RECENZE: Just Cause 4 se extrémně rychlé okouká, design misí je slabý

aktualizováno 
Náplní a předností série Just Cause vždy byla co nejvíce nerealistická a bláznivá akce. Jak nám ovšem dokazuje čtvrtý díl, i šílenosti se časem okoukají a mohou nudit.
50

Just Cause 4

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Avalanche Studios

 • Stylová a šílená akce
 • Vystřelovací hák a jeho možnosti
 • Destrukce v masivním měřítku
 • Konečně normální loadingy
 • Hodně rychle se okouká a nudí
 • Slabý design misí
 • Na PlayStation 4 špatná grafika
 • Nevyužité extrémní počasí
 • Prázdný svět
 • Téměř to samé jako minule
 • Příběh o ničem

Ratata, hop, bum a prásk zabaví na pár hodin. I bláznivá a přestřelená akce se však okouká a Just Cause 4 začne brzy nudit v tom, v čem první dva díly série vynikaly.

Herní karta

Rico Rodiguez, který stojí snad za nejvíce virtuálními převraty v historii videoher, se vrátil. Tentokrát osvobozuje fiktivní jihoamerickou zemi Solís, kterou sužuje nejen extrémní počasí doprovázené bouřemi a tornády, ale také okupace soukromou armádou Black Hand. Tu vede krutá a odbarvená potvora Gabriela Morales, která si nebere servítky s nikým a životy obyvatel Solísu jsou pro ni druhořadé. Samozřejmě za ní stojí ještě větší lotr Oscar Espinosa.

Just Cause 4

Just Cause 4

Just Cause 4

Just Cause 4

Takže tu máme příběh, který stojí za starou bačkoru. To ovšem není u Just Cause žádným překvapením. Dalo se to čekat. Stejně jako story jsou zapomenutelné i všechny postavy, na které narazíte, včetně zmiňovaných padouchů. Příběh však není to, proč mají hráči o sérii zájem, že? Proto vám bude asi fuk i to, že jsou titulky ve hře tak miniaturní, že je k jejich přečtení potřeba skoro Hubbleův teleskop.

V hlavních rolích vystřelovací hák a nesmyslná akce

Tím nejzajímavějším na Just Cause byla vždy nesmyslně přestřelená a nerealistická akce popírající jakýkoliv zdravý rozum a logiku. Pokud se tedy chcete vystřelovacím lanem zaháknout za vrtulník a pálit z něho na stíhačky raketometem, vítejte zpět. Tato vychytávka je ostatně základem hratelnosti. Díky ní se můžete přitáhnout kamkoliv, kam dostřelí, a dosáhnout tak velmi rychlého pohybu. Kdykoliv navíc můžete vytáhnout padák, zamířit do vzduchu a vznášet se. 

Just Cause 4

Just Cause 4

Stejně snadno lze přepnout na wingsuit a plachtit jakýmkoliv směrem nebo s ním v oblacích předvádět frajerské triky. Just Cause 4 je cool akcí, o tom žádná. Schopnosti Ricova vystřelovacího háku lze navíc různě kombinovat. Spoutání dvou předmětů k sobě tu už bylo, stejně jako raketové trysky.

Nově můžete vytvářet balony, které vynesou cokoliv do oblak. A vzhledem k šíleným kombinacím můžete na balony zavěsit třeba loď, kterou budou pohánět ve vzduchu trysky, a vy z ní budete pálit po nepřátelích. Představivosti hra meze neklade a za to si jí ceníme. Výbušnost akce podtrhuje i solidní zbrojní arzenál čítající brokovnice, kulomety, samopaly, raketomety, granátomety. V podstatě vše, na co si vzpomenete. S těmito kousky je radost nepřátele, kteří nejsou příliš bystří, likvidovat. 

Jeden z grafických bugů

Just Cause 4

Just Cause 4

Just Cause 4

Just Cause 4

Stejně tak je bohatý i vozový park. Řídit můžete motorky, auta, džípy, náklaďáky, do vzduchu se podíváte s helikoptérami a stíhačkami a ve vodě vám k pohybu pomohou skútry, čluny a lodě. Plavání totiž není Ricovou silnou stránkou. Hlavní hrdina má odolnost terminátora a z destrukce, kterou napáchá, by šly na pojišťováky mdloby. Exploze a ničení celkově jsou famózní, i když je fyzika hry prapodivná a někdy nad ní budete obracet oči v sloup.

Zívání se dostaví po pár hodinách

Just Cause 4 vydrží s přehledem na dvě desítky hodin. Bohužel se herní náplň až extrémně rychle okouká a přestane bavit, takže hru podle nás dokončí málokdo. Může za to i slabý design misí. 

Co se těch příběhových týče, budete zabíjet nepřátele, chránit doprovod, něco hacknete, někam dojedete, před někým pláchnete, hodně toho zničíte a vyhodíte do vzduchu a tak stále a pořád dokola. To je zábava tak na tři hodiny, ale pak se dostaví stereotyp a nuda. Vedlejší mise, které ozvláštňují maximálně nějaké triky na winguitu nebo ve vozidlech, přitom rozptýlení nijak nepomáhají.

Just Cause 4

Just Cause 4

Just Cause 4

Just Cause 4

Při úspěšném plnění úkolů budete posílat své jednotky na mapě směrem k vojákům Black Hand a postupně osvobozovat jednotlivé regiony. Ale to je jen takový doplněk hratelnosti, nic zásadního. Švédští vývojáři z Avalanche Studios se dušovali, jak velkou roli budou hrát počasí a extrémní podmínky. A to není tak úplně pravda.

V bouřích vás mohou zasáhnout blesky a fouká silněji vítr, ale to je tak vše. V písečné bouři zase nic nevidíte a to je taky všechno. Jediné, co vám vážně zatopí, jsou tornáda, která si s vámi pohrají jako s hadrovou panenkou. V jejich blízkosti se na wingsuit spolehnout nemůžete. Prostředí je tropické a skutečně vypadá jako jihoamerická země. Hodně prázdná země. Herní svět totiž na první pohled vypadá jako plný aktivit a věcí, které můžete dělat, ale jakmile ho prozkoumáte, zjistíte, že je až překvapivě prázdný a holý.

Jasně, je tu fauna a flóra, lidé ve městech a provoz na silnicích, ale vyloženě živě taky nevypadá. Dabing hry je špatný, ozvučení v pořádku, hudba z radiostanic otravná. Jistě vás však zajímá technická stránka hry a délka nahrávacích časů, které byly v Just Cause 3 neúnosné a v podstatě hru zničily. Takže grafika čtyrky je na první pohled pěkná.

Docela hezká hr pro PlayStation 3

Ale bohužel vážně jenom na první pohled. Nevím jak na PC, ale na PlayStation 4 tomu tak není. A to jsem recenzoval na modelu PS4 Pro. Ona všechna ta zeleň kolem vyvolává dojem krásné přírody, ale je to fakt jen iluze. Jen počkejte, až se dáte do pohybu. Z dálky na vás začnou vyskakovat stromy, tráva, vozy, lodě, ptáci ve vzduchu atd. Stejně tak nehezky vypadá, když se přiblížíte k jakékoliv textuře. Všechny jsou rozmazané a rozplizlé. 

Fotogalerie

Modely postav mají málo polygonů a vypadají jak z minulé generace konzolí. Nemluvě o jejich animaci. Opomenout nelze ani vizuální bugy, kdy textury rovnou vypadnou, objeví se efekty, které nemají atd. Na herní bugy dojde také, ale přežijete je. Celkově Just Cause 4 vypadá prostě jako docela hezká hra. Ale pro PlayStation 3. Tvůrci nedostatky vizuálu evidentně maskují blur efektem, který vše v pohybu rozmaže.

Alespoň že framerate je v drtivé většině případů plynulý. A to, i když se toho na obrazovce děje hodně a všechno bouchá. Poklesy jsem zaznamenal, ale nejsou časté. Loadingy, které se u trojky vyšplhaly až k několikaminutovému martyriu, však tentokrát tak tragické nejsou. 

Minule jste museli čekat minimálně minutu a půl až dvě, než se hra vůbec spustila. Pokud jste zařvali nebo spustili vedlejší misi, čekali jste další minutu. Na to měl nervy opravdu jen málokdo. Tentokrát to naštěstí není taková hrůza. Úvodní nahrávací čas je asi 40 až 45 sekund, po smrti se hra spustí znovu za polovinu této doby. A s tím jsme spokojeni. Bohužel s hrou celkově spíše ne, protože je to téměř to samé jako minule. Extrémní akce nás zabavila jen na chvíli. Just Cause 4 není vážně nic výjimečného, je to ptákovina pouze pro fandy série.

 

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 47 čtenářů

Nejčtenější

RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard

The Division 2

Žánr online kooperativních her byl vždy spojený s všemožnými porodními bolestmi. The Division 2 ukazuje, že to jde i...

Odmítl 12 nabídek producentů, aby mohl udělat vysněnou hru bez kompromisů

Darq

Nezávislý vývojář vyměnil finanční jistotu za absolutní tvůrčí svobodu. Jeho krok byl sice riskantní, nicméně se mu...

RECENZE: Jak vůbec mohlo vyjít něco tak hloupého jako Left Alive?

Left Alive

Rádoby špiónská akce Left Alive selhává ve všech oblastech, ve kterých můžeme počítačovou hru vůbec hodnotit. Je...

RECENZE: Dawn of Man je prehistorická strategie pro fanoušky Lovců mamutů

Dawn of Man

Hlavním tahákem skvělé strategie Dawn of Man je její zasazení do pravěkého světa. Přestože má hra málo obsahu a po...

Google ukázal budoucnost hraní. Propojí hráče a diváky na jeden klik

Stadia

Představte si, že sledujete na YouTube herní trailer. Následně kliknete na tlačítko Play a objevíte se okamžitě ve hře,...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Najdete na iDNES.cz