Chlad umí pokožku pěkně potrápit, je tedy dobré ošetřovat tělo tak, aby nedošlo k přehnanému vysoušení či dokonce k ekzémům.

Venkovní mráz je pro naši pleť opravdu mor... Pokud ji nezačneme už před mrazivými dny „otužovat“, může se nám odvděčit extrémně vysušenými místy, prasklinkami, zarudnutím, nebo dokonce ekzémem z chladu. 

Nejhůře je na tom samozřejmě pokožka suchá a dále pak zralá, protože čím jsme starší, tím více ztrácí kůže hydrataci a zimní mrazíky k tomu jen přispívají. Matnější či smíšená pokožka lépe odolávají chladu, to ale neznamená. že bychom o ni neměly pečovat se zvýšenou opatrností. Dobrou zprávou je, že pomocí přírodních receptů se dá pokožka krásně udržovat vyživená a vláčná.

Hýčkání přírodou

Základem péče o suchou pokožku je dodání dostatečné hydratace a výživy a to nejen pro obličej, ale pro celé tělo. Zvýšený důraz byste měla klást na ruce, které jsou mrazu nejvíce vystaveny, stejně jako obličej, dále i na nohy, stále ukryté v zimních botách. Ale i pokožka těla potřebuje hýčkat...

A jak by taková péče měla vypadat? Především je třeba z koupelny na čas vyřadit vše, co pokožku vysušuje, nebo je příliš jemné či řídké, takže ji dostatečně nevyživí.

U obličeje je základem dobrá výživa a promaštění nejen u krémů a olejů na denní a noční ošetření, ale také u čištění. U těla se zaměřte na nejvíc vysušené zóny a ošetřujte je pravidelně hodně hutnými produkty, jako je bambucké, kakaové nebo třeba avokádové máslo či olej z baobabu. Třeba u krémů na ruce volte na den klidně noční balzámy místo řidších denních krémů, hutný balzám dodá větší výživu. 

Tip

Péče o pokožku vychází zevnitř, a tak pokud trpíte na extrémně vysušenou kůži či suchý ekzém, přidávejte do stravy zdravé mastné potraviny, jako je třeba avokádo. 

U extrémně vysušené pokožky jako krém na ruce dobře poslouží zmíněná másla nebo aspoň přírodní produkty s vysokým obsahem bambuckého másla.

Každodenní péče

Péče o pleť, zejména suchou a zralou, je v zimních časech založená na hutnosti produktů – tu je třeba a vyvažovat hydratačními složkami, aby pleť byla krásná a zářivá. Tedy čistit hydrofilním olejem, a pak orosit květovou vodou.

Důležité je také přidat, podle možností, ale aspoň jednou za dva týdny, pleťovou masku. I ta by měla být výživná a dodávat pokožce vitaminy a antioxidanty, které v zimě chybí nejvíce. Výborné jsou medové masky, krásně vyživující je také maska z hutného avokáda, stejně jako banánová s bílým jogurtem.

Blaho od hlavy až k patě. Masky prospějí celému tělu

Co se produktů na denní péči týče, zapomeňte na lehké gely a jemné krémy, aspoň na noční výživu je třeba pleti dodat hutnost. Zmíněné oleje si můžete dopředu namíchat a vybrat si podle toho, které vám dělají nejlépe. Vřele doporučujeme jojobu, opuncii, šípek, baobab, růžový olej, přidat můžete i pár kapek skvělého rakytníku...

Na denní péči pak můžete vy užít hutnější krémy, které obsahují určité procento bambuckého másla. I do ranní dávky krému si můžete přikápnout pár kapek některého z olejů, ale to už je jen na vašem uvážení a pocitu.

Stejně jako obličej je samozřejmě důležité vyživit i tělo, „očistit“ ho aspoň jednou týdně vybraným peelingem a pak pořádně promazávat, zejména vysoce zatížené zóny.

Péče o pleť

Obličej a dekolt jsou nejvíce viditelné oblasti našeho těla, a tak péči o ně věnujeme nejvíce pozornosti. Aby byla v zimě pokožka krásná a vyživená, zaměřte se na produkty denní péče. 

Na čištění, zejména pokud máte suchou či zralou pleť, využijte místo pleťového mléka hydrofilní olej, případně se dobře čistí čistým jojobovým olejem. Trochu oleje smíchejte s vodou a nad umyvadlem jemně omyjte obličej a dekolt. Pak zlehka vysušte ručníkem a dočistěte pokožku pleťovou, nejlépe přírodní květovou vodou. Na sušší a zralejší kůži se hodí růžová voda, na smíšenou pleť je výborná levandulová a na mastnou pak hřebíčková. 

Abyste pleti neubírala hydrataci, je dobré na závěr čištění celý obličej a dekolt orosit květovou vodou, zde je příjemným univerzálem růže... Poté co voda skoro zaschne, naneste na noc na pokožku nějaký hutnější olej – může to být i směs několika olejů. Velmi dobrý je baobabový olej, smíchaný třeba s jojobovým a šípkovým olejem. 

Pokud jsou na kůži hodně vysušená místa, namažte je čistým bambuckým máslem a nechte přes noc „odpočinout“. 

Začněte zevnitř

Jak všichni víme, problémy, včetně těch pleťových, vždy začínají zevnitř. Mráz pleti ublíží, ale pokud tělo dobře vyživíme zevnitř, nikdy ne tolik. Je proto dobré například extrémně vysušenou, suchou či zralou pleť podpořit zevnitř hutnými polévkami, omáčkami spíše než syrovou zeleninou a studenou stravou vůbec. S opatrností jezte suché pečivo, ale také citrusy, které jsou chutné, ale dosti agresivní. A pozor na milovanou čokoládu, té pomálu...

Určitě je také dobré podpořit tělo zevnitř bylinkami. Pokožku i nervy pohladí heřmánkový čaj, zejména v odpoledním a podvečerním čase. Také měsíček je skvělý jako čaj i jako výluh, kterým můžete omýt pokožku předtím, než ji ošetříte oleji či másly.

Zářivé tělo

Stejně jako obličej a dekolt, i celé tělo potřebuje na zimu hutnější péči. Začněte tím, že si jednou týdně uděláte pořádný peeling, kterým odstraníte odumřelé kožní buňky a pokožku lépe připravíte na péči. 

Peeling může být i domácí. Smíchejte ovesné vločky s kávovou sedlinou, přidejte lžíci medu a lžíci oleje, třeba slunečnicového nebo mandlového. Vše pak dobře promíchejte, ve sprše obrušte celé tělo, obzvlášť záležet si dejte na loktech, kolenou a někdy i kotnících, ty mají vyšší tendenci se vysušit. Pak vše pořádně smyjte, tělo opatrně jemnými poklepy ručníku vysušte a aplikujte nějaký hutný krém či olej. 

Pokud aspoň jednou týdně promažete tělo bambuckým, kakaovým, bambuckým, vanilkovým, avokádovým či jiným avokádovým máslem, uvidíte, že výsledek bude krásný – hebká a vláčná pokožka.

Velmi dobré jsou také hutné oleje jako sezamový, avokádový, baobabový... Nechte vždy máslo či olej asi pět minut vstřebat a přebytky otřete papírovou utěrkou.