Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Star Wars: Knights of the Old Republic

  12:00
Na konverzi jednoho z nejúspěšnějších titulů na X-boxu vůbec čekali příznivci světelných mečů a vesmírné Síly jako na smilování boží. Stojí výsledek za to, nebo patří Rytíři Staré republiky do starého železa? Odpovědi naleznete v recenzi.

SW: Knight of the Old Republic Bonusweb HIT Vydání Knigts of the Old Republic (dále jen KotOR) zapůsobilo na majitele X-boxů jako magnet a to i přesto, že RPG nejsou na konzolích zrovna nejprodávanějším žánrem. Konverze byla proto očekávána s napětím. Bude grafická stránka hry lepší než na X-boxu (recenze na X-boxu)? Nezvrhne se KotOR jen v bezduché rubání nepřátel bez špetky taktiky? S klidným svědomím můžu říct, že obavy byly naštěstí liché. Veteráni z Bioware ani tentokrát nezklamali a opět dokázali, že neztratili nic ze svého talentu a pokračují v tradici své série Baldur`s Gate nebo Neverwinter Nights.

Long time ago, in a galaxy far, far away...
Je čtyři tisíce let před vznikem galaktického Impéria a Stará republika prožívá zlatý věk. Nebo spíše prožívala. Před několika lety totiž skončila vleklá válka, která Republiku značně oslabila. Díky hrdinství rytířů Jedi Revana a Malaka byli nepřátelé rozprášeni a hrozba zažehnána. Oba hrdinové však krátce po vítězné bitvě zmizeli s částí Republikové flotily v hlubinách vesmíru, prý aby zničili poslední zbytky nepřátelského odporu. Pět let o jejich osudu nebylo nic známo. Pak se najednou vrátili v čele obrovské flotily, která začala okamžitě útočit na planety Republiky, stále ještě oslabené předcházející válkou. Stovky rytířů Jedi padly v boji proti Sithům a velká část jich neodolala vábení Temné strany. Vojenští velitelé se proto rozhodli k zoufalému kroku – výpravě složené z nejmocnějších rytířů Jedi, jejichž úkolem bylo zajmout Revana, vůdce Sithské invaze. Jenže se to však nepovedlo tak, jak bylo naplánováno. Revanův Padawan Darth Malak se totiž dovtípil, že zničením vlajkové lodi se svým mistrem a nejsilnějšími bojovníky Republiky získá vedení a navíc zasadí nepříteli citelný úder. Jediům se sice podařilo uprchnout, ale Revan zemřel. Invazní flotila postupovala stále rychleji. Bitva na oběžné dráze planety Taris je pouze zoufalým pokusem Republiky odvrátit porážku.

SW: Knight of the Old RepublicA právě zde začíná hráčova pouť - na palubě Republikové vesmírné lodi Endar Spire, která je součástí protiofenzívy. Vaším prvním úkolem po probuzení bude obléknutí a vyzbrojení. Můžete si vybrat mezi blasterem a krátkým mečem, který vypadá úplně stejně jako ve fantasy hrách. Jeho světelnou variantu si vyzkoušíte až o něco později. Pak musíte zachránit velitelku lodi Bastilu, jež je pro Republiku klíčová – vládne totiž unikátní Silou, která způsobuje posílení vlastních vojáků a oslabení sil nepřítele. Pak už zbývá jen uprchnout. Tolik tedy jen nástin epické ságy, jejíž součástí se během hraní KotORů stanete. Příběh hry je výborně zpracován a zcela se vyrovná filmovým Hvězdným válkám. Vaše putování se záhy zkomplikuje, objevíte zmínky o dávno vyhynulé starobylé civilizaci, podíváte se na několik planet (Tatooine, Korrriban, ...), budete skládat tajemnou hvězdnou mapu, jejíž vyluštění může zachránit Republiku. Nechci vám samozřejmě zkazit zážitek ze hry, takže víc už prozrazovat nebudu.

Vábení Temné strany je silné...
Než se podíváme na zoubek grafickému zpracování, soubojům a hratelnosti, pohovořím o faktoru, který považuji za unikátní a díky kterému vybočuje hra z řady. Tím faktorem je způsob řešení úkolů a rozhodování se v klíčových momentech hráčova putování. Často lze totiž problém řešit více způsoby, které mají dopad na hráčovu skupinku. Dám příklad: hned na začátku potkáte ženu, na jejíž hlavu je vypsána odměna za to, že poněkud nešetrně odbyla milostný výpad jednoho místního chlapíka. Její problém můžete vyřešit takto – buď ji zabijete a vyberete si odměnu (za to dostanete Temné body) nebo můžete zhrzeného nápadníka vyplatit (získáte Světlé body), případně zkusit z ženy příslušný obnos vymámit a donést ho poškozenému. To by ještě nebylo nic převratného, i když se tento přístup nevídá taky moc často. Revoluční je právě ale ono přidělování Temných a Světlých bodů Síly za určitá řešení úkolů. Můžete namítnout, že něco podobného se objevilo i v nedávno vydané Jedi Academy, jenže tam se jednalo jen o kosmetickou úpravu, která změnila pouze závěrečný souboj a outro, což je zatraceně málo. Tady má příklon na jednu či druhou stranu zásadní význam – ovlivňuje totiž množství bodů Síly spotřebovaných při používání schopností rytířů Jedi. Funguje to tak, že čím více dobrých skutků uděláte, tím snáz se můžete léčit nebo používat obranné dovednosti a o to víc vás budou stát blesky nebo sání života. Celý systém platí samozřejmě i obráceně. Tento prvek přidává hře nejen na atraktivitě, ale hlavně na znovuhratelnosti. Bravo, tohle se pánům z Bioware opravdu povedlo, klobouk dolů.

Zkřižte meče, taste blastery
SW: Knight of the Old Republic Teď se zaměříme na soubojový systém. Hned na začátku mohu s klidem říct, že žádné šílené experimenty pod vlivem omamných látek naštěstí neproběhly a boj tak probíhá identicky jako v předchozích titulech z kuchyně Bioware. Souboje samotné tak probíhají v reálném čase, ale stiskem mezerníku se hra zastaví a hráč má proto prakticky neomezeně dlouhou dobu k tomu, aby si rozmyslel další postup. Minimálních změn doznal i systém bojových dovedností, tzv. "featů". Některé jsou dokonce stejné jako v Neverwinter Nights! Boj se dvěma zbraněmi naráz, Power attack nebo Rapid shot jsou stejné jako dřív, jen arzenál se změnil. Nově samozřejmě přibyly featy pro používání světelných mečů a blasterů. Sem patří například vrh meče, odrážení laserových paprsků nebo specializace na různé typy blasterů. Systém ale není dokonalý – kamera začne občas šíleně kroužit, takže musíte rychle hru zapauzovat a pohled srovnat. Speciálních útoků lze seřadit za sebou pouze pět, což je při rychlosti soubojů žalostně málo. Také se mi nepovedlo odhalit, jak jako výchozí nastavit jiný než základní útok. A poslední výtkou je to, že je často sakra problematické trefit se vůbec kurzorem na nepřítele, když vám v zorném poli zaclání vaše vlastní postava.

Ve dvou se to lépe táhne
Na poražení Dartha Malaka naštěstí nebudete sami, pomáhat vám bude spousta postav. Nestalo se tedy naštěstí to, co v Neverwinter Nights – totiž, že jste měli k dispozici zvířecího patrona a pomocníky, které však nebylo možné přímo a úplně kontrolovat. V KotOR můžete chodit až ve třech, přičemž každou postavu můžete během sekundy změnit na vůdce a zvlášť vybavit. To se hodí i v situacích, kdy potřebujete použít některou z dovedností, kterými vaše postava nedisponuje – třeba odstranit miny nebo se hacknout do počítačového terminálu. A je z čeho vybírat – vojáci, zloději (zde scoundrel) a jiní Jediové, každý trochu jinak zaměřený a proto vhodný do jiných situací a míst. Ano, čtete správně – rytířů Jedi je víc druhů a liší se od sebe nejen barvou světelného meče. Jedi Guardian je klasický bijec, který spoléhá hlavně na svůj světelný meč, Sentinel je bojovník s více Silovým zaměřením a Consular je primárně vyjednavač, co použije násilné řešení až když vyčerpá všechny ostatní možnosti. Postavy mezi sebou mají navíc různé osobní vztahy, hádají se, milují a tak dále, což přidává hře na atmosféře a více vtahuje do děje. Další věcí, která u vašich společníků potěší, je to, že získávají zkušenosti i v případě, že odpočívají na vaší lodi a nejdou do akce. Je to sice nelogické, ale na druhou stranu se nemusíte bát, že by vám některá z postav začala zaostávat za zbytkem družiny.

Můj světelný meč je lepší než tvůj
SW: Knight of the Old RepublicNyní se blíže podíváme na vybavení. Ve hře můžete najít veliké množství brnění, střelných i chladných zbraní, stejně jako implantátů nebo opasků. I zde se podobnost s předchozí produkcí vývojářů nezapře. Oproti X-Boxové verzi přibylo navíc třicet nových „módních“ doplňků. Novinkou je možnost si vybavení různě modifikovat zvláštními moduly. To se týká především světelných mečů, kterým pomocí krystalů vkládaných do jílce můžete zvyšovat zranění, měnit barvu nebo přidávat zvláštní vlastnosti jako omráčení nepřítele. Podobně lze zlepšovat i kovové meče, blastery a brnění. Kombinací je velká spousta a hra tak uspokojí i ty největší kutily a milovníky úžasných nápadů Přemka Podlahy :-). Jen ten inventář mohl být o trochu přehlednější a lépe strukturovaný – rozdělení brnění, zbraně, lékárničky považuji za účelnější než nové, úkolové, jednorázové předměty. Ale to je jen taková hnidopišská výtka

Je to radost pohledět na ten krásný svět
Nebylo by to ono, kdyby se světelné meče skládaly z deseti pixelů a stromy byly jen ploché sprity. KotOR běží na stejném enginu jako Neverwinter Nights, který byl modifikován a vylepšen. I přesto jsem se obával, jestli autoři neusnou na vavřínech a hru beze změn nevypustí na PC. Konzolovým titulům se to stává často, nejnovějším důkaz je Halo: Combat Evolved, které před dvěma lety na X-Boxu sice vypadalo úžasně a všichni z něho slintali a dnes se jedná „pouze“ o lehce nadprůměrný titul. Moje obavy se díkybohu nenaplnily. Autoři si byli vědomi, že platforma PC je výkonnější než konzole a nemusí se proto vejít do jednotné konfigurace např. právě X-Boxu, která je neměnná. Sami připouštějí, že je X-Box limitoval. PC verze proto vypadá velice dobře, na Dantooinu se vlní tráva, na Korribanu zpod podrážek odletuje písek. Postavy jsou vymodelovány pečlivě, i když obličejová mimika mohla být lepší. Bitvy jsou naprosto úchvatné, od čepelí odletují jiskry, laserové paprsky sviští z jedné strany monitoru na druhou, prostě nádhera.

A i když nemáte super dělo, nemusíte zoufat. Hru totiž rozběhnete i na průměrně vybaveném stroji, jen se budete muset vzdát některých vymožeností, které engine hry nabízí. Na výbornou dopadly i zvuky a hudba. U zvuků to není nic překvapujícího, ty byly použity již mnohokrát předtím v jiných hrách ze světa Hvězdných válek. I dabing se vyvedl, namluvení je kvalitní a výkony herců dávají tušit, že svůj projev pilovali a že texty nenamlouvali bez přípravy. S hudebním doprovodem však přišel problém – protože se KotOR odehrává několik tisíciletí před filmovou trilogií, nebylo možné použít původní nahrávky geniálního Johna Williamse. Když jsem hru spouštěl poprvé, tak jsem trnul, co se bude linout z bedniček. Nebojte se, dopadlo to dobře. V Lucas Arts se dovtípili, že zkažení hudebního doprovodu by mohlo hru hodně shodit, a proto neponechali nic náhodě a ke spolupráci přibrali Jeremyho Soulea, autora mnoha soundtracků ke hrám. Jeho posledním velkým projektem byl třetí díl Elder Scrolls – Morrowind. Hudební stopy jsou proto velice kvalitní. Částečně se Soule inspiroval Williamsem, část skladeb je původní. Dohromady tvoří velmi různorodý mix, šitý hře na míru. Soule opět dokázal, že instrumentální soundtracky jsou jeho parketa.

Pár slov závěrem
SW: Knight of the Old Republic Nic není dokonalé a Knights of the Old Republic nejsou výjimkou. Asi největším nedostatkem jsou občasné kiksy kamery spojené s nemožností kliknout na nepřítele. Mezi drobnější chybky počítám malý počet do řady nastavitelných útoků nebo někdy obtížné sbírání vybavení ze zabitých nepřátel. Všechny tyto nedostatky lze samozřejmě překousnout, protože nejde o nic zásadního. Závěrem nezbývá nic jiného, než zvolat hlasité bravo. Rytíři Staré republiky jsou výborně zpracovaným RPG z atraktivního světa Hvězdných válek s vyváženým soubojovým systémem, strhujícím příběhem a hratelností, která vás chytne a nepustí. Osobně považuji tento titul za nejlepší RPG letošního roku. Pokud se tedy počítáte mezi milovníky her na hrdiny, máte rádi Hvězdné války nebo dokonce obojí, nenechte si tenhle skvost ujít. Byla by to škoda!

David Sillmen – další názor
Na Knights of the Old Republic jsem se těšil prakticky od prvního infa a rovnou můžu říci, že Bioware opět nezklamalo. V recenzi bylo řečeno prakticky vše, já můžu jen vyzdvihnout skvělý příběh, perfektně zapadající do širokého spektra Star Wars universa. Přestože se KotOR odehrává 4000 let před první episodou, najdou zde fandové filmů množství narážek na oblíbená témata, což zajistí, že se budou zanedlouho cítit jako doma. Vynikající a plně namluvené rozhovory na atmosféře jen přidají. Obrovskou pochvalu si zaslouží i možnost příklonu k jedné z jediovských Sil, buď temné či světlé. Takto napsané to nezní kdovíjak, ale vězte, že vaše chování bude mít velikánský vliv na průchod celou hrou a hráči se tak dostává pocitu, že se vše točí kolem něj. Zanedbatelná není ani vaše parta, čítající hnedle devět pomocníků, z nichž pouze dva vám mohou pomáhat v parádně takticky pojatých soubojích. Každý z charakterů má svou vlastní historii a do jisté míry i cíl, v žádném případě se nejedná o ploché postavy a musím říct, že to velice napomáhá k vytvoření vztahů v celé skupině. Při rozhovorech mezi jednotlivými pomocníky se nejednou dozvíte zajímavé, tajemné a dokonce i srandovní informace. Hra není, oproti takovému Morrowindu či Baldurs Gate 2, příliš dlouhá, od oka můžu říct, že zabere nějakých 60-70 hodin čistého času, ale co se týče intenzivnosti zážitku, těžko najde KotOR přemožitele. Navíc hra láká, více než jiné, k novému zahrání, které přinese zcela nové zkušenosti a možnosti. K mírným záporům bych přiřadil jen to, že je v některých pasážích hry, v rámci zpřístupnění titulu širokému publiku na X-BOXu, vidět zjednodušení. Konverzi však můžeme přičíst k dobru rozšíření o unikátní předměty a dokonce i o jednu novou lokaci - orbitání stanici na Yavinu. Star Wars: KotOR je prostě RPG jako řemen a je tomu tak jedině dobře. V mém osobním žebříčku ho řadím mezi jedno z nejlepších a možná vůbec nejlepší RPG, což zní možná hodně odvážně, ale zahrajte si ho a uvidíte, že toto tvrzení není daleko od pravdy…

Star Wars: Knights of the Old Republic
Minimum: CPU 1 GHz, 256 MB RAM
Optimum: CPU 1,6 GHz, 512 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: E3 video / screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Bioware / Lucas Arts
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Úžasné RPG ze světa Hvězdných válek, které chytne a nepustí
Hodnocení: Petr Kárník - 91%, David Sillmen - 90%
Autor:
Témata: dabing, Implantáty
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...