Boj se suchem? Vysazujte stromy, apeloval v Rozstřelu architekt Leffler

  16:20aktualizováno  3. dubna 12:27
Vlastní zahrada je pro řadu lidí nesplněným snem. Kdo prostor má, často ho neumí efektivně využít ani rozumně esteticky pojmout. Jak vidí tuzemské zahrady architekt Ferdinand Leffler, kterému prošly pod rukama desítky zahrad u nás i ve světě? Prozradil to ve středečním Rozstřelu.

Tvorbu zahradního architekta Ferdinanda Lefflera nepřehlédnete. Je v oboru tím, kdo se podílí na trendech zahradní a krajinné tvorby u nás i v Evropě. 

Dnes lze podle něj zakládat i proměňovat zahrady v rámci celého roku, technologie to umožňují. „Jen se na jaře všichni probudí a vzpomenou si, že by chtěli něco udělat se zahradou,“ řekl s úsměvem hned na úvod Rozstřelu. 

Zahradní trendy 2019 podle arch. Ferdinanda Lefflera

„A apeluji na to, aby každá práce na zahradě začala dobrým plánováním. Má si sednout celá rodina a dát dohromady  své představy,“ řekl na úvod úspěšný zahradní architekt, který se pracovně po celý rok nezastaví. „Teď se hlavně kochejte. V klidu projděte zahradu, dokončete řez ovocných dřevin a  ostříhejte trávy, pokud jste to ještě neudělali.“

V tomto období je podle něj ideální čas na hrubé stavební práce, pokud jste si naplánovali nějaké cestičky a podobné úpravy. „Pak se teprve vrhněte do sázení. Dejte ještě v tomto směru zahradě čas, zatím je opravdu ještě brzy a příroda se teprve probouzí,“ radí Leffler jako zkušený zahradník.

Je také přesvědčen, že většina lidí je schopna si svou zahradu navrhnout sama. „Jen si neumějí klást ty správné otázky a podívat se na svoji zahradu s odstupem,“ popsal. A pokud se majitel zahrady obrátí na zahradního architekta? „Je důležité, aby si sedli i lidsky. Svoji zahradu, svůj vlastní pozemek, přece nesvěříte někomu, komu nevěříte, nebo kdo vám nesedí,“ vysvětlil Leffler.

Jak vidí nešvary českých zahrad a jak se popasovat se suchem?

Loňské léto nám předvedlo, jak je našim zahradám bez srážek. „Bude nutné vybírat suchomilné druhy, eliminovat trávníky. Luční společenstva během sucha přece jen nevypadají tak špatně jako flekatý suchý trávník.“ A co může udělat jednotlivec? „Vysazujte stromy, to je nejlepší boj proti suchu. Každý jednotlivý strom zlepší mikroklima,“ apeluje zahradní architekt.

Biopool aneb zapomeňte na chlor, i takto může vypadat zahradní jezírko  (Trendy...
Ohniště pro zahradu v přírodním stylu  (Trendy v úpravě zahrad pro rok 2019...
V zahradě nemusíte nutně sahat po exotických druzích rostlin a zahrada může být...
Jak skloubit pěstování zeleniny a chov zvířat  (Trendy v úpravě zahrad pro rok...

Trendy v úpravě zahrad pro rok 2019 podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera

Jak vidí české zahrady a jaké jsou podle něj případně jejich nešvary? „Ještě to chce čas, většina českých zahrad je příliš stylizovaná. Snaží se napodobit katalog nebo třeba asijské zahrady, místo aby podoba vycházela z daného prostředí, a to pozemku i krajiny,“ řekl Ferdinand Leffler.

Jako ideální příklad uvedl Toskánsko, které si nedávno projel se synem na kole. „V těch najdete jen místní rostliny, lidé tu nemají čas jezdit někam pro nějakou exotiku. A lavička stojí přesně na tom místě, kam svítí sluníčko v tu dobu, kdy si na ní mají čas posedět,“ přimlouvá se za stejný přístup i u nás.

Zahradní trendy 2019 podle arch. Ferdinanda Lefflera

A to jak za používání lokálních materiálů, například modřínového či akátového dřeva na terasy, tak místních rostlin a dřevin. Naopak jeho ateliér rozhodně nepoužívá v zahradě dřevoplasty a přimlouvá se za minimální používání chemie.

V Rozstřelu došlo i na dotazy čtenářů, na které architekt odpověděl na závěr  pořadu (viz jeho záznam). Stejně tak rozebral pár konkrétních fotografií z našich zahrad a ukázal na nich příklady ideálních řešení, případně chyby, kterých se majitelé či jejich projektant z jeho pohledu dopustili. 

Kdo je Ferdinand Leffler?

Pro laickou veřejnost se stal Ferdinand Leffler známým díky pořadu České televize Ferdinandovy zahrady, který dává nahlédnout do kuchyně individuálního vzniku konkrétních zahrad, koncipovaných na míru danému prostoru a lidem, kteří ji užívají. Jeho ateliér se zdaleka nevěnuje jen zahradám soukromým, stojí například i za nádhernou obnovou zámeckého parku barokního zámku Mitrowicz či projektem zeleně pražského bytového komplexu Sakura. Jeho realizace také několikrát získaly titul Zahrada roku.

Zahradní architekt Ferdinand Leffler (*1978)

Je zakladatelem ateliéru Flera, který patří k největším v Evropě. Věnuje se projektování soukromých i veřejných zahrad u nás i ve světě, kromě Evropy např. v Kanadě, ve Střední Americe či Zanzibaru. Moderuje a spoluvytváří televizní pořad Ferdinandovy zahrady, který vysílá Česká televize.

Vystudoval obor Krajinné inženýrství, aplikovaná ekologie, následně i Okrasné zahradnictví, na České zemědělské univerzitě v Praze - Suchdole. 


Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Proměna stometrové nudle u řadového domku na zahradu bez trávníku

Podlouhlá zahrada u řadového rodinného domu proměněná v místo, které splňuje...

Zahrada u řadového domku bez trávníku? Když tento nápad vyslovil před mladými majiteli rodinného řadového domku v...

Atlas bylin: Jak dostat bylinkami cukr v krvi níž, ať jste zdraví blíž

Atlas bylin - 2. díl

Počet lidí nemocných diabetem v posledních desetiletích stoupá natolik, že odborníci začínají hovořit o epidemii....

Co všechno v dubnu stihnete vypěstovat ze semínek, a jak na to

Předpěstovat sazeničky si můžete za oknem jak například v plastových kelímcích...

Jakkoliv se může zdát vypěstování rostlin ze semínek snadné, je to věda. Někdy vzejde pár rostlin, jindy žádná,...

Najdete na iDNES.cz