Inspirujte se: okurky na oknech, jahody na sloupu i rajčata v paneláku

  • 0
Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada vrcholí a vy můžete zalistovat posledními čtyřmi vybranými zahradami našich čtenářů. Ve druhém kole jich je tedy dvacet a již od středy 23. srpna budete moci spolurozhodnout, kterých pět si zaslouží odměnu, každá je v hodnotě cca 10 tisíc Kč.

Prohlédněte si poslední čtyři čtenářské zahrady 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Na pražské zahradě je nejnáročnější trávník

Pozemek velký necelých 1 000 metrů čtverečních prý na údržbu úplně stačí, píše o své zahradě u rodinného domu čtenářka Kateřina bydlící zhruba 20 let v domě na okraji Prahy. A to je zahrada jejím opravdu velkým hobby.

Vzpomíná, že prvních 10 let stále něco přesazovali z místa na místo, teď už ji spíše „jen“ udržují, aby se z ní nestala džungle. „Jednou za rok nás čeká zastřihnutí všech keřů a stromů a zamulčování kůrou, a samozřejmě průběžně hnojíme,“ popisuje současnou péči. Tak snadné to ale nebude.

Nejkrásnější…

Tato zahrada je jedním z posledních příspěvků do letošní soutěže Nejkrásnější zahrada. Čtenářská anketa, která rozhodně o vítězích, začne ve středu 23. 8. 2023.

Nejnáročnější na práci je totiž trávník: dvakrát za rok je prý potřeba pořádná vertikutace trávníku a přes sezonu jednou za měsíc hnojení a zalévání. Sekání se nepočítá.

Navíc má paní Kateřina také moc ráda letničky v různých nádobách a truhlících, kterých má spoustu kolem celého domu. A když si po několika letech u domu vybudovali zasklenou terasu, okamžitě ji také zaplnila květinami. „Snad je ta práce na mé zahradě vidět. Když si sednu s kávou a mohu koukat do zeleně, dělá mi to velkou radost, i ta práce je pro mě velký relax,“ píše čtenářka.

Podívejte se na video, co obnáší každoroční vertikutace trávníku:

7. května 2010

Jedny z nejoblíbenějších rostlinek jsou Hortenzie v květináčích které přezimuji v zasklené terase, takže brzy z jara jsou chráněné před mrazem a pak hodně brzy kvetou.

Fotogalerie posledních 4 zahrad do ankety

Asi před 10 lety už čtenářce čistě okrasná zahrada nestačila a začala pěstovat okurky nakladačky v truhlících na okenním parapetu. „Skvěle se jim tam daří, podívejte se na fotky – máme je na běžnou konzumaci a sklízím je vždy až do konce prázdnin. A letos poprvé zkouším převislé jahody v květináčích nad sebou, nasazených na tyči, což mi kdysi vyrobil můj tatínek,“ popisuje paní Kateřina, která ještě na boku domu pěstuje rajčata v květináčích.

Vysněná zastřešená terasa, kterou si rodina užívá už pět let. (ad 1. zahrada, kde je nejnáročnější trávník)

Na této zahradě je spousta jehličnanů, přesto je jedním z nejoblíbenějších stromů naší čtenářky katalpa: „Když kvete, tak je nádherná. Sice z ní je pořád dost velký nepořádek, ale květy má jak kvítky orchidejí, a to je moc hezké.“ Podobně to má paní Kateřina s magnólií, kterou už letos musela zastřihnout, jinak by se jim prý za chvíli na zahradu už asi nevešla.

Celé léto rodina tráví na vysněné zasklené terase, kterou si čtenářka řadu let přála a teď si ji konečně už pět sezon užívají. I když zrovna není hezké počasí a třeba prší, tak je prý moc příjemné sedět pod střechou a kochat se zahradou.

Maminčina skalka dělá hned u plotu radost i kolemjdoucím. (ad 2. zahrada, se sadem se starými odrůdami)rádka se sadem se starými odrůdami

Zahrádka se sadem se starými odrůdami

Zahradu svých rodičů, kterou mají v rodině už po čtyři generace, přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada čtenářka Martina. „Díky mojí sedmdesátileté mamince zahrada v poslední době zaznamenala asi největší rozvoj, je totiž jejím koníčkem a vášní, trenažérem fyzických sil a duševní vzpruhou,“ píše.

Maminka prý stále studuje různé knížky ohledně biologické ochrany rostlin a správných postupů pěstování. Na skalce má různé vzácné druhy, které její dcera nedokáže identifikovat a pojmenovat. „Většinou jde o nějaké malé, nenápadné rostlinky. Maminčinou největší letošní chloubou je květ masožravky špirlice. To se nepodaří leckterému pěstiteli ani v interiéru,“ chlubí se Martina.

Prohlédněte si fotogalerii z této zahrady

Kamenné zídky a skalka dělají maminčinu zahradu zajímavou. (ad 2. zahrada, se...
Zahradě nechybí skleník ani nádherně kvetoucí popínavé růže. (ad 2. zahrada, se...
Maminčiny zeleninové záhonky. (ad 2. zahrada, se sadem se starými odrůdami)

Vedle skalek a trvalkových záhonů se na zahradě o rozloze zhruba 1 600 m2 vešlo i rašeliniště, jezírka, jedno z nich s kapříky, užitná zahrada, skleník, pole brambor, ovocný sad, záhon s bylinkami i vinná réva. A vnoučata chodí na zahradu ozobávat borůvky, maliny, ostružiny, jahody i rybízy.

Stříhání ovocných stromů a péče o ně je doménou Martinina tatínka, který to učí i další zájemce z obce a na zahradě udržuje ve zdraví staré odrůdy jabloní a hrušní. „Stromy jsou ještě po mém pradědovi a stále rodí,“ oceňuje tatínkovu péči o ovocný sad čtenářka Martina.

Maminka si zase pro změnu pěstuje sama všechnu sadbu zeleniny. „Vždy je ráda, když už končí Vánoce a překlene se leden, aby mohla začít předpěstovávat sadbu nejdříve do skleníku, a pak na pole,“ popisuje čtenářka, která pak přebytečné sazenice vozí kolegům do práce. „Tak jsme naučili několik kolegů pěstovat si zeleninu doma,“ má i z toho čtenářka radost.

Maminka navíc nepoužívá žádné chemické přípravky, vše je bio. Sama si připravuje různé hnojící a léčebné výluhy a vývary, kterými dosahuje dobrých výsledků. Výnos zeleniny ze zahrady se ročně počítá v desítkách kilogramů.

Jak připravit jíchu na hnojení i ochranu rostlin:

22. května 2023

Na zahradě také bydlí kohout Karlík, který tam byl společně se svými bratry nasazen na účinné odklízení mravenců. Tedy jako biologická ochrana. Myslí se tu i na zpěváčky a další drobotinu – po zahradě je rozvěšeno několik ptačích budek, je tam i několik hnízd slepýšů a v jezírku se zabydlel čolek.

Na klíšťata platí přirození nepřátelé, mravenci a slepice

Rodiče se prostě snaží, přestože poloha zahrady není optimální. Je to trojúhelník svíraný dvěma hlavními silnicemi v obci. Proto ji nelze nechat po obvodu zarůst pro větší soukromí, kvůli přehlednosti v křižovatce.

Největší problém má ovšem tato zahrada ve středočeské obci s vodou, protože leží v oblasti srážkového stínu. „Prostě tam neprší, i když všude v okolí prší, což znamená neustálé zalévání celé zahrady konvemi,“ konstatuje čtenářka. Její maminka by prý spíš každému ukazovala a popisovala zajímavé květiny, ona je spíš na užitnou zahradu. „Což mi připomnělo – letos mají rodiče svůj první fíkový džem,“ přeje mamince pěstitelské úspěchy.

Tato zahrádka bývala ještě před 30 lety ovocným sadem. (ad 3. zahrada, tedy místo s rodinnou historií, které píše novou kapitolu)

Místo s rodinnou historií píše novou kapitolu

Čtenářka Ilona do soutěže přihlásila zahradu svých rodičů, v obci ve východních Čechách: „Tatínek ji před více než 30 lety zdědil ještě jako ovocný sad. Jako dítě si pamatuju, že uprostřed sadu byla malá chatička a před ní velká dřevěná lavička, na které nejraději sedával děda Antonín,“ vzpomíná.

A nebyla to prý ledajaká chatička. „Byla to totiž nástavba na nákladní auto, které za první republiky sloužilo jako sanitka. Tu tam ostatně máme dodnes, zvenčí už je ale k nepoznání, s fasádou a dřevěným obložením,“ dodává čtenářka. Prý si ještě pamatuje, jak babička tenkrát lamentovala, že tam ten dědek stará určitě celé odpoledne spí na kavalci a tváří se, že se stará o jabloně. V chatičce bylo totiž místo přesně jen na jeden kavalec a nářadí.

Prohlédněte si fotogalerii z této zahrady

Pozůstatek pvodní dědovy chatičky z nástavby na nákladní auto, které za první...
Tam, kde stával dědův ovocný sad, je teď spíše okrasná zahrada. (ad 3. zahrada,...
Ani na této zahradě nechybí bohatě kvetoucí hortenzie. (ad 3. zahrada, tedy...

Úroda ovoce byla ale vždy poměrně veliká a bylo třeba nějakého sklípku, kam by se ovoce do chladu mohlo ukládat. Tehdy Ilonin bratr akorát nastoupil na střední stavební školu a dědovi slíbil, že mu vybuduje sklep. „Dědeček bohužel záhy zemřel, ale slib je slib, a tak bratr navrhl nejen sklep, ale rovnou celou chatu a s rodiči jsme ji pak společnými silami postavili. A tak se začala psát nová kapitola tohoto místa,“ popisuje rodinnou historii Ilona.

Duší zahrady je prý stoprocentně její maminka, díky níž postupně na zahradě velké celkem 1 140 metrů čtverečních ubývalo stromů, které už byly příliš staré, a přibývalo květinových záhonů. Teď je na ní zhruba deset ovocných stromů, převážně různých druhů jabloní, broskev, dva stromky rybízu a několik desítek druhů květin a okrasných dřevin.

Zahrada je koncipována tak, aby na záhonech kvetly postupně od brzkého jara do pozdního podzimu. V trvalkových záhonech jsou různé druhy aster, hortenzií, růží, sasanek, chrp, pivoněk, lilií, na jaře samozřejmě nechybí tulipány a narcisy. Součástí zahrady jsou i záhony jahod, bylinek, cibule, okurek, rajčat, dýní a cuket.

Postupně přišla řada i na zahradní jezírko, protože vodní prvek by v zahradě neměl chybět. „Aspoň tak to vždycky maminka říkala. Ale ono samozřejmě mít jezírko, znamená i spoustu práce kolem, obzvlášť, když se v něm rybky množí jako o závod. A tak trochu z legrace a trochu vážně maminka vyhrožovala, že si k sedmdesátým narozeninám bude přát fůru hlíny, kterou milé jezírko zasype. Naštěstí nezasypala a jezírko prospívá líp než dřív,“ píše s nadsázkou čtenářka Ilona.

Ta po mamince vášeň pro okrasné zahrady podědila, a tak si teď z každé návštěvy u ní vozí na svou vlastní zahradu nové květiny, které jí maminka postupně z té své přesazuje do květináčů. „Už brzy tak bude třeba kakost, kokarda i kamzičník zdobit i tu moji,“ těší se čtenářka Ilona.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2023

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

V prvním kole soutěže získá pětice výherců zahradní pomocníky:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3. až 5. cena: sekačka, plotové nůžky, 2× rychlonabíječka a 2× akumulátor

 

Ve druhém kole vyhraje pět soutěžících, kteří získají od čtenářů nejvíc hlasů, tyto ceny:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3 až 5. cena: sada zahradního nábytku

 

Pěstovanou zeleninu i bylinky manželé hnojí žížalím čajem z vermikompostéru. (ad 4. zahrada, respektive permakulturní balkon, s bazénkem i zeleninou)

Permakulturní balkon, s bazénkem i zeleninou

„Je to taková oáza u panelákového obýváku,“ představuje Marcela z Frýdku-Místku svou balkonovou minizahrádku o ploše necelých 4 m2, kterou si užívají ve čtyřech, tedy jako rodina se dvěma malými dětmi. Je si vědoma toho, že balkon zastíněný prostěradlem není žádná hitparáda, pro ně je to ale paráda.

Téměř vše se jim tam v mini verzi vejde. „Že prý to nejde? Tak se podívejte: Bazének, pískoviště, posezení, užitková i okrasná zahrádka se zahradními mazlíčky, tedy žížalkami ve vermikompostéru, a pod stropem sušák na prádlo a plody zahrad, například sušení česneku a cibule,“ píše čtenářka.

Prohlédněte si fotogalerii z tohoto balkonu

Své místo mají na balkoně i bylinky. (ad 4. zahrada, respektive permakulturní...
Dvě části pískoviště slouží jako bazénky na vodu i písek. (ad 4. zahrada,...
Mladí manželé z paneláku se toho nebojí, pár metrů čtverečních balkonu...

Balkonová zahrádka rodiny se dvěma malými dětmi je navíc tak trochu permakulturní. „Čím víc plevele, tím víc zeleně, a to se u paneláku vždycky hodí,“ provokuje paneláková maminka. Jako velké plus a motivaci při práci na takové minizahrádce vidí například to, že ji tak snadno nevypátrají mšice. A ani slimáci k nim na balkon nedolezou.

Jak se zakládá vermikompostér? Lze si ho vyrobit i doma.

30. července 2018

„Rohu vévodí pěstební nádoba, tzv. berdík, v něm je i vermikompostér, kam házíme žížalkám dobroty z kuchyně. Roste na něm bohatá úroda salátu, rukoly, polníčku, ředkviček, rajčat, paprik, a sem tam i nějaký ten hrášek,“ popisuje Marcela svůj milovaný a opečovávaný balkon.

V truhlících obyčejných i samozavlažovacích zase mají na zkoušku pár celerů a kedluben, na chuť lesní jahody, na okrasu kytky lobelky a million bells, a pro zdraví lichořeřišnici a heřmánek, který pravidelně otrhávají na čaj.

V kyblíčcích od jogurtu pěstují bazalku na pizzu, slunečnice (pro radost) a majoránku na sušení – ta jim snad vydrží v kuchyni na celou zimu. „Máme tady taky bobkový list, kopr a pažitku. A v květináči i mini skalku. V plastových nádobách od potravin zkoušíme pěstovat bio mrkev,“ popisuje maminka dvou malých dětí, která by svůj balkon evidentně nedala.

Vše hnojí tzv. žížalím čajem z vermikompostéru, a také kopřivovou jíchou, aby to pěkně prospívalo a rostlo. I když i tady občas něco uschne, například kvetoucí lobelka, která možná dostala omylem sprchu z bublifuku.

Na balkoně parkují i dvě koloběžky, a nad hlavami se občas suší prádlo na závěsném sušáku, který namontoval manžel kutil. A aby měla rodinka na balkoně i trochu soukromí, ušila čtenářka ze zatemňující, tzv. blackout látky veliké závěsy, a na okraje připevnila žabky s kroužky, které se dají snadno zavěsit na háčky navěšené na krajní tyči sušáku.

„Naše děti si tady mohou hrát v písku a v bazénku, i když venku zrovna prší nebo pálí sluníčko. A my si občas posedíme u kafe v rybářských křesílkách. Je to zkrátka naše POPO, tedy Pidi Oáza u Panelákového Obýváku,“ dodává spokojená obyvatelka jednoho severomoravského paneláku.

Fotogalerie posledních 4 soutěžních zahrad