Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Test Drive Unlimited - MMO závody

  12:07
Nová dimenze závodění! Tak bylo nové Test Drive prezentováno před vydáním. Nakonec možná nejde o tak revoluční jako spíše svěží zážitek. Pro virtuální závodníky je ale jasnou povinností, o čemž váš přesvědčí naše recenze.
81

Test Drive Unlimited

Platforma: PC
Výrobce: Eden Games

Herní karta

Test Drive Unlimited Mnoho z nás už nad sérií Test Drive před lety zlomilo hůl. Vždyť kdo měl hrát jeden závodní paskvil za druhým, jež jednoznačně představovaly poslední díly kdysi legendární série. Málokdo věřil ve smysluplný návrat, ale ambice Eden Games – vytvořit online závodní svět – budily přinejmenším zvědavost, která se později přetavila v opravdové očekávání. Konzolové verze potvrdily, že nebylo neoprávněné. Naopak, Test Drive Unlimited přináší do jisté míry zcela nový, v závodních hrách dosud neznámý zážitek. V této recenzi se podíváme, jak dopadl na PC.

Později vám své vozy představí další třicítka výrobců. Celkem to dělá úctyhodných 90 bouráků.

VIDEO

Už samotné uvedení do hry je patřičně stylové. Svůj charakter si vybíráte u letištního terminálu, kde čeká celá plejáda frajírků na dobrodružný výlet na havajský ostrov Oahu. Po volbě sledujete prostřih patřičně dramatickými závodními momenty, doplněný o občasné pohledy na vaší postavu v letadle. Konečně se ocitáte na prosluněném letišti, kde se okamžitě vrháte do místní auto-půjčovny. S pronajatým bourákem přifrčíte do realitní kanceláře, kde jste postaveni před nutnost nákupu nemovitosti. V kapse jen pár desítek tisíc dolarů, takže to nic velkého nebude. Test Drive Unlimited Stejně jako koupě vlastního vozu od jednoho z místních dealerů. Počáteční značky Audi, Chevrolet či Alfa Romeo ještě nic nejsou, ale na prvních pár závodů se z nich vybírat dá. Později vám své vozy představí další třicítka výrobců. Celkem to dělá úctyhodných 90 bouráků.

Nákupem fára končí dobře implementovaný tutoriál, který vás do hry dostane ani nevíte jak. Od této chvíle si na Oahu můžete dělat, co se vám zachce – samozřejmě bude-li to mít spojitost se závoděním. Ačkoliv, autoři si byli vědomi skutečnosti, že ve hře strávíte hodně času, a v zájmu sžití se s vybraným borcem zahrnuli spoustu příjemných detailů. Tím největším je už zmíněné obydlí, kam se lze vždy vracet, vylepšovat jeho interiér, převlékat se, sledovat novinky, statistiky atd. Jakmile se stanete trochu zámožnějšími, jistě nepohrdnete příležitostí koupit si nějakou tu krásnou vilku. TDU je hodně o virtuálním životním stylu, ale je jen a jen na vás, zda se na něj budete zaměřovat.

Test Drive Unlimited Bez podrobné mapy ostrova, který má neuvěřitelných 1600 kilometrů silnic, byste se nejspíš hodně rychle ztratili, nebo minimálně nenašli žádné závody. Mapa je zpracována skvěle ve stylu pomůcky Google Earth, přičemž na ní vidíte automobilové i realitní obchodníky, dílny (tuning je však velmi omezený) a v neposlední řadě spoustu misí. Proti umělé inteligenci jezdíte klasické checkpointové závody, snažíte se co možná nejrychleji proklouznout kolem radarů, pod časovým tlakem převážíte ne úplně legální zboží z jednoho bodu do druhého, stejně si počínáte se sexy modelkami, které však po několika šťouchancích váš vůz nakvašeně opouští bez zaplacení. A zapomínat bychom neměli ani na questíky, kdy dostanete obzvlášť drahé fáro typu Ferrari Enzo nebo McLaren SLR a máte za úkol ho s co nejméně škrábanci dovézt na místo určení. S každičkou odřeninou klesá honorář, který za odvedenou práci dostanete. Ke všem misím se dostanete buď klikem na příslušné místo na mapě, případně lze využít skvělé GPS navigace, kdy vám dokonce i příjemný ženský hlas řekne, kdy a kde odbočit. Mise jsou pochopitelně singleplayerové a velkou roli v nich hraje umělá inteligence, chcete-li předdefinovaná obtížnost. ZačátekTest Drive Unlimited je hodně snadný, ovšem už po dvou hodinách pocítíte značné přituhnutí, po dalších deseti šedesátiminutovkách si zase dost možná budete stěžovat na přílišnou jednoduchost. Vyvážení tak není úplně ideální, to je ale dáno z velké části volností, jakou hra poskytuje.

Když dosáhnete expertní úrovně, což je možné zhruba po deseti hodinách, získáte i možnost pořádat vlastní turnaje.

Pokud jste připojení k internetu, spojí se hra se serverem a promítne vám do hry živé hráče. Ty potkáte buď na projížďkách malebnou krajinou (jen jimi se dá strávit úctyhodný čas), nebo si je zkrátka najdete na mapě. Pak už ho stačí jen vyzvat k závodu. Pokud přijme, smí na mapě nastavit libovolné checkpointy a tím určit vždy odlišnou trať za několik sekund. Pak už se jen závodí. Když dosáhnete expertní úrovně, což je možné zhruba po deseti hodinách, získáte i možnost pořádat vlastní turnaje. V editoru tak nejenže vyznačíte trať, ale navolíte i požadovanou úroveň, kterou hráči musí mít, aby se ho mohli zúčastnit, jaké auta smí na start a v neposlední řadě určíte také poplatky za účast společně s výší odměn.

Test Drive Unlimited Komunitě hra vychází vstříc tím, že umožňuje vytváření soukromých klubů s podmínkami členství, mottem a rovněž šancí uspořádat si opravdu vlastní, uzavřené závody pro vybraný okruh lidí. Zajímavý je i trh ojetých vozů, kam umístíte stroje, které už nechcete mít ani v garáži, případně se zde sami poohlédnete po výhodných koupích – takové se tu objevují dost často, stejně jako v reálu stačí jen sledovat aktuální nabídku.

Velkým tématem je fyzikální model. Jedni tvrdí, že by na něm nic neměnili, druhým připadá moc citlivý, a to hlavně u těch nejsilnějších bouráků, jež příliš lehce končí v nekontrolovatelném smyku. Pravda bude někde mezi. Chování aut je sice arkádové, ale jeho zvládnutí přeci jen vyžaduje jistý cvik. Slibovaný hardcore mód, který měl být jakousi simulací jen na PC, není tak odlišný, jak by se podle názvu mohlo zdát, spíše je onen arkádový model posunut k horší zvladatelnosti. Každopádně se ale vyplatí volant – zážitek je pak o mnoho lepší. Jestliže jste se těšili na motorky, nejspíše budete zklamáni. Je jich tu sice docela slušné množství, jenže jsou ovladatelné vskutku špatně a téměř nikdo na nich nezávodí.

Klady a zápory

Plus Možnost volného pohybu
Plus Havajské prostředí je skvělé

Mínus Fyzikální model má své mouchy
Mínus Chybí pojítko v podobě příběhu

Cena 899 Kč
EN Anglicky (český manuál)

Musíme pochválit zpracování havajského ostrova. Města, zeleň i pláže jsou neuvěřitelně realistické, ostatně autoři na mnoha místech skutečně kopírovali reálnou předlohu. Oahu nenabízí mnoho míst, která byste si zapamatovali, nicméně jako celek působí výborně. Po čase jistě oceníte i slušné značení cest. Ani modely vozů vás nezklamou, takže pohled na hru je vskutku královský. Konečně se také vrací na jedničku vytvořené palubní desky, takže jezdit s pohledem z vozu je opravdovým požitem. K němu přispívá i kvalitní prostorový zvuk, podle něhož si uděláte adekvátní obrázek o místě útočícího soupeře. Hudba je podobně jako v GTA řešena rádiovou formou, přičemž je možné zařadit vlastní MP3 skladby.

Slibovaný hardcore mód, který měl být jakousi simulací jen na PC, není tak odlišný, jak by se podle názvu mohlo zdát, spíše je onen arkádový model posunut k horší zvladatelnosti.

Test Drive Unlimited přijdete na chuť hned po spuštění. Do hry se dostanete okamžitě, a pak už se pouze vezete. Singleplayerové úkoly jsou bohužel po několika hodinách nudné, především z důvodu absence jakéhokoliv příběhu a stále stejně jezdící AI, jenže to pravé kouzlo tkví ve volnosti – a ta v sobě obsahuje i možnost nastoupit proti živým protivníkům. I té se sice jednou nabažíte, ne však dříve než uplyne několik desítek hodin, což je na závodní hru moc slušný příděl.

Za zapůjčení hry děkujeme obchodu Gamehouse.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

81 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 604 čtenářů

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

Samurajská Ghost of Tsushima odstartovala na PC fantasticky

V Sony mohou být spokojení. Čtvrteční vydání samurajské akce Ghost of Tsushima na PC totiž v počtu...

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Chceme víc menších oceňovaných her, řekli a zavřeli dvě malá oceňovaná studia

Rozpuštění respektovaných studií Tango Gameworks a Arkane Austin sice mateřskému Microsoftu nejspíš...

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...