Člověk by měl mít jasno v tom, co chce. Kompromis bude vždy jen kompromisem, což při budování zahrady platí dvojnásob. Na vlastní kůži si to vyzkoušel i tým seriálu Ferdinandovy zahrady, jehož premiéru Česká televize vysílá každou sobotu.
Zahradnímu tvůrci Janu Václavkovi, který se budování zahrady u novostavby na zelené louce ujal, nejprve přišel kontrast požadavků majitele zajímavý: doma vše ovládané mobilem a přitom mít možnost vyjít na zahradu a utrhnout si rajče, maliny či borůvky. Zahrada přitom měla být ideálně bezúdržbová, ovšem trávník pokud možno co nejdokonalejší. Důvod je jednoduchý, pán domu je fotbalista.
Vzhledem k požadavku na produkci ovoce a zeleniny se nabízela zahrada s produkčními záhony s přírodním hnojením i péčí (jak na tzv. ekozahradu pro lenochy, čtěte zde). Jan Václavek se do budování s chutí pustil, podívejte se na úvodní návodné video, jak snadno vybudovat produkční záhony bez pracného pletí. Vždyť co chtít víc než vlastní ovoce a zeleninu, když kolem baráku budou brzy běhat i malé děti.
Ideální zahrady pro inspiraci |
Zapálený zahradní tvůrce očekával, že postupně majitele přesvědčí, aby na zahradě mohl růst i nějaký ten strom, jen keře a byliny nestačí. Snažil se tedy na zahradu protlačit aspoň prostokořenné jabloně různých odrůd, aby úroda zrála postupně. Jenže jasně danou koncepci zahrady začaly narušovat protichůdné kroky majitelů, třeba nekonzultovaný nákup exotických dřevin, které se do přírodních zahrad vůbec nehodí.
A tak nešlo jinak, než po půl roce snahy o budování přírodní zahrady konstatovat, že přírodní zahrada s permakulturními prvky tu vznikla víceméně jen na papíře a v hlavě zahradního architekta. Přesto je tento díl Ferdinandových zahrad cenný. Uvědomíte si, že ať už na své zahradě plánujete cokoliv, měli byste vědět, co vlastně chcete. A nezačínat s úpravami dříve, dokud si nejste budoucí podobou zahrady naprosto jistí. Ušetříte si spoustu času, práce, peněz a koneckonců i zklamání.