Vyrovnává naši mysl, má posílit zdraví, tělo zbavit jedovatých zplodin a očistit duši. To vše dokáže systém tradičního indického lékařství – ajurvéda. Ale co se za ní vlastně skrývá? A jak se praktikuje?

Ayus znamená život, véda je věda. Doslova to tedy znamená věda o životě. Podle prastaré definice je účelem téhle vědy udržet zdraví zdravého a nemocného léčit. Proto je ajurvéda více než jen medicínským systémem.

Je to podrobná zdravotní nauka, která disponuje vysoce účinnými znalostmi o metodách léčení, o účincích léčivých rostlin a komplexním poučením o zdravé výživě.

Ajurvéda pracuje s velkým množstvím esencí, bylinek a speciálních plodů, které dodávají rozhodující impuls k vyléčení, případně napomáhají tomu, aby nemoc vůbec nevznikla.

Podle ajurvédy jsou procesy v lidském těle určovány třemi energiemi, tzv. dóšami. Každý člověk v sobě má všechny tyhle tři síly, ovšem jedna z nich vždy převládá. Podle toho, která to je (viz rámeček dole), se můžou u dotyčného člověka objevit zdravotní obtíže.

Harmonie tří energií

Ajurvédský terapeut se pak pokouší pomocí polévání čela, léčivých bylinek a masáží dostat tyhle tři energie opět do souladu. Ale i vy sama můžete učinit mnohé, abyste žila v souladu s ajurvédským učením. Je to jednodušší, než byste si možná pomyslela. Jak na to?

Co jsou to čakry?

Ajurvédská medicína přikládá velkou váhu čakrám v těle. Jsou to centra energie, která rozhodují o našem zdraví. Existuje sedm hlavních center (odzdola nahoru): čakra kořene (červená), čakra sakrální (oranžová), čakra solar plexus (žlutá), čakra srdeční (zelená), čakra krční (světle modrá), čakra čelní, zvaná také třetí oko (tmavě modrá) a čakra korunní (fialová). 

Sedm čaker

Hlasitý smích Tím se lépe prokrví tělo a začnou se uvolňovat hormony štěstí. Ajurvédští lékaři doporučují hlavně se toho nebát a klidně si smích nejdřív trénovat před zrcadlem.

Očista těla Před snídaní vypijte na lačný žaludek sklenici teplé vody bez bublinek. Vyčistí střeva, ledviny i močový měchýř a odplaví toxiny. Nasnídejte se pak až po půlhodině.

Povzbuzení zažívání Dejte tělu dostatek času na zpracování potravy. Doporučuje se minimálně čtyřhodinový odstup mezi dvěma jídly. A pijte pouze po jídle, protože jinak voda rozředí zažívací šťávy a oslabí jejich výkon.

Teplo na duši Do misky s vodou vložte několik okvětních lístků růže, přidejte 2 až 3 kapky růžového oleje a těšte se z té vůně. Během několika minut vám zvedne náladu.

Naprosté uvolnění Nejpopulárnějším způsobem je polévání čela olejem, takzvaná masáž třetího oka Shiródhara. Můžete ji praktikovat i doma, třeba společně s partnerem nebo kamarádkou. Vhodné nádobky se prodávají na internetu. Zahřejte sezamový olej a nalijte ho do nádobky. Potom lijte pramínek oleje na střed čela po dobu asi 15 až 20 minut.

Správné stravování Jezte vždy podle typu energie dóša, který vám odpovídá.

Typ Váta: Potrava by měla být vařená, slaná, sladká nebo kyselá.

Typ Pitta: Jídlo teplé nebo studené, hořké, sladké nebo trpké chuti.

Typ Kapha: Hodně ovoce a zeleniny, chuť ostrá, hořká. Používejte i bylinky. Amalaki (indický angrešt) je v ajurvédě považován za zdroj energie.

Který jste typ podle energie dóša?

Váta: Vítr, vzduch a vesmírný prostor
Lidé typu váta jsou, co se týká stavby jejich těla, spíše malí a štíhlí. Obvykle bývají velmi tvořiví a plní kreativních nápadů. Také jsou veselí, ale i netrpěliví – často jim činí potíže vydržet u jedné věci, občas jim chybí „ukotvení“. Pokud je něco vyvede z rovnováhy, mají sklon k roztržitosti, stresu a nervozitě. Důležitá je pro ně stabilita. Pomoct jim v tom může pravidelná doba jídla, pevný denní režim a také zklidňující činnosti, jako je například jóga nebo meditace. 

Pitta: Oheň a voda 
Typ pitta má spíše atletickou postavu a miluje sport. Má bystrého ducha a vůdčí schopnosti, ale i sklon k přehnaným reakcím a netrpělivosti. Má v sobě příliš žáru. Pokud není pitta v rovnováze, může se to projevit cholerickými výstupy, žaludečními vředy a pálením žáhy. Proto se typu pitta doporučuje „chlazení“ na všech úrovních – vyhýbat se horkým, ostrým a agresivním jídlům a v tichosti meditovat. Ve volném čase je důležité odhodit myšlenky na přehnané výkony. Jen tak se zklidní příliš ohnivá mysl. 

Kapha: Země a voda 
Lidé typu kapha mají spíše silnější tělo a stojí pevně oběma nohama na zemi. Milují pohodlí, pořádek a pravidelný denní rytmus, jsou trpěliví a spolehliví. Všeobecně se kapha typ jen nerad vydává ven ze své bezpečné zóny. Jestliže se dostane do nerovnováhy, hrozí přibývání na váze, infekce a deprese. Pro tenhle typ je důležité vnést do života lehkost a zažívat nové věci. Tělo aktivizují lehká a dobře stravitelná jídla s povzbuzujícím kořením a nepříliš náročné sportovní aktivity (např. jogging nebo chůze).