Her s tematikou UFO se za posledních několik let vyrojilo hned několik a aby toho nebylo málo, pocházejí všechny z českých luhů a hájů. Po trilogii UFO: Afterněco od Altaru přichází na scénu UFO: Extraterrestrials od Chaos Concept a právě zde to vypadá, že se konečně dočkáme pořádného remaku staré klasiky. Nechápejte mě špatně, trilogie od Altaru se hrála dobře, ale prostě to nebylo ono. To ono by mělo přijít právě teď, ale ještě než se na to podíváme, povíme si něco o originálu.
Jak to všechno začalo...
Naše story začíná na Silvestra roku 1993, kdy Microprose vydává hru UFO: Enemy Unknown (v Americe hra vyšla pod názvem X-COM: UFO Defense). Jednalo se o strategii s tahovými souboji a managementem základen, výzkumu, výroby apod. Příběh hry začíná 1. ledna roku 1999, kdy byla spuštěna první základna X-COMu, která měla za úkol ochránit Zemi před invazí nepřátelských mimozemšťanů a nastolit pořádek. Po několika letech kruté války přišel konečně zlom, když vojáci X-COMu zajali nepřátelského velitele a zjistili pozici mimozemské základny v Cydonii na Marsu, kde se nacházel i mozek celé operace. Na základě mimozemských technologií byla tedy sestrojena loď Avenger, která dopravila na Mars skupinu těch nejlepších vojáků a mozek zničila. Lidstvo zvítězilo, game over.
O několik let později se však celá situace opakovala ve hře X-COM: Terror from the Deep, když se na dně oceánu probudil mimozemský počítač a oživil podvodní cizáky v jejich kójích. Veškeré principy byly prakticky stejné jako u prvního dílu, pouze se většina hry odehrávala pod hladinou oceánu. I přesto se ale hra těšila velké popularitě a třeba v mém osobním TOP 5 žebříčku bude mít vždy své místo, hlavně díky své unikátní atmosféře a vytříbené hratelnosti.
30. června 1997 přišel na řadu třetí díl s názvem X-COM: Apocalypse, který přinesl zcela jiné principy. Hra se neodehrávala na celé Zemi, ale pouze v jediném moderním městě a cizáci do něj proudili přes speciální brány z jejich dimenze. Série UFO/X-COM poté pokračovala ještě několika projekty (Interceptor, Enforcer), ale ty už nebyly tahovými strategiemi, tak je nebudu zmiňovat. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá UFO: Extraterrestrials, které si za svůj vzor vzalo převážně první dva díly série.
VIDEO
Návrat ke kořenům?
Hra začíná prakticky stejně jako první dva díly – globálním pohledem na planetu. Tentokrát to však už nebude Země, kterou si cizáci již podmanili, ale fiktivní planeta Esperanza. První menší změna je, že už si nevybíráte místo pro první základnu, tu máte již postavenou, ale vše ostatní je už jen na vás. Znalci starých dílů budou během několika sekund jako na koni, většina klikátek je na svých místech, management základny se nezměnil, vše je prostě tak, jak má být. Vaše první kroky tedy povedou do řádného vybavení stíhaček a pěšáků, postavení chybějících místností na základně, určení prvních výzkumů a prodej/nákup (ne)potřebného vybavení. Až to vše budete mít, je na čase trochu urychlit čas a počkat na první UFO. To se samozřejmě za chvíli ukáže a akce může začít. Zadáte stíhačkám jejich target a hon začíná. Na rozdíl od starého Ufa, kde sestřelení nepřítele probíhalo ve speciálním okně, zde se vše odehrává přímo v globálním pohledu. To se mi osobně moc nelíbilo, boje tak vypadají docela směšně a zdlouhavě, ale to je detail. Ufo je po chvíli sestřeleno a čeká se jen na výsadek. Do této chvíle bylo vše víceméně v pořádku a až na několik detailů jsem si neměl moc na co stěžovat. Rychle tak udávám transportéru destinaci sestřeleného ufa a hurá na pozemní misi.
Sním či bdím?
A je to tu. Mise se načetla, já několik vteřin nevěřícně zíral na monitor ve snaze najít v těch barevných šmouhách nějakou grafiku a pomalu si uvědomoval, že naděje na kvalitní remake mé modly je pryč. Opravdu, naprosto strašná grafika je to první, co každého hráče okamžitě praští do očí. Hra vypadá jak deset let starý freewarový počin nějakého nadšence a nad faktem, že koukám na plnohodnotnou komerční hru, mi zůstává rozum stát. Přestože je variabilita exteriérů celkem vysoká, nejedná se nikdy o nic extra. Trošku povedenější mi přišly alespoň interiéry, ale to je vše. A to jste to ještě neviděli v pohybu. Pohyb postaviček je neuvěřitelně pomalý a toporný a než někam dojdou, máte uvařenou kávu. Oproti originálu zde rychlost chůze nastavit nejde a pozemní mise jsou tak neskutečně utahané, zdlouhavé a nudné, až to bolí. Na každého vojáka hra velice pomalu scrolluje a pročesání mapy tak trvá doslova věčnost. Pokud vystřelíte, poletí projektil rychlostí srovnatelnou s devadesátiletou babičkou, co se vydala na procházku a pokud jste náhodou minuli cíl a náboj letí do vzdálených míst, vezměte si něco na čtení. Prakticky cokoliv, co by hru mohlo urychlit, jako např. klávesové zkratky, quicksave/quickload nebo minimapa, byste zde hledali marně, stejně jako u originálu tolik používané tlačítko pro přepnutí na dalšího vojáka, který ještě netáhl. Zvuky stojí za starou bačkoru, pouze hudba mě občas zaujala. Umělá inteligence je snad horší než u originálu. Nepřátelé naprosto neregistrují, pokud vojáka zrovna nevidí, ale už se
|
Abych ale na hru neházel jen špínu, musím uznat, že atmosféra se dost přibližuje originálu a to je věc, která hratelnost nemálo vyvyšuje. Napětí z konfrontace dosud nespatřeného druhu nepřátel nebo zbraní, návyková hratelnost způsobená tahovými souboji, spousta zbraní, předmětů a technologií ke zkoumání a vůbec celkový pokrok základny a postupné vítězství nad cizáky v jednotlivých regionech planety, to vše působí, že přestože je engine opravdu strašný, zachovává si hra solidní hratelnost a motivaci hrát dál.
Verdikt: UFO: Extraterrestrial jsou velice rozporuplnou hrou. Na jedné straně jsou některé prvky horší než u přes deset let starého originálu, grafika je opravdu příšerná, ovládání nepřívětivé a hra celkově dost zdlouhavá, ale pokud to překousnete, dostanete se na stranu druhou, kde je celkem dobrá hratelnost a atmosféra, která se hodně přibližuje svému vzoru. Pokud originál neznáte, sotva vás remake zaujme. Milovníci původní série by měli tento počin alespoň vyzkoušet, ale buďte připraveni na zklamání.