Tiger Woods PGA Tour 2005

  12:00aktualizováno  13. října 3:10
Tiger Woods je jméno, které znají všichni příznivci golfu, ať už toho reálného nebo virtuálního. Zajímalo nás, jak se vypořádali v EA Sports s letošní verzí populárního simulátoru a tak jsme si to vyšlápli přímo k jejich odpališti.

Tiger Woods PGA Tour 2005

Tiger Woodsovi se v poslední době na hřišti nijak zvláště nedaří. Naděje na lepší zítřky ho však neopouští a stejně tak jsou na tom s vizemi do budoucna i vývojáři EA Sports, mající na povel virtuální zpracování golfu v dalším pokračování Tiger Woods PGA Tour série. Fanoušci populární řady jistě zajásají a pohrnou se rovnou k těm správným obchodním regálům, v nichž doposud jejich oblíbený titul spočívá. Ti z vás, kteří zatím s golfem tohoto typu do styku nepřišli, si patrně nejdříve hru testnou a zkusí pochytit pár informací, poletujících v éteru. Zvědavost nedala spát ani nám a jelikož jsme měli možnost vyzkoušet si zmíněný golf takříkajíc na svém vlastním trávníku, máme pro vás několik postřehů, možná právě těch, které hledáte.

V uživatelsky příjemném rozhraní je možno vytvořit takřka identického dvojníka sebe sama a postavit ho proti ostatním golfistům v boji o některou z dostupných trofejí.

Hned v úvodu hry každého jistě zaujme skoro k dokonalosti dovedená personalizace hráče v modulu Game Face II. Od předchozího dílu série doznal tento režim výrazných změn, takže jeho kvality jistě uspokojí i skalní fanoušky. V uživatelsky příjemném rozhraní je možno vytvořit takřka identického dvojníka sebe sama a postavit ho proti ostatním golfistům v boji o některou z dostupných trofejí. Kromě úprav rozličných partií hráčova těla, nevyjímaje detailní rysy obličeje, je možno navolit i jednotlivé fáze pohybu, ať již jde o postoj při odpalu či samotnou animaci postavy. Všechny činnosti spojené s definováním vizuálního spodobnění hráče vám zaberou dost času, ale je vhodné tento čas obětovat, neboť výsledek stojí za to. Pohled na sebe sama na televizní obrazovce výrazně přidá na hratelnosti, byť se pochopitelně nejedná o nejdůležitější herní prvek.

Tiger Woods PGA Tour 2005

Mnohem významnějším hratelnostním aspektem je herní systém. Ten by měl uspokojit i náročné hráče především svou variabilitou. Jak už je zvykem, v prvopočátku hry jste doslova vedeni za ručičku jako greenhorni a formou interaktivních konzultací jste krůček po krůčku zasvěcováni do základů herních technik. Pakliže jste již s touto herní sérií přišli do styku, zjistíte, že ovládání se - až na pár maličkostí - nezměnilo. Základní princip hry je v podstatě velmi jednoduchý. Zaujmete pozici k odpalu, pomocí vertikálního pohybu analogovým tlačítkem se rozmáchnete a odpálíte míček vámi určeným směrem. Pak už zbývá jen sledovat dráhu letu a připravovat se duševně k dalšímu hernímu úseku.

Nyní by se mohlo zdát, že hra je velmi jednoduchá, ale to není tak docela pravda. Je zřejmé, že zmíněným, jednoduchým způsobem také lze dojít k cíli, ale nejste na olympiádě a nenosí se tady rčení „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“! Zde jde především o výhru, případně dobré umístění, neboť pouze kvalitní hrou je možno získat nabídky renomovaných, reálných výrobců sportovního náčiní a příslušenství, které se vám v průběhu hry jen pohrnou. Na základě uzavřených sponzorských smluv pak můžete ve virtuálním obchodě nakoupit různé značkové hole, oblečení a doplňky, které vám přinesou jednak zvýšení specifických vlastností sportovce a pak také zajímavé finanční částky v případě, že ony sponzorské firmy budete prezentovat formou používání jejich výrobků při hře. Zkrátka a dobře - reklama vynáší skvěle. Dolary se hodí nejen na vylepšení výbavy, ale i k nákupu zkušenostních bodů, zvyšujících vaše štěstí, sílu odpalu, přesnost nebo třeba kvalitu odpalu z obtížného terénu. V úvodu tohoto odstavce jsme se zmínili o jednoduchém způsobu provedení odpalu. Na rozdíl od tohoto nepříliš zajímavého způsobu lze uvedenou činnost vykonat mnohem důsledněji, lépe a zajímavěji, a to díky několika rozšiřujícím možnostem. Předně Tiger Woods PGA Tour 2005 se jedná o volbu hole, i když vpravdě je nabídnutá hůl zpravidla tou nejlepší. Dále můžete při úderu holí změnit její pohyb a dát míčku zcela jiný směr, stejně jako by se tomu stalo ve skutečnosti. Kromě uvedeného je možno před odpalem ukročit o stopu zpět nebo vpřed, čímž odpálený míček získá více či méně ostrou dráhu letu. Možností je spousta a po získání dostatečného grifu vám hra určitě nebude připadat stereotypní, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Nejste na olympiádě a nenosí se tady rčení „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“!

Zůstaneme-li ještě chvilku na hřišti, zjistíme, že standardní odpaly jsou v závěru hry - na jamkovišti, doplněny o několik pomůcek, vhodných zejména pro začátečníky. Ocitnete-li se v jamkovišti, zobrazí se vám, po průzkumu greenu, ve standardní obtížnosti hry tzv. Cadyho tipy, pomáhající při správném nastavení mířidla před odpalem. Ve zvláště důležitých okamžicích, kdy se rozhoduje o výsledku herního kola, se hodí novinkové „Tiger Visions“, což je speciální nápověda, poskytující takřka stoprocentní informaci o žádoucí pozici zaměřovače s ohledem na nerovnosti terénu.

V režimu jednoho hráče je k mání spousta různých módů, dlouhou Kariérou počínaje a krátkými scénáři konče. Co se týče scénářů, jde vlastně o duely s historickými legendami golfu. Tváří v tvář se tak můžete setkat třeba s Arnoldem Palmerem či Benem Hoganem a na několika jamkách s nimi změřit své síly. V případě úspěchu vás odměna nemine a poskytne dobrý základ pro start v Kariéře. Ta se od předchozího dílu série poněkud změnila. Hned v úvodu můžeme uvést, že v jejím rámci se specializujete Tiger Woods PGA Tour 2005 na odehrávání turnajů a to na devíti reálných a dvou smyšlených hřištích. Vyděláváte peníze, které následně utratíte za vylepšení již dříve definovaná. Významnou pomůckou při orientaci v hromadě nabízených akcí je in-game kalendář turnajů, v němž můžete snadno zjistit aktuální možnost zúčastnění se některého z nich, včetně informací o již absolvovaných session. Jak budete procházet hrou, nejenže se zvýší vaše výkonnost, ale také budete přicházet do styku s čím dál kvalitnějšími soupeři. Neopominutelným pozitivním faktorem je možnost vybojování si režimu vyšší obtížnosti hry, tzv. „Tour“, kdy pomocné nápovědy, zobrazované ve standardní obtížnosti, zmizí a poskytnou reálnější pocit ze hry. Sekundárním výsledkem postupu Kariérou je zpřístupnění jednotlivých tratí v režimu "Tiger Proofing“. V tomto módu je budete moci sami částečně upravit a zvýšit tak případně jejich náročnost. Ve finále pak můžete osmnáct tratí sestavit do speciálního hřiště, tzv. Dream 18, které lze v případě zájmu zpřístupnit i on-line veřejnosti.

Vychytávek je ve hře nespočet a maličkostí, jako jsou tvorba vlastních log či tetování, umístěných následně na tělo či dres je pouze špičkou ledovce, po kterém fičí letošní simulátor PGA Tour přímo do vaší náruče. Zdálo by se, že přehled pozitiv je nekonečný, ale samozřejmě, že ve skutečnosti tomu tak není a na několik negativních aspektů jsme přeci jen narazili.

Co možná (ne)víte o slavném Tigerovi

Eldrick "Tiger" Woods se narodil 30. prosince 1975 v Cypressu v Kalifornii a nyní bydlí v Orlandu na Floridě. Je jediným dítětem svých rodičů, Earla a Kultidy Woodsových. V době, kdy studoval na Stanfordské Univerzitě, se rozhodl dát studiu vale. Poté, co vyhrál juniorský pohár Spojených států v letech 1991-1993 a posléze amatérský pohár Spojených států v letech 1994-1996, se rozhodl pro profesionální kariéru. Sponzorská smlouva s Nike mu přinesla spoustu peněz a umožnila mu vystoupat na stupíncích výkonnostních žebříčků až k turnaji v Las Vegas, kde poprvé zvítězil, nechávajíce za sebou ve finálovém duelu poraženého Davise Loveho III. Další vítězství na sebe nenechala dlouho čekat a jejich výčet by zabral několik desítek řádků. Proto uvádíme pouze poslední z nich, které vskutku stojí za zmínku.
Dle informací agentury DPA se osmadvacetiletý Tiger Woods oženil na ostrově Barbados v Karibiku s o čtyři roky mladší Švédkou Elin Nordegrenovou. Utajený obřad se prý konal před půlnocí 3. října středoevropského letního času. Bývalý nejlepší golfista světa byl v obleku, nevěsta měla na sobě šaty v tradiční bílé barvě. Mezi stovkou pozvaných hostů nebyl žádný zástupce médií, ti zde měli vstup zakázán. Za to bylo možno mezi hosty narazit na jiné bývalé slavné - basketbalisty Michaela Jordana a Charlese Barkleyho, televizní moderátorku Oprah Winfreyovou nebo zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Woods, jenž pro svatební hosty kvůli utajení zamluvil celý luxusní hotel, za svatbu utratil v přepočtu přes 45 milionů korun. Golfista, jehož majetek je odhadován na 300 milionů eur (přibližně 9,5 miliardy korun), se se svou manželkou seznámil před třemi lety, když pracovala jako chůva pro jeho švédského soupeře Jespera Parnevika. Loni v prosinci ji na romantické procházce při západu slunce v Jihoafrické republice požádal o ruku (zdroj: ČTK).

Jako každá „hra na pokračování“ i Tiger Woods PGA Tour každoročně zaznamenává vylepšení z Tiger Woods PGA Tour 2005 hlediska grafického zpracování. Animace postav, zábavná gesta doprovázející sportovní úspěchy či zklamání ze zpackaného odpalu, to vše přispívá k autentické atmosféře při hře. Poněkud hůře než zpracování aktérů se ale jeví design samotných hřišť. Některé části nejsou příliš detailní a ojediněle se vyskytnou i závažné chyby kamery. Stane se tak kupříkladu v okamžiku „odpalu z květin“, kdy prakticky nevidíte nic než listy, což ve výsledku znemožňuje jakoukoliv přípravu k precizní ráně. Naštěstí se těchto chybek dočkáte jen minimálně, pročež berme tento negativní herní prvek jako nutné zlo. Rozhodně však za nedůležitou nelze považovat chabou úroveň zpracování terénních překážek, jako jsou keře či stromy. Sice se hýbou ve větru, ale působí velmi rozmazaným dojmem, který má do reality zatraceně daleko. Rovněž kvalita hřiště je z hlediska grafiky nevalná. Jeho plocha je místy barevně velmi ostře ohraničena a přestože jde vyloženě o kontrast účelový, sloužící například k vymezení plochy s krátce střiženým trávníkem, výrazně se tímto způsobem snižuje reálný projev krajiny.

Klid přírody působí velmi uklidňujícím způsobem a hlasité fandění diváků nebo naopak zahučení davu při minutí jamky je vskutku velkým nositelem emocí.

Zvuková stránka hry je plně dostačující. Velmi kvalitní dialogy dvojice ostřílených komentátorů, Davida Fehertyho a Garyho McCorda, krásně vstupují do stylového ticha, které sem tam protne zvuk ptáků či jiných zvířat. Klid přírody působí velmi uklidňujícím způsobem a hlasité fandění diváků nebo naopak zahučení davu při minutí jamky je vskutku velkým nositelem emocí. Čekáte-li však, že obecenstvo uzříte, Tiger Woods PGA Tour 2005 zapomeňte. Zřejmě se rozhodlo ukrýt v okolních porostech a můžeme jen doufat, že vylezou ven alespoň napřesrok.

Ale napřesrok je dlouhá doba, takže místo očekávání se raději omezíme na ohodnocení současného dílu. Ve výsledku lze říci, že kvalitativně jistě nezklamal a své renomé si snad i mírně vylepšil přínosem nových nápadů. Škoda těch několika nedostatků v grafice, protože pokud jde o ostatní herní prvky, není prakticky co vytknout. Při hraní tohoto simulátoru golfu se nudit nebudete a v jeho společnosti strávíte spoustu klidných, uvolňujících chvil. V přehršli akčních titulů současného kvartálu to bude příjemný odpočinek pro všechny, kteří golfem nepohrdají a věřte, že odpočinout si je třeba, zvláště s výhledem na blížící se předvánoční shon. Přeji hezký zbytek dne a - přesný odpal!

Tiger Woods PGA Tour 2005
Výrobce/Vydavatel EA Sports/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 434 kB
Verdikt: Pro nadšence skvělý simulátor golfu, pro ostatní uklidňující a zábavná hra s menšími nedostatky v grafickém provedení.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Najdete na iDNES.cz