Hodně Divoký západ dorazil i na PC. Recenze Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2 (PC)
Platforma: PC
Výrobce:
Rockstar
- Rozsáhlý svět plný obsahu
- Zabaví opravdu na dlouho
- Poutavé postavy
- Přehršel vedlejších aktivit
- Nedotažený systém rychlého cestování
Epický western z dílny Rockstaru Red Dead Redemption 2 (RDR 2) je totiž po roce od konzolového vydání (číst loňskou recenzi na Bonuswebu) k mání i na PC. Mnohem rychleji než poslední Grand Theft Auto, s hezčí grafikou a neomezenými možnostmi pro moddery.
A pokud chcete teď hned vědět, jestli to čekání stálo za to, tak si můžete oddychnout – stálo. RDR 2 sice rozhodně není dokonalá hra bez chyb vhodná úplně pro každého, ale pokud toužíte po rozmáchlém dobrodružství jako z klasických westernů, rozhodně nepřijdete zkrátka.
Příběh vezmu jen telegraficky, abych toho neprozradil příliš a také proto, že jsem první díl téhle kovbojské ságy nehrál, protože mířit v hektické přestřelce prostřednictvím gamepadu je peklo, kterému se chci vyhnout. Takže jen ve zkratce: hrajete za Arthura Morgana, člena gangu, kterému se pořádně nevyvedla „prácička“ v Blackwateru.
Takže pomyslné i skutečné otěže dostáváte do ruky ve chvíli, kdy jste vy i vaši kumpáni na útěku před zákonem a musíte se potupně skrývat, abyste měli vůbec šanci přežít. Problém Arthura, Dutche, Lennyho, Charlese a dalších desperátů je i v tom, že doba loupeživých band už zkrátka pomalu pomíjí a oni jsou v podstatě takovými dinosaury v novém světě.
Kromě údělu banditů se RDR 2 věnuje také dalším ožehavým tématům tehdejší doby, jako je volební právo pro ženy či postavení černochů, indiánů a jiných menšin ve společnosti. Pokud jste se právě zhrozili, že jde o lacinou politickou agitku, můžete se zase uklidnit – autoři tahle témata umí zpracovat citlivě, poutavě a nezřídka i vtipně.
Ještě dlouho budu vzpomínat na noční dostaveníčko členů ku-klux klanu, při němž se hra s ohněm poněkud vymkla kontrole a dva z blbounů na vlastní kůži zjistili, jak rychle hoří ty jejich bílé hábity.
Různá náhodná setkání a nepovinné úkoly jsou vůbec zvláštní kapitolou. Jednou narazíte u cesty na chudáka, kterého při procházce lesem uštknul had a potřebuje, abyste mu z rány vysáli jed, jindy svezete do města paninku, která spadla z koně a vážně se zranila. A nejlepší na tom je, že vám tyhle dobré skutky nejen zvýší karmu, ale čas od času potkáte zachráněného ve městě a on vám z vděku zaplatí věc z nabídky místního obchodu. A to hlavně ze začátku znamená třeba novou opakovací pušku, která vás díky vašemu samaritánství stojí krásných nula dolarů místo stovky.
Hodný, zlý a lovený
Pokud chcete být raději pravověrný padouch, který oloupí každého na potkání, samozřejmě taky můžete. Jen počítejte s tím, že na vaši hlavu bude velmi rychle vypsaná odměna, dostavníky vás odmítnou převážet z místa na místo a navíc se za vámi může kdykoli pustit partička lovců odměn na koních. A ne jednou.
To pořád ovšem není zdaleka všechno, čím můžete jako Arthur Morgan vyplnit čas strávený ve hře. Pořád je tu sbírání kartiček z krabiček cigaret, hledání ukrytých pokladů nebo dinosauřích kostí, rybaření, hazardní hry či lov divokých zvířat.
Tomu jsem osobně propadl a odhadem u něj strávil víc času než hraním příběhových misí. Číhání na jeleny, králíky, vlky či losy je totiž bez nadsázky alchymie a umění. Nejdřív musíte totiž to správné zvíře vůbec najít, pak ho prostudovat.
Až pak zjistíte, jestli máte co dočinění s výstavním kouskem (tříhvězdičkovým), nebo chcípákem, pro kterého je škoda kulky. A pak ještě musíte použít tu správnou zbraň, abyste odešli s neporušenou kožešinou. Pokud zkrátka půjdete na zajíce s brokovnicí, tak z něj logicky moc nezbude.
Zabij bobra, zachráníš strom
Lov může být přitom pořádně prospěšný. Nejenže díky vašim úlovkům může prosperovat zbytek gangu a tábor, v němž se ukrývá před pronásledovateli – z kůží, pracek, (pa)rohů či drápů si můžete vyrábět nové ohozy nebo talismany a přívěsky, které vám dávají různé permanentní bonusy. Taky si můžete nechat u táborového kuchaře ušít nové tlumoky, do kterých nacpete víc jídla, surovin nebo různých léčivých tinktur.
Většina zvířat přitom má i legendární variantu, jejíž lov je sice složitější a náročnější, zato však vždycky lukrativní, protože nabízí jako odměnu zmíněné talismany a cetky s pasivními bonusy. Lov ovšem zároveň dokáže být extrémně frustrující, zvlášť pokud potřebujete vypátrat nějaké vzácnější zvíře. Takže doporučuji vzít si kromě zbraní i nějaký bourbon na zklidnění nervů.
Pokud jde o přestřelky, tak ty dokážou být (zvlášť v příběhových misích) úplně jako ve filmových westernech – boj s obrovskou přesilou, útěk na hřbetu koně, likvidace palírny samohonky ukryté v bažinách, je toho spousta.
Abyste měli vůbec šanci vyváznout z křížové palby živí, Arthur si po vzoru spousty jiných her a filmů umí zpomalit čas, nepřátele si pěkně označkovat a pak jich pokosit třeba pět najednou. Dead Eye sice není originální mechanika, ale je to mechanika funkční a zábavná. A taky při jejím použití musíte přemýšlet, není totiž bezedná.
Ve hře je toho samozřejmě ještě mnohem víc – desítky výzev, které vás odmění třeba za sbírání konkrétních bylin, hledání pokladů, používání konkrétních zbraní a podobně. Nemá cenu všechno vypisovat, to bychom tu byli ještě zítra.
Život strávený v sedle
Proto se nyní zaměřím na věci, které mi na RDR 2 vadí, a posléze se pověnuji grafice PC verze a optimalizaci, se kterou měl Rockstar v minulosti už několikrát problémy. Asi největším problémem je pro mě podivně nastavený systém rychlého cestování (fast travel).
Svět tohoto videoherního westernu je totiž naprosto gigantický, a tak je zatraceně důležité, jak (ne)snadno se po něm můžete přesouvat. A autoři se z nějakého důvodu rozhodli, že zrovna tento aspekt hry nijak neusnadní.
Red Dead Redemption 2 - obrázky z recenzování PC verze
Ze začátku totiž nemáte rychlé cestování z tábora svého gangu přístupné vůbec a musíte nejprve odemknout táborové upgrady a pak mít ještě v záloze asi šest set dolarů, což je v RDR 2 dost vysoký obnos, hlavně zkraje.
Až pak můžete obejít Arthurovu maringotku a použít mapu, která rychlé cestování nabízí. I to je však jednosměrné – pokud se posléze chcete na „základnu“ vrátit zpátky, musíte pro změnu hledat stanoviště dostavníku nebo vlakové nádraží. A ani tehdy nemáte vyhráno – dopravní prostředky totiž spojují jen jednotlivá města a osady, takže i po přiblížení se musíte zbytek cesty trmácet na koni.
Možná to zní jako prkotina, ale není, protože až budete u jezera Isabella na samém okraji herního světa hodinu lovit vlky, srnky a losy, tak vás pak jen těžko potěší, že ještě musíte minimálně několik minut cestovat do nejbližšího města, tam sednout na dostavník, pak zase naskočit na koně a dojet až k táborovému kuchaři Pearsonovi, abyste mu mohli předat kožešiny, parohy, tesáky a maso.
Druhá moje výtka se týká zbraní a jízdy na koni. Z nějakého důvodu má totiž Arthur nevyhnutelnou potřebu po chvíli cválání dlouhé zbraně (pušky, brokovnice) uklidit do sedlových brašen. A vy je tak musíte znovu a znovu vybírat z menu, které je evidentním dědictvím konzolové verze.
Divoký západ jako malovaný
Pokud jde o grafiku, ozvučení, dabing a další technické (a technologické) záležitosti, tak RDR 2 vypadá a zní naprosto parádně. A nejen na ty nejvyšší detaily, na které potřebujete nabušený stroj s nejnovější grafickou kartou. I na několik let starém herním PC se můžete kochat krásným videoherním Divokým západem.
Zato s optimalizací byly bezprostředně po vydání dost problémy. Osobně mi hra například nejprve padala okamžitě po spuštění a musel jsem pomocí Googlu hledat řešení. Posléze měla nehezký zvyk se v různě dlouhých intervalech na několik sekund úplně zaseknout, takže hraní bylo cvičení v trpělivosti.
Rockstar naštěstí nezahálí a už vydal dva patche a oficiální rady, jak hrát plynuleji, takže už naštěstí hra funguje, běží plynule a nevyvádí psí kusy. A za odehraných 55 hodin mi spadla jednou, což je paráda. A teď mě omluvte, musím jít ulovit pantera, abych si mohl vyrobit novou brašnu.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 264 čtenářů
Autor kultovního Dooma rozdělil fanoušky, vystoupí na „anti-woke“ festivalu
Legendární herní vývojář John Carmack oznámil na svém soukromém twitterovém profilu, že se chystá vystoupit na...
Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe
Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Hra se stala obětí review bombingu, její vývojář přitom ani neví proč
Psaní zavádějících recenzí s cílem srazit výslednou hodnotu na agregátorech hodnocení, je v herním světě bohužel celkem...
RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu
Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna
Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...
RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání
Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...
RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje
Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...
RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec
Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...