Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

RECENZE: Rage 2 je dobrá střílečka v nudném světě. Počkejte na slevu

Je tu další postapokalyptická střílečka v otevřeném světě. Jako střílečka Rage 2 vyniká, ve zpracování otevřeného světa však pokulhává. Bavit vás bude podle toho, co od hry očekáváte.
70

Rage 2

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Avalanche Studios

 • Parádní přestřelky a zběsilá akce
 • Speciální schopnosti
 • Slušný vozový park
 • Uspokojující vylepšování absolutně všeho
 • Přepadávání konvojů
 • Většina vedlejších úkolů je stereotypní
 • Zpracování otevřeného světa
 • Na poměry žánru vcelku krátké
 • Bugy
 • Horší grafika

Herní karta

Z recenzování videoher se stala trochu jednotvárná aktivita. Mohou za to především vývojáři a vydavatelé, kteří nám servírují videohry jako přes kopírák. Téměř každý druhý titul je dnes akce v otevřeném světě s ovladatelnými vozidly a s prvky z her na hrdiny. Jenom za tento rok do tohoto žánru spadají Far Cry: New Dawn, Metro Exodus, Crackdown 3 nebo Days Gone

Rage 2

Rage 2

Kvalita těchto her je různorodá, ale ať se vám to líbí, nebo ne, respektive jestli si to přiznáte, nebo a tím budete oponovat, je náplň těchto videoher téměř identická. Se svou postavou běháte nebo jezdíte po mapě, plníte hlavní i vedlejší úkoly, získáváte nové schopnosti a vylepšujete si zbrojní arzenál. Stále dokola až do zblbnutí. A teď je tu střílečka Rage 2, která řady zástupců tohoto módního žánru rozšiřuje.


První díl
byl celkem obstojnou akcí od respektovaného studia id Software, které stojí za kultovními sériemi stříleček, jakými zcela jistě jsou Doom, Quake nebo Wolfenstein. Díru do světa však neudělal, a tak původní tvůrci přenechali vývoj kolegům z Avalanche Studios, kteří mají na vědomí šílenou sérii Just Cause. Právě jejich práce na třetím díle id přesvědčila o tom, že jsou ti správní pro tuto práci. Inu, máme jiný vkus než kluci a holky z id, ale budiž. 

Rage 2

Rage 2

Pod jejich dohledem nakonec Avalanche Studios překvapivě úplně nepohořeli, ale nepředbíhejme ještě. Příběh hry se odehrává třicet let po událostech jedničky v roce 2165. Na zdevastovaný povrch plný banditů a mutantů se vrátili padoušští rádobynacisté Authority vedení generálem Crossem. Chtějí totiž opět vládnout. Toť vše k příběhu, který je bezvýznamný a nedůležitý.

Poušť, les i bažina

Pokud jste originál nehráli, užijete si dvojku bez problémů. Příznivci původního Rage budou akorát obohaceni tím, že poznají několik vedlejších postav či zbraň wingstick, variaci na bumerang. Hlavním hrdinou nebo hrdinkou je Walker, poslední z rangerů, jehož pohlaví si na začátku zvolíte sami. Vzápětí budete svědky okamžité popravy zástupce druhého genderu. Po zcela lineárním a nutno přiznat i povedeném, vtahujícím a dosti akčním začátku se vám otevře celý svět rozdělený do několika regionů. 

Rage 2

Rage 2

Byť je většina prostředí písečná poušť, podíváte se i do zalesněné oblasti nebo bažiny. Herní náplň se dělí na hlavní dějovou linku a vedlejší a až nepříjemně se opakující vedlejší aktivity. Příběh obsahuje několik misí, které budete plnit pro své společníky, kteří vás nakonec nasměrují až k finálnímu zúčtování s generálem.

Všechny tyto mise jsou v pohodě a baví. Dojedete pro zadání, splníte ho a pokračujete dál. Životnost kampaně je uměle prodloužená tím, že zpřístupnění všech příběhových úkolů vyžaduje získání důvěru parťáků. Tu získáte tak, že pro ně budeme plnit vedlejší mise, čímž vám u nich porostou levely. 

Příběhová kampaň jako taková je totiž až překvapivě krátká a do pěti hodin ji máte sfouknutou bez větších komplikací. Pokud budete chtít splnit vše ostatní, přičtěte si maximálně šest nebo sedm hodin navíc. Celkově tedy před sebou máme titul, který s životností oproti konkurenci nepochodí. Na druhé straně, ne všichni hráči chtějí tajtrlíkovat u jedné hry padesát hodin, že? 

Příběhové mise tedy baví hlavně proto, že je akční náplň hry ve smyslu přestřelek naprosto bombastická. Má totiž drive, tah na branku nebo šťávu. Říkejte si tomu, jak chcete

Přestřelky ve stylu Dooma

Ze všeho nejvíc připomíná restart Dooma z roku 2016. V tomto směru se dohled id Software přehlédnout nedá. Hra totiž přímo vyzývá k tomu, abyste opustili bezpečí krytu a po hlavě se vrhli na nepřátele. Když je zabijete, vypadnou z nich krystaly Feltrine sloužící nejenom jako měna, ale také k částečnému doplnění zdraví. Rambo styl je tedy v Rage 2 ten správný. Žádné otravné a pomalé plížení není potřeba. 

Rage 2

Rage 2

Každý headshot navíc doprovází krásné čvachtavé „mlasknutí“ mozku rozprskávájícího se pod náporem kulek nebo jiných projektilů. Ach, jak uspokojivé! Nepřátelé nemají kdovíjak propracovanou umělou inteligenci, ale jsou agresivní a vytrvalí. Akce je jedním slovem parádní, přestřelky jsou zběsilé a mají spád. Je to největší tahák hry. Pokud chcete dobrou střílečku, dostanete ji. 

Zbrojní arzenál je silný. Najdete v něm pistoli, brokovnici, samopal, plasmový kanón, odpalovač gravitačních šipek, a pokud máte deluxe nebo sběratelskou edici, tak i legendární BFG 9000 z Dooma.

K tomu si připočtěte velký počet schopností vašeho obleku. Můžete protivníky odhodit tlakovou vlnou, vyskočit do vzduchu a při drsném dopadu všechny kolem rozmetat na kousky nebo vystřelit dočasný štít. Naučíte se rychlý úskok výborný pro vyhýbání se raketám nebo dvojitý výskok, díky kterému se dostanete do těžko dostupných míst plných skrytých předmětů. Vaše speciální schopnosti jsou prostě super. 

Vozový park docela překvapil. Sice je nejpovedenějším kouskem vaše základní buggyna Phoenix, ze které si lze díky vylepšením udělat v podstatě obrněné pojízdné dělo, ale i další vozidla potěšila. Ať už je to vznášedlo, se kterým můžete létat, rychlá motorka, silný tank nebo monster truck, který slouží k vytahování a drcení menších aut. Ovládání vozidel je docela pohodové. Jenže pak jsou tu vedlejší mise v otevřeném světě.

Vedlejší úkoly jsou stále to samé. Zív

Co si budeme namlouvat, jejich zpracování není v Rage 2 nejlepší. Kdyby to byla lineární střílečka s pár jízdními sekvencemi, udělali by tvůrci podle nás lépe. Většina vedlejších aktivit je totiž hodně stereotypní. Objevování Arch, v nichž na vás čekají vylepšení a nové zbraně, je příjemné. Hra totiž exceluje v upgradování absolutně všeho. Ať to jsou vaše schopnosti, zbraně nebo vozidlo, vždy vás zlepšení potěší, protože je znát a stanete se tak díky němu citelně silnějšími. 

Fotogalerie

Nejzábavnější vedlejší aktivitou je ale likvidace konvojů. Jde o hodně adrenalinové honičky a přestřelky ve vozidlech. Ale i ony se časem okoukají. Pak tu máme likvidaci banditů, mutantů, obrů, strážných střílen, ničení blokád na silnici, závody, střelnice, hackování a bránění vysílačů. Tak nějak jedno a to samé a stále dokola. Že se vše brzy okouká a ohraje, netřeba zdůrazňovat.

A to i pokud si budete hovět v hledání skrytých beden se zásobami a datapadů. Jako my. Nás to docela bavilo. Co se technického zpracování týče, většinou Rage 2 nepotěší. Vizuálně na tom není nic moc. Na PlayStation 4 Pro bychom se nebáli hru označit za graficky podprůměrnou nebo i ošklivou. Sice to není taková hrůza jako nedávný Just Cause 4, který běží na stejném enginu Apex, ale hezká podívaná to není. 

Textury jsou rozmazané, modely postav a jejich animace kostrbaté a nesmíme zapomenout, že na vás během jízdy pustinou budou v dálce neustále vyskakovat odnikud různé předměty. Budovy, značky, porost, znáte to. Alespoň, že framerate je v pohodě. Na PS4 Pro většinou dosahuje šedesát snímků za sekundu a byť není vždy stabilní, jeho kolísání je minimální. Alespoň to potěšilo.

Rage 2

Rage 2

Jako téměř všechny hry v otevřených světech se i Rage 2 potýká s celou řadou technických chyb a bugů. Není to takový průšvih, ale stejně nejde o nic pěkného. Vypadla nám umělá inteligence, titulky i interface, zasekli jsme se o textury a ve vzduchu viděli levitovat spoustu předmětů. Co je ale nejdůležitější, hra nám nikdy nespadla a ani jsme jí nemuseli kvůli errorům restartovat. Rage 2 si snadno oblíbí milovníci FPS, kteří si hru pořídí kvůli akci. Jako doomovka totiž funguje více než dobře. Přestřelky jsou takové, jaké mají být. 

Pokud ovšem hledáte propracovanou hru v otevřeném světě, zklame vás. Není to totiž parketa, ve které by vynikala. A konkurence je silná. Slovo závěrem: u hry jsme se přes všechny problémy a stereotyp bavili. A to je to hlavní i v postapokalyptickém světě, ne?

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 164 čtenářů

 • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

 • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...