Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

ANKETA: Čeština ve hrách. Je, nebo byla pro vás důležitá?

  0:02
K vytvoření dnešní ankety nás inspiroval fakt, že připravovaná hra Assassin’s Creed Valhalla nebude oproti předešlým dílům obsahovat české titulky. Zajímá nás, zda je dostupnost češtiny ve hrách pro vás důležitá. Nebo byla, a dnes už není? Napište nám své zkušenosti do diskuse.

Mafia | foto: BW

Zaklínač 3: Divoký hon (PC)

Zaklínač 3: Divoký hon (PC)

Jakub Žežule - Sháněl jsem se po ní jen v pár případech, ještě když jsem chodil na základní školu, od té doby její přítomnost neřeším a hraji zásadně v angličtině, i když hra češtinu má. Pro procvičení dalšího jazyka si sem tam k tomu zapnu německé titulky nebo u japonských her vyzkouším japonský dabing kvůli autenticitě. Někdy (jako v případě Dragon Quest XI nebo Odin Sphere: Leifthrasir) je to docela těžké rozhodování, jindy se titulky během akce prostě stíhat nedají (Persona 5) a angličtina je nutnost. S českými titulky jsem ochoten hrát maximálně Zaklínače, kvůli odlišnosti překladu v anglické verzi knižní předlohy a vtipné české verzi trpasličí mluvy.

Emanuel Svoboda - Čeština ve videohře pro mě není stěžejní. Její přítomnost nebo nepřítomnost nerozhoduje, zda si ten či onen titul zahraji. Je však vždy příjemné její přítomnost vidět. Beru ji totiž jako vyspělost českého herního trhu a důležitost Česka v herním světě. Pokud je dostupná, vždy si ji zvolím.

Ondřej Martinů - Stojím si za tím, že hry společně se seriály a filmy mě naučily anglicky lépe než mnohaleté hodiny angličtiny ve škole. Kdysi jsem samozřejmě uvítal, když byla hra česky, ale to je doba tak 15 let zpátky. I tak jsem ale hrál spoustu titulů, které češtinu neměly, a právě to mi pomohlo se snažit angličtině porozumět, i když třeba jen v té nejzákladnější rovině. Dnes už o češtinu naopak ani nestojím a i kdyby ve hře byla, přepnu ji na angličtinu.

Chápu, že se stále najdou lidé, kteří nemají na jazyky talent, nebo se je z nějakého jiného důvodu nechtějí učit a zkrátka chtějí u her jen relaxovat, čemuž logicky nějaké louskání textů v anglickém jazyce brání. Ale spousta her zkrátka nikdy v české lokalizaci nebude a je škoda si tím omezovat výběr. Jako naprosto hloupé mi pak kvůli tomu přijde nějakou hru třeba i bojkotovat.

The Legend of Kyrandia

The Legend of Kyrandia

Ondřej Zach - Určitě je fajn, pokud ta možnost ve hře je. Vadila by mi pouze ta vnucená, kdy česká mutace sežere slot anglické. Ale to už se asi nestává, nebo jo? Jinak za češtinu ve hrách jsem byl vděčný a myslím, že bez ní by například tehdy nebyla adventurka The Legend of Kyrandia v Česku tak oblíbená. Stejně jako u spousty ostatních mě právě hry motivovaly naučit se anglicky, jen jsem se místo dnů v týdnu a otázek typu „v kolik bude snídaně?“ učil nejdřív slovíčka jako femur, barracks či lumbermill. 

Dobrý ráno, chlapečci. Tak! V Armádě si říkáme křestním jménem. A já se jmenuju SERŽANT. A kdo jste k***a vy, vy malí mizerní z***i? Představte se, hovada.

Seržant ve výcvikovém táboře, hra Vietcong

Jan Lysý - V dobách herního pravěku, kdy se začala probouzet má láska k videohrám, nebyla čeština ve hrách něčím, co by bylo zrovna běžné a jsem za to vlastně rád. Právě díky tomu jsem se naučil docela slušně anglicky. 

Nejlepší hry, které si užijete s českým dabingem (Premium)

Nic proti paní učitelce ze základní školy a nic proti paní učitelce ze střední školy, ale ty mě nenaučily ani 20 % toho, co mě naučily videohry. Pokud člověk neuměl anglicky, tak se často stávalo to, že jednoduše nevěděl, jak v určité videohře postupovat dál. A tak mou generaci hry „nutily“ naučit se angličtinu alespoň na ucházející úrovni, abychom rozuměli tomu, co se objevuje v textových oknech přes půl monitoru a nebo byli schopni rozluštit návody, které byly většinou dostupné v angličtině. Tím pádem jsem si zvykl na to, že ve hrách čeština není, ale když je, tak se jí nevyhýbám, nehraji si na machra a české titulky zapnu.

Jan Srp - Absence češtiny v chystaném Assassin’s Creed Valhalla je těžkou ranou pro celou lokální scénu. Sice u nás vznikají celosvětově úspěšné hry, ale místní trh je evidentně tak malý, že se nevyplatí lokalizace ani těch největších pecek.

Assassin’s Creed Valhalla

V Assassin’s Creed Valhalla české titulky nebudou. Alespoň ne ty oficiální.

Osobně si češtinu zapínám pokaždé, když je k dispozici. Anglicky se sice bez problémů domluvím, ale rodný jazyk je prostě rodný jazyk. Ano, v mém mládí žádné češtiny nebyly, a tak jsme se díky hrám naučili celkem obstojně anglicky. To však nebyla otázka volby, ale nutnosti. Doporučovat tátovi od rodiny, který se chce po těžkém dnu v práci vypnout na pohovce u počítačové střílečky, aby se naučil anglicky, mi přijde neskonale arogantní. Asi jakoby někdo návštěvníkům řetězce rychlého občerstvení doporučoval, aby si raději doma něco pořádného uvařili.

Disco Elysium

Disco Elysium

Ne, potenciální hráč, který neumí anglicky, si teď prostě radši pustí otitulkovaný seriál na Netflixu nebo HBO a jeho peníze budou herní scéně chybět. Můžeme se tady donekonečna rozplývat nad genialitou Disco Elysium, kvůli jazykové bariéře si však tuto extrémně upovídanou hru mnozí lidé bohužel nezahrají, a když, spousta z jejích kouzel jim zůstane ukryta. Každopádně rozumím tomu, že jde o ryze ekonomické rozhodnutí a žádné petice, natož nadávky či výhrůžky pirátstvím rozhodně nepodporuji.

Mafia

Mafia

Dan Jarocký -  Ve spojení s češtinou ve hrách se mi nejčastěji vybaví už poměrně fousaté vzpomínky na první Mafii, Vietcong nebo Hidden & Dangerous. V těchto a několika dalších titulech se lokalizace ve formě dabingu stala nedílnou a naprosto zásadní ingrediencí, jež dokázala v mém případě celý zážitek z hraní posunout o kus výš. Z dnešního pohledu vidím český překlad spíše jako vítaný bonus. V případě možnosti však češtinu vždy zapínám a ocením.

Jan Kouba - Přece jen si víc užívám hry v rodném jazyce. Hry mají být relax a někdy je angličtina celkem náročná, že, Sunless Skies? Ale určitě mi to nikterak zážitek z hraní nezkazí, to spíš špatný překlad. Čemu se ale rád vyhýbám obloukem, když to jde, je český dabing. Mám raději autenticitu, a i když některé překlady jsou již dnes kultovní, raději sáhnu po původním znění.

Michael Mlynář - Čeština ve hrách pro mě vždy byla naprosto podružná. Dokonce ani v době na přelomu milénia, kdy jsem ještě vlastnil konkurenceschopné herní PC a kdy jsme zažívali značný rozmach řekněme „polooficiálních“ češtin, jsem si nikdy žádnou ani nestáhl, natož abych ji dokonce instaloval. Nikdy jsem zkrátka necítil potřebu mít hry v češtině. Možná i proto, že v dobách osmibitů skoro žádné hry v češtině nebyly a ty, které byly, mě tehdy buď nebavily, nebo mi přišly dokonce vysloveně pitomé. Takže jsem už tehdy na starém atárku normálně hrál v angličtině jakýsi fotbalový manažer a suverénně vedl tabulku, v herních menu jsem nějak přirozeně pochopil, že slovo options znamená nastavení a slovo, které jsem tehdy vyslovoval jako „difucilty“, znamená obtížnost, aniž bych anglicky uměl jediné slovo. A ono to prostě stačilo. Dokonce znám člověka, který bez jakékoliv znalosti angličtiny dohrál v dobách první PlayStation Final Fantasy VII. Pravda, napoprvé to bylo tuším jen se základními zbraněmi, protože v té angličtině nepochopil, k čemu jsou ty barevné kuličky (materie), ale dal to a příběh pochopil naprosto přesně. Dokonce mi osvětloval nějaké detaily, které mi samotnému unikly. Pravda, při druhém hraní na tom byl s angličtinou již značně lépe, ale i tak. S úsměvem tak vzpomínám na dobu, kdy naši redakci zhusta bombardovali čtenáři s dotazy, kdy už konečně bude čeština k novým Need for Speed. A pokud se nepletu, tak právě čeština k jednomu dílu NFS je u nás dodnes ta s nejvíce staženími.

Na druhou stranu se lokalizacím do češtiny nijak nebráním. Když je udělaná s rozmyslem a přemýšlí se u toho, je to určitě moc fajn věc. Jde například o to, že když je v původní verzi třeba nějaká slovní hříčka, měla by se místo doslovného překladu v české verzi objevit nějaká jiná, která nerozbíjí příběh, ale zároveň je vtipná i pro nás. A nemusí se to týkat jen jakési zvukomalebnosti, ale třeba i reálií. Ovšem ne vždy se to povede. Už nevím, který díl to přesně byl, ale byla to zkrátka první Forza, která vyšla s českou lokalizací. Překlady, co si tak pamatuji, byly celkově dost v pohodě, ale dodnes jsem nepochopil, jak někdo v automobilové závodní hře mohl time trial přeložit jako časovku.

Bonus: Ale časovka je ještě v pořádku, je to v dané souvislosti jen divné slovo. Ale když jsem kdysi v tuzemské mutaci německého časopisu Maniac v návodu na Final Fantasy VIII zahlédl, že na Rinou je potřeba zakouzlit Déšť (v anglickém originále Regen od slova regenerace, tzn. léčení), tak bych opravdu nechtěl být na místě někoho, kdo tam zoufale nějaký déšť opravdu hledal. Z čehož plyne poučení: naučte se anglicky aspoň na nějaké základní úrovni a nějaké češtiny nemusíte vůbec řešit.

Je pro vás čeština ve hrách důležitá?

celkem hlasů: 15629

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 30. května 2020. Anketa je uzavřena.

Neumím dobře anglicky, takže češtinu ve hře vítám. 7143
Anglicky umím, přesto si češtinu rád(a) zapnu. 5610
I když je ve hře čeština, stejně hraji raději anglicky 2876
Autor:
  • Nejčtenější

První mise v Mafii 2 měla být ohromná. A pak to tam nebylo, říká Dan Vávra

Úvodní mise ve hře Mafia 2, která se odehrává na Sicílii, byla mnohem velkolepější, než fragment, který se nakonec...

Fallout 3 vstává z mrtvých. Ten původní, zrušený

Fandové se snaží vzkřísit zrušený Fallout 3 z roku 2003, který vznikal pod kódovým označením Van Buren. Mát být...

Fanoušek dohrál Skyrim za pouhých 72 minut, klíčem k úspěchu je pití vína

V obrovském světě legendárního RPG The Elder Scrolls: Skyrim se lze ztratit na stovky hodin a přitom ani nedokončit...

Nový díl Farming Simulatoru má víc hráčů než Battlefield 2042

Nejnovější díl vojenské střílečky Battlefield se příliš nepovedl. Vedle mizerných hodnocení v recenzích je to jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Většina z nejdůležitějších her letošního roku už je venku, což však neznamená, že bychom se snad v prosinci měli u...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Kdo je miliardář Bobby Kotick a proč ho hráči nemohou vystát?

Pozice generálního ředitele společnosti Activision Blizzard je v ohrožení, sám Bobby Kotick připustil, že by mohl po...

REPORTÁŽ: Na vesnické LAN party se na vítězství nehraje

Premium I když to čistě z logistického hlediska už nedává příliš smysl, konají se tradiční LAN party dodnes. Sbalili jsme tedy...

RECENZE: Deskovka Descent stojí hodně, ale odmění vás zábavou i zpracováním

Premium Nejnovější vydání deskovky Descent vás zavede do mytické země Terrinoth sužované nájezdem temných sil. S temnotou se...

Stroj na emoce PlayStation 2 převálcoval všechny. Díky hrám i DVD přehrávači

V druhé části článku o legendární konzoli PlayStation 2 se podíváme na české herní časopisy, rozebereme si nejlepší hry...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...