Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANKETA: Dohráli jste nějakou hru, i když vás nebavila, jen kvůli příběhu?

Dříve nebo později se každá hra omrzí, pokud se tak ale stane ještě před dokončením hlavní příběhové kampaně, je něco špatně. Co v takovém případě děláte? Necháte hru nedokončenou, nebo se kousnete a nějak to doklepete? A co pokud je grindování vyloženě součástí hratelnosti?

Final Fantasy XV (PC) | foto: Square Enix

Jakub Žežule – Nevzpomínám si, že bych kdy z vlastní vůle věnoval desítky hodin něčemu, co mě nebaví hrát. Proč taky, vždyť stejně dobrý příběh může mít seriál nebo kniha, kde to má člověk bez těch nervů.

Batman: The Enemy Within

Pokud jde ale o případy, kdy jsem byl ochotný přetrpět mizernou, ale krátkou hru do konce kvůli příběhu, vybaví se mi Batman od Telltale, který měl na Playstationu 4 tak otřesné technické zpracování, až jsem se divil, že hra vůbec u Sony prošla schvalovacím procesem. Naštěstí byla „zadarmo“ na PS Plus a dlužno říct, že příběh byl tak zajímavý, že jsem si ve slevě za pár kaček koupil i pokračování, které bylo sice technicky lepší, ale stále od Telltale. Kraťounký Trine 3 jsme zase s přítelkyní dohráli do konce, protože jeho bugy a glitche byly chvílemi nechtěně dost zábavné, navzdory tomu, že samotná hra byla učebnicovým průšvihem. Ony obecně krátké hry člověk jednou za čas i přetrpí, protože je mu líto vyhozených peněz, na druhou stranu pokud by Wolfenstein: Old Blood (2015) nebo Murdered: Soul Suspect trvaly jen o hodinu déle, klidně bych si závěrečné titulky těchto výtvorů odpustil. 

Emanuel Svoboda – Jako příznivce RPG a zejména JRPG stylu Final Fantasy VII (originál) se k němu stavím pozitivně. Bez práce nejsou koláče!

Broken Sword 5 (PC)

Jan Lysý – Upřímně řečeno si nevybavuji žádný konkrétní případ z poslední doby, ale matně si vzpomínám, že v „herním pravěku“ jsem hrál několik adventur, které byly ve své podstatě hodně nezáživné (řešení úkolů postrádalo jakýkoliv náznak logiky a většinou byla řešením metoda „vyzkoušej všechno, co máš v inventáři, něco vyjít musí“), ale protože jsem chtěl vědět, jak to dopadne, tak jsem u nich vydržel. Především některé interaktivní filmy byly poněkud nenaplňující po herní stránce, ale dějově nebyly špatné, takže jsem se jimi doslova proklikal.

Yakuza 6: The Song of Life

Honza Srp – Docela často. Příběh je pro mě to nejdůležitější a samotná hra občas slouží jen jako nutné zlo, které mě od něj zdržuje. Jako nejlepší příklad mohu uvést nedávno dohranou Yakuzu 6, jejíž soubojový systém mi přijde vyloženě otřesný, ovšem famózní mafiánská zápletka mě absolutně pohltila. Naštěstí šlo většinu jejího obsahu ignorovat a s narvaným inventářem lékárniček jsem se nutnými souboji nějak zvládl proklikat až do konce. Vůbec, japonská RPG se podle mého hrají jen kvůli příběhu a tu soubojovou vatu je potřeba prostě protrpět. 

Hry postavené výhradně na dialozích jako třeba Disco Elysium, Life is Strange nebo Planescape Torment podle mého fungují daleko lépe, než když mají vývojáři pocit, že tam mermomocí musí nacpat nějakou tu akci. Co vyloženě nesnáším je grindování, všechny ty Destiny, Borderlands, Anthem a podobné mi za ty vzácné fragmenty příběhu nestojí. 

Destiny 2: Forsaken

Dan Jarocký – Tituly, které jsou postavené především na grindování, příliš nevyhledávám. Až na pár výjimek totiž nejsem schopný u takových her vydržet požadované desítky či stovky hodin. Z toho důvodu mě poměrně rychle omrzely oba díly Destiny, kterým jsem díky zajímavému světu a výborné audiovizuální stránce chtěl dát šanci. Nejvíce grindu jsem si užil ve free-to-play akci War Thunder. Jako fanouška různých historických tanků a letadel z období druhé světové války pro mě právě odemykání nových strojů představovalo dostatečnou odměnu a motivaci k dalšímu hraní. Jinak ale rád vyměním bezduché grindování za kvalitní příběh a nápaditý obsah misí.

Ondřej Martinů – Setkal jsem se s poměrně dost tituly s hluchými pasážemi, ve kterých je to zkrátka jen o tom se donutit se přes ně dostat. Pokud se ale tyto „grindovací“ či nudně opakovací sekce táhnou moc dlouho, většinou je to pro mne důvod přestat hrát. Výjimkami z tohoto pravidla jsou pravděpodobně hry jako Hollow Knight, kde je sem tam potřeba tak trochu bezmyšlenkovitě nahromadit herní měnu, aby si člověk mohl koupit lepší výbavu. Hra je to ale tak úžasná, že mi to tady konkrétně ani moc nevadilo.

Hollow Knight

Něco jiného jsou samozřejmě MMORPG hry, u kterých se s „grindováním“ tak trochu počítá, ovšem u nich se zase nedá moc mluvit o nějakém dohrávání. Každopádně největší otročinu jsem zažil v Ragnarok Online, kde ty nejvzácnější předměty z monster měly šanci 0,01 % na získání, takže mnohdy jsem se pro ulovení jednoho takového musel na danou mapu ve hře zašít na pořádně dlouhou dobu. To bylo ale ještě v době, kdy jsem po škole stejně neměl moc co na práci, teď už bych nic takového dobrovolně určitě nepodstupoval.“

Autor:
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Britové žalují Steam o skoro 20 miliard, prodávané hry prý předražuje

Podle žalobců zneužívá Steam své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...