Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dungeon Siege – zapomeňte na Diablo

  12:00aktualizováno  2. června 5:54
Zhruba dva roky jsme k Dungeon Siege vzhlíželi s velkými nadějemi. Nyní se toto akční RPG dostalo na pulty obchodů a vytřelo všem zrak. Má však na to, aby konkurovalo legendárnímu Diablu? Bude muset tento korunovaný král odejít do důchodu a užívat si zaslouženého volna? Ano, je tomu skutečně tak. Vivat Dungeon Siege!
91

Dungeon Siege

Platforma: PC
Výrobce: Gas Powered Games

Herní karta

BonusWeb HITDungeon SiegeKdyž jsem vám před několika týdny poprvé vyprávěl o království Ehb, nedostal jsem se se svojí partou hrdinů ani do čtvrtiny jejich dobrodružné výpravy. Nyní se však pomalu ale jistě blížíme ke konci a velké zlo je cítit všude kolem nás. Každý další den je více vyčerpávající než předchozí a některým už docházejí síly. Všichni ale víme, že teď už to nemůžeme vzdát. Musíme se spolehnout jeden na druhého a jednou provždy zničit to, co nikdy nemělo spatřit světlo světa. Na cestách už jme celou věčnost a vzpomínky na předchozí šťastné dny se ztrácejí v mlze. A přitom bylo naše království tím nejbezpečnějším na Aranně. Ani Planina slz a Říše hvězd neposkytovaly takovou jistotu poté, co se k nám dostala skupina těch nejlepších bojovníků 10. legie, spolu s jejich Dozorcem Stínů, uznávaným mágem Merikem. Všechno se událo tak rychle a nezodpovězené otázky nás nyní nenechávají spát. Odpovědi však přijdou již velmi brzy a nevyhnutelná pomsta z minulosti nám ukáže svojí pravou tvář...

Než si však tento příběh prožijete na vlastní kůži, budete si muset Dungeon Siege za těžce vydělané peníze pořídit a na mně teď je, abych vám nové akční RPG představil a posoudil, zdali se vám to vyplatí či nikoliv. Chris Taylor z Gas Powered Games, hlavní designér hry, se v minulosti proslavil zejména Dungeon Siegeskvělou realtimovou strategií Total Annihilation. Proto není divu, že když před zhruba dvěma lety začal veřejnosti představovat jeho vyvíjející se akční RPG, které strčí všechny podobné a doposavad vydané tituly do kapsy, vzbudil velký zájem nejen novinářů, ale i široké hráčské veřejnosti. Postupem času si tento titul vzala pod kontrolu známá společnost Microsoft, čímž nám sice garantovala vyšší cenu (jak je v jejich herní nabídce obvyklé), ale na druhou stranu i vysokou kvalitu, jelikož si zkrátka nemohu vybavit žádnou "Billovu" hru, která by v poslední době byla vyloženě špatná. Každopádně po novinářské preview verzi, kdy byl Dungeon Siege již důvěrně znám jako potenciální "diablo-killer", se na začátku dubna konečně dostal na pulty obchodů a my jsme se mu mohli pěkně z blízka podívat na zoubek.

Jistě nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat, že to byla velmi zdlouhavá prohlídka. Délka a záběr této hry totiž několikanásobně převyšuje největšího konkurenta – Diablo II. Ale vezměme to pěkně od začátku a zastavme se nad největší slabinou, kterou je bezpochyby příběh, ruku v ruce jdoucí s lineárním zpracováním. Nebudu vám ho zde více nastiňovat, neboť informací je v celé hře velmi málo a nerad bych vám prozradil i tu trošku, za níž jistě budete vděční. Našemu účelu však jistě postačí, že hru začínáte jako obyčejný farmář (či farmářka) a vydáváte se do boje proti zlu, Dungeon Siegekteré nečekaně zaútočilo na království a dostalo se už i k zemědělským usedlostem. Nápad je to skvělý a mohl by v sobě skrývat mnohá tajemství, která by hráčům ve velkolepém podání jistě vzala dech, ale autoři se očividně rozhodli jít jinou cestou. Všechny enginové animace jsou krátké a je jich poskrovnu. Vyprávěný příběh se tak smrskává do podoby několika svazků knih, na které v průběhu hry můžete či nemusíte narazit, a "rozhovorů" s NPC postavami, probíhajících ve stylu již zmiňovaného Diabla, kdy vám dotyční krátce sdělí, co mají na srdci, popřípadě vás pověří více či méně důležitým úkolem (hlavní i vedlejší questy se automaticky zapisují do deníku). Nutno však podotknout, že ač se nám to může zdát podivné, příběh Dungeon Siege svoji úlohu splňuje a hra vás i přesto pohltí. Tohoto nedostatku si všimnete, jen když se ohlédnete zpět a zamyslíte se. Možná uroníte jednu, dvě slzičky a uvědomíte si, že tahle skvělá hra mohla být ještě o dost lepší..., ale za pár chvil nad tím mávnete rukou a opět se vrhnete do lítého boje proti hordám krvelačných nepřátel.

Ten bude totiž vaší hlavní náplní. Na začátku si zvolíte postavu (pohlaví, hlava, barva kůže, vlasy, kalhoty, kazajka), odhodíte motyku a na žádost umírajícího farmáře Noricka, dříve jednoho z největších bojovníků 10. legie Říše hvězd, se vydáte se na dalekou cestu. První zastávkou je nedaleké město Stonebridge, Dungeon Siegekde musíte vyhledat vojáka jménem Gyorn, který vám poskytne další informace. A tak neztrácíte čas a s bojovým pokřikem se vrháte do křížku s první skupinou útočníků. Zjistíte, že v detailním náhledu je pod vaším jménem i zaměření. Počáteční zemědělské sklony vám však z hlavy brzy vyženou ostré čepele mečů a pavoučí slova zaklínadel. Dungeon Siege se může chlubit spoustou skvělých nápadů, bere hráčům dech v mnoha ohledech a jedním z aspektů, které z něj dělají aspiranta na nejlepší akční RPG, je právě vývoj postav, kterých můžete mít v partě až osm. Nejdříve to sice vypadá, že se budete muset spolehnout jen sami na sebe, ale po několika hodinách hry vám jako odměnu za záchranu nabídne pomocnou ruku vaše první společnice. Na vás pak bude záležet, zdali se rozhodnete soukromničit nebo tíži břemena osudu pohodlně rozdělíte. Postupem času bude nabídek přibývat, jedni půjdou z vlastní vůle, služby jiných si budete muset koupit. Jak s nimi naložíte, bude vaše věc. Nikde není psáno, že slabší jedince později nemůžete vyměnit za silnější, to je holt život.

Ale vraťme se k vývoji a následnému vylepšování. Všechny postavy mají tři základní vlastnosti (sílu, obratnost a inteligenci) a čtyři schopnosti (kontaktní boj, boj na dálku, bojovou a přírodní magii). Ve čtyřech jmenovaných schopnostech tkví celé kouzlo zdokonalování hrdinů – žádné zkušenostní body Dungeon Siegeza zabité nepřátele, žádný postup na úrovních a rozdělování "skillpointů". Zbraně jsou rozdělené na kontaktní (meče, dýky, sekery, palcáty atp.) a na dálku (luky, kuše) a kouzla na bojovou a přírodní školu. Podle toho, jaký druh boje používáte, se automaticky zdokonalujete v jedné ze čtyř schopností. Na základě toho vám současně (i když o poznání pomaleji) rostou vlastnosti. Pokud se tedy oháníte mečem, zlepšujete se v kontaktním boji a nejvíce se vám zvyšuje síla, pak obratnost a minimálně inteligence. S bojem na dálku je to obdobné, avšak s důrazem na obratnost. Jistě nemusím vysvětlovat, co se vám bude zlepšovat, rozhodnete-li se jít cestou magie. Tento způsob vývoje dává hráčům velkou svobodu a je velmi lákavé vytvořit si všestranné postavy či zkusit předělat bojovníka na mága. Činit tak ale rozhodně nebudete, neboť byste brzy skončili s pláčem. Nepřátelé se totiž v již prozkoumaných oblastech neobnovují, a tak by vám takto "ztracené" boje chyběly a v pokročilejších fázích hry byste moc šancí na úspěch neměli. Je to velká škoda, neboť systém vývoje k trénování různě zaměřených postav přímo vybízí. Autoři se však očividně "respawnování" chtěli úplně vyhnout, což, dle mého názoru, nerozhodli nejlépe. Za takových okolností totiž mohu doporučit hlavně vytváření úzce specializovaných charakterů a s těžkým srdcem zavrhuji všechny další možnosti.

Dungeon SiegeJiž jsem se zmínil, že Dungeon Siege je akční RPG, a tak je hlavní náplní hry právě boj. V takovém případě je největším problémem stereotyp, který se dříve či později dostaví. Tomu se bohužel nevyhnuli ani Gas Powered Games, ale situaci bravurně zachránili velkým množstvím nepřátel a různými prostředími. Na první pohled zcela stupidní titul podali ve velkolepé formě, která všem škarohlídům vezme dech. Nabízené tři stupně obtížnosti si můžete měnit dle potřeby a volit tak mezi bezduchou rubačkou a strategickým nádechem. Ačkoliv je hra oproštěna od jakéhokoliv nahrávání a Chris Taylor nám opravdu servíruje pověstný obrovský 3D svět bez zdržujícího loadingu, kdy vás jistě uchvátí plynulé přechody mezi interiéry a exteriéry, můžeme ji rozdělit do čtrnácti velkých lokací. Ty se vyznačují různým prostředím, architekturou, nepřáteli, speciálními zbraněmi atp. (hardcore milovníkům fantasy možná nesednou technicky vyspělí goblini). Tento fakt Dungeon Siege v mých očích mnohokrát zachránil, neboť jsem byl ne jednou přesvědčen, že ho nakonec přeci jen neuvrhnu do horní desítky. Ale novinky, které vás budou postupně během celé hry překvapovat, vás jistě udrží u monitorů, a jakmile na vás začne útočit nuda, vězte, že brzy přijde velmi příjemná změna. Co se týče samotných soubojů, od začátku až do konce budete čelit mnohonásobné přesile (hra by měla reagovat na velikost vaší party a automaticky jí přizpůsobovat počet nepřátel), a tak vám jistě přijde vhod volba chování jednotlivých postav (vyhledávat útok, držet se stranou, útočit na nejbližšího atp.), Dungeon Siege bojové formace, zpomalování či zrychlování hry nebo úplné stopování a rozdávání příkazů. To vše oceníte ještě více s přihlédnutím na občasnou nepřehlednost větších bitev, kdy už jde opravdu do tuhého. Umělá inteligence je navíc na vcelku dobré úrovni, což se i v současné době bohužel dá říci jen o několika málo titulech. Nepřátelé volí útok v závislosti na jejich způsobu boje, napadají slabé mágy, těžce zranění ustupují, spolupracují, lákají vás do pasti atp.

Dalším faktorem, který v případě akčních RPG hraje velkou roli, je počet a různorodost předmětů. I v tomto případě však Dungeon Siege nijak nezůstává pozadu a nabízí velké množství obyčejných či kouzelných zbraní, brnění, štítů, prstenů, amuletů, kouzel atp. Ty můžete získat ze zabitých nepřátel nebo je koupit od obchodníků. Pokud se navíc rozhodnete ke koupi muly (nebo i více mul), můžete jí nalezené věci nakládat na hrb, čímž poberete daleko více předmětů. Krom toho se nabízí kouzlo "Transmute", pomocí něhož lze nepotřebné předměty měnit ve zlato, čímž úplně odpadá starost s přeplněnými inventáři. Vrcholem blaha je pak kouzelná klávesa "Z", která "donutí" vybranou postavu ke sběru všech povalujících se věcí, takže odpadá mnohým dobře známá otravná klikačka, při které si hráč připadá jako v lese na borůvkách (a bez hřebenu! :-). Nyní se pomalu dostáváme ke kouzlům, která jsou v této hře řešena též nevídaným způsobem. Dungeon SiegePostava, která chce využívat magického umění, musí mít předně kouzelnickou knihu (jediné jednorázové kouzlo, které jde vyvolat přímo ze speciálního svitku, je Vzkříšení), do které si vkládá jednotlivá kouzla. Těch může mít v jedné knize celkem dvanáct (dvě aktivní a deset uložených), přičemž je zde možnost jejich libovolného přemisťování. Když navíc uvážíte, že celkový počet kouzel se pohybuje hodně přes stovku, je z toho někdy zmatek, ale milovníci magie si rozhodně přijdou na své. Ale stejně jako předměty, mají i kouzla svá omezení, a tak budete muset být na jejich používání dostatečně vycvičeni.

Audiovizuální stránka hry je následujícím prvkem, o kterém by se též daly pět oslavné ódy. To, co předvádí, se jen tak nevidí a plynulé přechody mezi jednotlivými lokacemi, zvláště pak mezi exteriéry a interiéry, tento fakt ještě více podtrhují. Obrazem můžete posouvat, naklánět, rotovat, zoomovat a tak ještě násobit vizuální orgie, které se na vašich monitorech rozehrají. Autoři se soustředili dokonce na takové detaily, jako jsou například pobíhající srny v lesích, netopýři v kobkách či rackové na pláži – radost pohledět. Abyste o vizuálním zpracování hry získali co nejlepší přehled, připravil jsem pro vás galerii screenshotů, která vám tuto stránku Dungeon Siege ještě více přiblíží. Pravda, nevidíte hru v pohybu, k tomu vám však může posloužit hratelná demoverze. Ruku v ruce s grafickou Dungeon Siegestránkou hry jde i skvělá hudba a zvuky, které celkovou fantasy atmosféru perfektně dokreslují a nechávají hráče hltat plnými doušky. Nedivte se, když se budete stále častěji věnovat stopováním času a natáčením obrazu, abyste ukojili vaše smysly – je to normální.

Tato hra je, dle mého názoru, jedním z těch nejvíce "user-friendly" titulů, které kdy spatřily světlo světa. Je pravdou, že má své mouchy i v této oblasti (například nemožnost posunu obrazu při pauze či posouvání automapou), ale jinak je vše naprosto perfektní. Autoři se též nesoustředili jen na single player, ale s nadšením se vrhli i na hru pro více hráčů. Díky tomu si tak společně s dalšími hráči můžete projít již jednou prožité dobrodružství v království Ehb nebo se vrhnete na Utraenský poloostrov, kde vás čeká ještě mnohem delší výprava s vlastním příběhem a questy. Navíc si putování za tajemstvím osmi kamenů Utrae můžete "střihnout" i sami, což již rozhodně stojí za zmínku. Když k tomu ještě připočtete, že v dohledné době bude k dispozici tzv. Siege Editor, pomocí kterého si budete moci vytvářet vlastní dobrodružství, není co řešit.

Jestli si dobře pamatuji, v závěru preview jsem sliboval, že pokud mě Dungeon Siege nezklame, velice rád ho posadím na Diablem zkrvavený trůn akčních RPG. A protože své sliby plním, je mi nyní velkou ctí pronést slavnou větu, kterou z úst vypouštím jen při výjimečných příležitostech: "Král je mrtev, ať žije král!" Tato hra si to rozhodně zaslouží...

Dungeon Siege
Výrobce: Gas Powered Games
Vydavatel: Microsoft
Distribuce v ČR: Microsoft
Stáhněte si: demo, screenshoty, trailer
Oficiální homepage: http://www.dungeonsiege.com/
Minimální konfigurace: procesor 333 MHz, 64 MB RAM, 1 GB HDD, 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 600 MHz, 128 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Vynikající 3D akční RPG, přinášející do tohoto oblíbeného žánru spoustu novinek a vylepšení, které hravě strkají legendární Diablo do kapsy.
Hodnocení 91%

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

91 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 853 čtenářů

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...