Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

RECENZE: Nenápadná detektivka Disco Elysium je horký kandidát na hru roku

Starší generace měla Planescape: Torment, nová má Disco Elysium. Jde o neskutečně originální a propracovanou hru plnou temnoty, ale i humoru a nadsázky. Bezesporu je to jedna z nejlepších her letošního roku, navzdory skromnému rozpočtu.
95

Disco Elysium

Platforma: PC
Výrobce: ZA/UM

  • Originální a pohlcující herní svět
  • Skvěle napsaný příběh a dialogy
  • Skvělá grafika i hudba
  • Příliš spartánské uživatelské rozhraní
  • Odbytá mapa

Herní karta

Opít se do němoty a pozvracet se, to se občas stane i nejsilnějším z nás. Ale opít se tak, že zapomenete, kdo jste, to už je umění. Hlavnímu hrdinovi Disco Elysia se takový kousek podařil. 

Neví, kdo je a co dělá v bytě, který vypadá jak z postapokalyptického filmu. Na sobě jen spodní prádlo a v nitru svíravý pocit studu a znechucení nad vlastní existencí. S žaludkem na vodě posbírá oblečení. Zraní se o větrák, na kterém výsměšně plápolá kravata. A zjistí, že mu chybí jedna bota. Kromě toho všeho má ještě v holobytu průvan, protože si rozbil okno. 

Disco Elysium

S těžkou kocovinou se vypotácí před dveře, kde ho sympatická slečna laškovně osloví „pane policisto“. Cože? Ta směšná, politováníhodná troska, co se potácí po chodbě s jednou botou, je polda? Hrdina zkusí svůj šarm a prohodí tu nejromantičtější větu, co ho napadne: „Chci tě vojet.“ Kupodivu nedostane facku. Dívka sice odchází, ale jeho bystrý, alkoholem zostřený úsudek mu říká, že je do něj blázen.

Na románek teď není čas, už sedm dní vám před hotelem hnije oběšenec. Opravdu musíte něco řešit? Vždyť svět není jen o práci a vy ani nevíte, zda jste opravdu polda. Navíc by nebylo od věci nejprve najít ztracený odznak a bouchačku a pokusit se zjistit, co se dělo předešlých několik dní.

Disco Elysium je úplně stejný typ hry, jako byl Planescape: Torment, stojí tedy na dialozích, svobodném rozhodování a brilantně napsaných charakterech. V Planescape jsem strávil desítky hodin prakticky na jejím začátku, hltal každý dialog, každý střípek lore a příběhu, který neměl obdoby. Minulý čas je příhodný, protože s Disco Elysium je v tom úplně stejné. 

Ztráta paměti a složitý případ

Jako obyčejný policajt s amnézií se potýkáte s existenciální krizí. Nevíte, jaký polda jste byl. Nebo jste byl někdo úplně jiný? Svůj charakter formujete od nuly, ať už jde o politické názory, morálku či vlastní minulost. Váš polda bude takový, jakého ho chcete mít. Na starost máte zapeklitý případ mrtvoly kousek od vašeho motelu, přitom netušíte, jak se vyšetřování vůbec provádí. 

Naštěstí na to vše nebudete sami, k ruce dostanete věrného parťáka. Ten vám bude podporou, nebo naopak k vzteku. To pokud se rozhodnete dělat věci tak trochu nečistě. Bez něj to však nejde, jen on vás naučí, jak být aspoň trochu funkčním detektivem. 

Při ohledávání okolí budete bombardováni vjemy a idejemi. Jako ve správných noire detektivkách váš hrdina povede sáhodlouhé monology sám se sebou. Budete využívat intuici, logiku a spoustu dalších schopností podle toho, jakým způsobem chcete investovat zkušenostní body. Můžete si vyprofilovat naprostého génia, ale i šílence, který se jen potácí v alkoholovém deliriu a sází na sílu pěstí. Volba je jen na vás, stejně jako styl, se kterým ke hře přistoupíte. Tvůrci ze studia ZA/UM chtěli převést co nejvěrněji atmosféru stolních her, kde je míra volnosti klíčová, podařilo se jim to skvěle. K tomu přidali i fůru originálních nápadů.

Právě jsem vyslýchal dva podezřelé. Dozvěděl jsem se spoustu klíčových informací, ale i tak přibylo víc otázek než odpovědí. Kouknu se na hodinky a nevěřím svým očím, jsou tři hodiny ráno. To jsem opravdu strávil tři hodiny jen výslechem pár lidí? Ano. A nemohu se dočkat dalších záhad, které hra ukrývá. Aby bylo jasno, Disco Elysium má v sobě hodně textu. A když říkám hodně, tak myslím opravdu hodně. Nejde jen o rozhovory s postavami, živé popisy scén, ale i přemítání nad vlastním osudem. V každém rozhovoru je tolik textů, že z toho budete někdy šílet, podobně jako váš polda v alkoholovém deliriu.

Fotogalerie

Dialogy jsou naštěstí perfektní a na mnohých se zaseknete dlouhé desítky minut. Jste přeci detektiv, každého si proklepnout je vaší povinností. A tak šťouráte a máte nejapné poznámky, občas otestujete své schopnosti hodem virtuální kostkou a třeba se tak dozvíte i něco, co by vám jinak zůstalo skryto.

Svou trosku, chci říci policistu, jsem chtěl profilovat co nejvíce jako detektiva. Tedy jsem mu do začátku dal perk encyklopedických znalostí a logiky. To jsem ještě nevěděl, že tak otevřu další doslova smršť vnitřních myšlenek hrdiny. Ten měl při každém druhém rozhovoru spoustu poznámek pod čarou k heslům či třeba cizímu jazyku, který ovládají ti méně majetní v okrese Revachol. Své schopnosti pak můžete dále upravovat i oblečením a nástroji. Brýle mohou zostřit zrak a díky nim uvidíte i věci, které byste jinak přehlédli, ale budete v nich vypadat jako ňouma, což vám zase srazí autoritu. 

Hra má mnohem blíž k adventuře než klasickému RPG, využívání nástrojů jako páčidlo nebo baterka je samozřejmostí. Statistky můžete modifikovat i takzvanými myšlenkami. Jsou to události, které se postupně odemykají a jejich vyřešením, se vám zapíší do paměti a ovlivní statistky. Ve většině případů nic není vyloženě benefit, každá událost vám někde pár bodů přidá a jinde zase ubere.

Zatracené město

Revachol, město měst, místo velkých mezitřídních konfliktů s podivnou, jen těžko hmatatelnou aurou nadpřirozena a tajemna. Stačí patřit ke špatné politické skupině a už vám může jít o kejhák. Ale problémů má toto ponuré místo mnohem víc, stačí se jen dívat. Ostatně i vy máte problémů nad hlavu. Pokud nezaplatíte nájem, jste bez postele, byť jde jen o nechutný pelech nasáklý vašimi tekutinami ze všech možných otvorů.

A co dělá detektiv, když nemá peníze? Žebrá, bere úplatky, sbírá tříděný odpad. Přesně to, co by udělal každý špičkový detektiv. Disco Elysium není survival bezdomovce, ale nedostatek peněz a boj o střechu nad hlavou všemu dává další rozměr a akcentuje zoufalost hlavního hrdiny i jeho existenciální trable. Jak zkušenostmi, tak i bakšišem si můžete přilepšit plněním vedlejších úkolů, které jsou rozmanité a zábavné. Hra počítá se střídáním dne a noci, což má velký vliv. Některé úkoly se dají splnit jen v určitý čas na určitém místě. To platí i o dostupnosti míst. 

Samozřejmě můžete i zemřít. Třeba vás může zabít větrák, opravdu nepohodlné křeslo, nebo i něco očekávanějšího. Druhou statistikou, kterou nelze přehlížet, je morálka. Při hodu kostkou vám padne neúspěch a vy si místo heroického vykopnutí dveří ukopnete palec? Tak to vám půjde morálka rychle dolů. Ale nemusíte být hned sklíčení, na zdraví i morálku existuje hromada zábavných oblbováků.

Disco Elysium

Studio ZA/UM odvedlo skvělou práci, ale jednu věc opomnělo. Jste detektiv, řešíte případy a setkáváte se se spoustou lidí, navštěvujete hromadu míst, ale bohužel zde není nic jako „složka podezřelých“. Stěží se proto v záplavě jmen budete orientovat a pamatovat si, kdo co přesně řekl a kde se vám pravděpodobně otevřely další možnosti rozhovorů a interakcí. Přehlednost by zasloužila i mapa, ta je dobrá tak akorát na kochání. Možnost zobrazit si jména všech NPC na obrazovce by se neztratila. Ptám se, zda to nebyl záměr tvůrců, aby si hráči sami sepisovali poznámky bokem, kreslili přehlednou mapu a přenesli detektivní práci i mimo monitor. Raději bych to však měl všechno pohromadě v samotné hře.

ZA/UM nejsou původně herní vývojáři. Jde o estonské kulturní hnutí, které vzniklo už v roce 2008, ale až před pěti lety se rozhodlo udělat počítačovou hru. Disco Elysium má díky tomu svůj nezapomenutelný umělecký rukopis. Nevypadá jako typické izometrické RPG ze starých dob, ale zároveň na vás nostalgie přinejmenším dýchne. I hudební doprovod je skvělý, a pokud byste chtěli rýpat, že ne každý dialog je namluvený, tak už jste vyloženě hnidopiši a přáli byste dabérům, aby jim odešly hlasivky.

Čas na pořádné Disco

Pod poslední trailerem na tuto hru se objevilo skvělé shrnutí: „Ještě před minutou jsem nevěděl, že hra existuje, a teď nechci hrát nic jiného.“ Disco Elysium přichází skromně a tiše. Bylo by lehké ho přehlédnout, ale to by byla zatracená chyba. ZA/UM se postaralo o nový kult. Svěží přístup k žánru, perfektní práce s jazykem a vizuální stránka jsou jen jedny z mnoha kladů této unikátní hry.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Hodnocení hry

Redakce

95 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 96 čtenářů

  • Nejčtenější

Je nošení kůže z obličeje staženého černocha rasismem? Hráči se hádají

Vývojáři brutální multiplayerové akce Dead by Daylight upravili postavu sériového vraha inspirovaného slavným filmovým...

Nejen hry a prsa. Policisté odhalili, že se přes Twitch perou peníze

Turecká policie zadržela koncem loňského roku čtyřicet lidí, kteří se dopouštěli podvodných finančních operací. Za...

Dohrál střílečku Halo Infinite na nejtěžší obtížnost bez jediného vystřelu

Speedrunner s jednoduchou přezdívkou Tom rozebral čerstvý díl série Halo na kousky, když hru dokázal dokončit na...

Streamerka Pokimane dostala dočasný zákaz, porušovala autorská práva

Jedna z nejoblíbenějších herních streamerek Imane Anys, známá pod přezdívkou Pokimane, dostala na Twitchi dvoudenní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Ta pravá nostalgie. Mod od fanoušků to natřel velkým korporátům

V poslední době se objevuje čím dál víc různých pokusů, jak z hráčů dostat peníze za vzpomínky na staré dobré časy....

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...