalobou. „Pokud nebude dlužná částka uhrazena, je zhotovitel připraven použít všech prostředků k vymožení tohoto nároku včetně příslušenství,“ uvedl v dopise zástupce sdružení Michael Dibon.

Jeho výzvu nicméně ŘSD nevyslyší. „Uvedené vícepráce jdou nad rámec toho, co tam bylo skutečně uděláno, čili tyto nároky budou odmítnuty,“ řekl šéf ŘSD Jan Kroupa.

Kalamitní sníh

Problémy končící hledáním náhradního zhotovitele pro opravu čtrnácti kilometrů dálnice na Vysočině začaly dva týdny před loňskými Vánocemi, kdy provoz dálnice opakovaně zkolaboval a lidé na ní trávili v kolonách dlouhé hodiny. Kromě sněhu, jehož množství ministerstvo dopravy následně označovalo za kalamitní, se na tvorbě kolon podíleli i šoféři kamionů. Ti se s odvoláním na dodržování povinných přestávek odmítali rozjet i po znovuzprovoznění dálnice. 

V neposlední řadě pak problémy zhoršilo i zpoždění stavebních prací, které firmy na rekonstrukci zdrželo do zimního období. Opravovaný úsek, který byl kvůli pracím zúžený, tak komplikoval práci silničářům odklízejícím napadaný sníh. Okamžitému přerušení stavby a rozšíření pruhů do celé šíře vozovky dále bránily výdutě, které podle ŘSD vznikly nevhodným způsobem oprav. Zasypávání těchto kaveren a uvedení dálnice do běžného zimního provozu silničáře zaměstnává ještě nyní. Pracovní termín předpokládá, že se provoz 130kilometrovou rychlostí na dálnici vrátí 18. února.

Vyšší než bankovní garance

Vykázání ze stavby zmíněnému sdružení hrozilo během loňska několikrát. Poprvé o ukončení smlouvy mluvilo Ředitelství silnic a dálnic v červenci. „Pokud řidiči volají, že se na některém úseku nepracuje, tak v tomto případě mají pravdu,“ uvedl tehdy mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Zároveň uváděl, že stát po působení mezinárodní stavební společnosti na české dálnici škodný nezůstane. Desetimilionové sankce, kterými státní organizace hrozila, si chtěla vynutit zajištěním bankovních garancí.

Ty jsou podle smlouvy stanoveny jako desetina hodnoty zakázky, tedy na zhruba 170 milionů. Pohledávky firem vůči investorovi tak výši těchto garancí výrazně převyšují. Naopak ŘSD po sdružení v několika pokutách za prodlení vymáhá zhruba 60 milionů korun. Požadavek na zaplacení zmíněných téměř 300 milionů tak může ŘSD zkomplikovat využití garancí při vymáhání platby smluvních pokut.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

140 km/h povoleno. Ťok chce zvýšit maximální rychlost na českých dálnicích

Ilustrační snímek

Spolu se zpřísněním postihů za závažnější dopravní přestupky se do chystané změny zákona o pozemních komunikacích...

Na D1 u Humpolce půjde po víkendu projet stovkou, zmizí svodidla

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

Z problematického úseku dálnice D1 na Vysočině zmizí po víkendu provizorní svodidla. S rozšířením jízdních pruhů se...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Najdete na iDNES.cz