Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Fire Emblem Engage příjemně překvapuje, zaujme fandy i nováčky

  15:00
Fire Emblem Engage je taktická hra na hrdiny, která se opírá o výborně navržené tahové souboje. Novinka je oproti minulému dílu Three Houses svižnější a vypadá lépe.
90

Fire Emblem Engage

Platforma: Switch
Výrobce: Intelligent Systems

  • Svižnější, přístupnější pojetí
  • Vypadá skvěle
  • Souboje mají slušnou hloubku
  • Některé postavy a dialogy jsou vynikající
  • Three Houses měl propracovanější postavy

Herní karta

Popravdě řečeno, když jsem viděl první, možná až trochu generické záběry z Fire Emblem Engage, měl jsem trochu pochyby, zda se hra dokáže vůbec vyrovnat víc než tři roky starému počinu Fire Emblem: Three Houses. Aby toho nebylo málo, v prosinci mě zklamaly podobně pojaté Marvel’s Midnight Suns, které ukázaly, že když dva dělají to samé, výsledek nemusí být stejný. Pak přišel kód na Engage, hru jsem rozehrál… a nemohl se od ní odtrhnout. Bylo to zase tam.

Fire Emblem Engage

Ale popořadě. Před tisíci lety se díky spolupráci čtyř království podařilo porazit Fell Dragona a jeho přisluhovače. Jenže pečeť zeslábla, čímž se otevřela cesta pro jeho návrat. Ve stejnou chvíli se z dlouhého spánku probouzí Divine Dragon Alear, což jste vy – a můžete si vybrat, zda se vtělíte do podoby muže či ženy. Háček je v tom, že si vůbec nic nepamatujete. Já vím, klišé. Cílem je získat dvanáct emblémových prstenů, které jsou ukryty v jednotlivých královstvích a nebezpečí zažehnat. Jenže člověk míní, život mění.

Zdánlivě jednoduše načrtnutá zápletka se podle očekávání pořádně zamotá. Ačkoli příběh je i tak tentokrát o něco čitelnější, jeho devizou je poměrně rychlý spád a vynikající, často hodně přepálené postavy. Díky nim si ani nestačíte uvědomit, že část obsazení je přece jen trochu generická. Zajímavé je, že Engage nestaví na základech položených úspěšnými Three Houses, ale má blíž ke starším dílům.

Užít si opět můžete propracované souboje na tahy a sociální část, v níž lépe poznáte jednotlivé hrdiny a upevňujete mezi nimi vazby. Druhým dechem musím ovšem dodat, že tato nadstavba není tak robustní jako v Three Houses, které měly propracovanější postavy. Ale nevadí. I tak se můžete těšit na klábosení s postavami, společná jídla, tréninky, létání na wyverně, rybaření, změnu vzhledu či obhospodařování výbavy a prstenů. Právě tyto aktivity jsou dostupné v centrálním hubu, ostrůvku v oblacích Somniel.

Fire Emblem Engage
Fire Emblem Engage

Je tu sad s ovocem, staráte se tu o své zvířátko, z výprav si vozíte různé druhy zvířat, které si umístíte na farmu, čímž si zajistíte přísun rozličných materiálů. Vylepšujete si zde zbraně, hlavní jsou ovšem vazby, díky nimž mají postavy bonusy. A samozřejmě prsteny.

Co se emblémových prstenů týče, každý ukrývá ikonického bojovníka nebo bojovnici z minulých dílů série. Studio Intelligent Systems to vymyslelo celkem chytře: veteráni se opět setkají se svými oblíbenými reky, zatímco pro nováčky to jsou zkrátka jen nějaké silné postavy zakleté v prstenech. Příběh ovšem jasně akcentuje nové postavy, hrdinové z prstenů zde vystupují v roli, řekl bych, loutek. Prsteny lze přiřazovat podle libosti, pokud ovšem v bitvě chcete plně využít jejich potenciál spojení s postavou, což chcete, je třeba budovat vazby. Je třeba promýšlet to trochu s rozvahu, aby se bojovníci (a jejich bonusy) dobře doplňovali.

A protože hrdinů, kteří se k vám v průběhu výpravy přidají, je víc než dvanáct, jsou zde slabší generické prsteny. Těch si lze postupně vygenerovat mraky, nicméně kvalita se různí, takže pokud chcete ty nejvyšší kvality, utopíte v tom spoustu zdrojů. Styl gacha má kvůli použití v mobilních hrách negativní konotace, ale nemusíte se bát, zde je zpracován přátelsky, zábavně a hlavně bez mikrotransakcí.

Fire Emblem Engage

Ze Somnielu povedou vaše další kroky na mapu království, na níž se vám pomocí uzlů postupně odkrývá další cesta. Můžete plnit nepovinné vedlejší úkoly a seznámit se tak s dalšími postavami, případně se vracet na místa, která znovu ovládli bandité.

Bitvy na tahy mají hloubku, přesto jsou svižné

Byť strávíte spoustu času aktivitami ve městě, absolvujete hromadu rozhovorů a uvidíte řadu filmečků, hlavní náplní hry jsou souboje na tahy. Před bitvou si vyberete, které jednotky do ní nastoupí, nastavíte výbavu (lze automatizovat) a zahájíte souboj. Cíle misí se různí, a podle toho i taktika a volba jednotek. Kromě volby obtížnosti si můžete nastavit, zda hrdinové, kteří v bitvě padnou, zemřou trvale, nebo se zotaví po bitvě. Berličkou je možnost vracet tahy zpět a zkoušet to jinak, pokud výsledek neodpovídá vašim představám.

Je zde i možnost automatizovat každé kolo bitvy s volbou strategie, což ovšem doporučuji jen u jednodušších bitev. Počítač je totiž schopný předsunout třeba lučištnici, aby ji posléze rozbila jízda, a hlavně naprosto ignoruje specifické cíle mise. Nepočítejte tak, že za vás vyřeší složitou situaci.

V bitvách platí klasický soubojový trojúhelník ve stylu kámen–nůžky–papír. V našem případě meč poráží sekery, sekery kopí a kopí meče. Když zaútočíte s tou správnou zbraní, prolomíte obranu nepřítele, který vám posléze nevrátí útok. Tvůrci předělali uživatelské rozhraní, vše je hned díky různým ikonkám jasné.

Fire Emblem Engage
Fire Emblem Engage

Jako vždy platí, že mágy a léčitele si chcete ochránit, protože většinou mají málo životů. Nečekaný útok do týla může znamenat jejich smrt i na jednu ránu. A tady začíná ta pravá zábava. Na běžnou obtížnost můžete hrát poměrně uvolněně, na těžší se můžete zcela ponořit do různých synergií, které poskytují zbraně, schopnosti a získané vazby. Hrdinové získávají zkušenosti, což znamená nejenom navýšení atributů, ale později i případnou změnu povolání. Pocitově je hra mnohem svižnější a musím říct, že i toto pojetí mě opravdu hodně baví.

Využití najdou i různé prvky v terénu. V jedné z misí se šlo prolomit k nepřátelům ze strany, v další šlo obsadit balistu a v jiné rychlost jednotek omezoval tekutý písek. Některá políčka poskytují ochranu, jiná nabíjejí emblémové spojení.

Fire Emblem Engage

Mile mě překvapilo grafické zpracování. Engage využívá anime stylizaci a v časech, kdy se mnozí zamýšlejí, zda výkon Switche stačí na dnešní hry, přichází kousek, který vypadá velmi dobře a hýbe se bez zádrhelů. Ať už se procházíte městem, pohybujete hrdiny po bojišti či sledujete v detailu jejich útoky, vše vypadá skvěle. Jistě, je trochu nefér srovnávat relativně menší místa s otevřeným světem v jiných hrách, ale co naplat, Engage je líbivý a oku lahodící. V tomto aspektu Engage jasně vede a lépe podtrhuje vlastní vyprávění příběhu.

V Somnielu se ještě nachází místo zvané Tower of Trials, které svůj účel prozrazuje už názvem. Absolvovat zde můžete nejenom skirmishe s volitelnou obtížností, za což získáte zkušenosti a materiály. Přítomna zde je i multiplayerová část hry, kterou se mi před vydáním nepodařilo plně otestovat. Engage každopádně láká na kooperativní režim Relay Trial, do něhož je vstup podmíněn vstupenkou. Jde o to, že odehrajete svůj tah a následně pokračuje někdo jiný. Svému pokračovateli přitom můžete zanechat jeden z předdefinovaných vzkazů, například, že doufáte v zázrak. Outrealm Trial jsou online bitvy, přičemž zajímavostí je, že si můžete navrhovat vlastní mapy.

Fire Emblem Engage
Fire Emblem Engage

Abych to nějak uzavřel. Fire Emblem Engage skvěle balancuje mezi soubojovou a vztahovou částí právě příklonem k akci. Vlastní pojetí hry trefně vystihuje slovo dramedy. Jsou zde dramatické události, úmrtí, nicméně některé scény a rozhovory jsou hodně odlehčené. Během rozhovorů se řeší vážná témata i to, kdy jedna z postav má obavy o zdraví té druhé při pohledu na to, co dokáže sníst. Právě až přehnaná vyhraněnost charakterů u mnoha postav tomu dodává na zábavnosti, až bizarnosti. Engage je svižnější než předchůdce, hezčí a celkově přístupnější. Veterány potěší odkazy na starší díly, zatímco nováčci mohou bez problémů naskočit.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Témata: Nintendo Switch
  • Nejčtenější

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...