Vnitřní vyrovnanost, novou životní sílu i hebkou pleť, to všechno a ještě mnohem víc vám dokáže dodat ájurvéda. Prozradíme vám, jak tuhle asijskou léčebnou nauku využít v běžném životě. Východní nauka pomůže vyladit do pohody i nás, Evropany, kteří často podléháme stresu.

Vyslovíme-li pojem ájurvéda, mnozí si hned představí relaxační masáže, blahodárné polévání hlavy olejem a vonící koření. Ale tisíce let stará indická nauka o životě toho umí daleko více. Ovlivňuje látkovou výměnu, pokožku, duševní stav, fyzickou kondici, ba dokonce i zpomaluje proces stárnutí! 

Rozhodující pro to, abyste se cítila psychicky i fyzicky dobře, je udržovat v harmonické rovnováze tři určující energie (dóši), nazývané váta, pitta a kapha. Pokud si vyplníte náš malý test, rychle zjistíte, jaký typ síly ve vás momentálně převažuje.

Na následujících řádkách se dozvíte, jak můžete dosáhnout vyrovnaného poměru energií, a to s doporučeními podle vašeho typu dóši pro oblasti výživy, zdraví a kondice, péče o tělo, relaxace a detoxikace organismu. Užijte si svou osobní ozdravnou kúru s ájurvédou, vhodnou pro každý váš den!

Jaký typ dóši jste?

Váta
vzhled: štíhlá postava, křehký, jemný obličej
výživa: málo jí, miluje teplá jídla
psychika: senzitivní, rychle chápe, intuitivní
zdravotní potíže: trpí na poruchy spánku, mívá psychosomatické potíže, (reakce těla na duševní problémy) 

Pitta
vzhled: atletická postava, výrazný nos
výživa: miluje studená jídla, hodně jí a pije
psychika: asertivní, vášnivý, analytický, cílevědomý
zdravotní potíže: mívá občas děsivé sny, sklon k zánětům 

Kapha
vzhled: silná postava, kulatý obličej
výživa: poživačný typ typ, miluje kořeněná jídla, 
psychika: stabilní, klidný, vytrvalý, vyrovnaný, trpělivý
zdravotní potíže: velký spáč, má sklon k depresivním náladám