Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští čmeláci jsou letos vyprodaní, zahraniční se u nás prodávat nesmí

  8:41
Nakoupili si čmelíny a těšili se, jak si s nimi na jaře zajedou do Troubska pro čmeláky, kteří jim pak v sezoně pěkně opylují zahrádku či ovocný sad. Jenže Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku jich může nabídnou jen tolik, kolik se jich ten který rok podaří odchovat. Letos měli na Nový rok hodinu po půlnoci vyprodáno.
Český čmelák zemní (samec), jehož odchov i prodej má jako jediný v ČR povolen pouze Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku.

Český čmelák zemní (samec), jehož odchov i prodej má jako jediný v ČR povolen pouze Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku. | foto: www.cmelaci.cz

V Troubsku se laboratornímu chovu čmeláků věnují od 60. let minulého století, jejich chov je nejstarší a největší u nás. A zároveň jediný, kde si zájemci mohou už pět let legálně pořídit hnízda čmeláka zemního (Bombus terrestris) tuzemského původu (vše o jejich chovu zde). Čmeláky si lze objednat pouze přes webový formulář, na jaře si tu pak domluvíte termín osobního odběru.

Letos byl o čmeláky takový zájem, že už jednu hodinu po zahájení přijímání objednávek o silvestrovské půlnoci byly k nelibosti zájemců zásoby v Troubsku na rok 2017 vyčerpány. Někteří zájemci prý dávali své zklamání výzkumníkům až velmi nepříjemně najevo, vinili je z klamavé reklamy či upřednostňování některých zákazníků, což výzkumníci rezolutně odmítají.

„Pro řadu lidí je těžké pochopit, že čmelák je živý tvor, navíc zákonem chráněný, a nechová se vždy podle našich plánů a přání,“ vysvětluje zooložka, proč nelze jen tak navýšit produkci tohoto hmyzu. „Na jedné straně nás velmi těší zájem o čmeláky, ale samozřejmě nás mrzí, že nejsme schopni vykrýt všechny požadavky zákazníků. Těm, na které se letos nedostalo, jsme se to snažili spolu s omluvou vysvětlit i na našich webových stránkách.“

Prodej čmeláků nabízejí i jiní. Jenže nelegálně

Kdo už si pořídil čmelín a touží po tom, aby mu na jaře a v létě po zahradě poletovali zavalití plyšoví „medvídci“ - díky jejichž opylování se navíc dočká vyšší úrodu ovoce či zeleniny - poohlédne se tedy pravděpodobně jinde.

Nelegálním prodejcům hrozí pokuta až ve výši 1 milionu

Někteří prodejci nabízející čmeláky ze zahraničí zájemcům o nákup hnízd tvrdí, že jejich dovoz stačí nahlásit na Státní veterinární správu jako jakoukoliv jinou zásilku živých zvířat. To ale není pravda.

„Veterinární předpisy skutečně nejsou jedinou oblastí, která musí být v tomto případě respektována. Všechny druhy čmeláků v ČR podléhají zvláštní ochraně podle zákona o ochraně přírody a krajiny. S ohledem na to je nejen zakázáno je zabíjet či ničit jejich hnízda v přírodě, ale také je držet, chovat, prodávat a dopravovat,“ vysvětluje mluvčí MŽP.

A tato omezení se vztahují i na čmeláky pocházející ze zahraničního chovu. „Nakládání s nimi ve smyslu prodeje, převozu apod. je možné pouze na základě udělení výjimky, kterou vydává příslušný krajský úřad za podmínky prokázání převahy veřejného zájmu nebo zájmu ochrany přírody na dané činnosti. Běžný komerční prodej proto není možný a povolení musí splnit specifické podmínky tak, jak tomu bylo například u projektu Výzkumného ústavu pícninářského v Troubsku,“ uvedlo na dotaz iDNES.cz Ministerstvo životního prostředí.

S dodatkem, že subjekty, které bez povolení výjimky prodávají nebo nabízejí k prodeji čmeláky nebo jiné zvláště chráněné druhy živočichů, se vystavují hrozbě postihu za porušení zákona formou tučné pokuty. Ta může být pro fyzické osoby vyměřena až do výše 100 tisíc korun, pro právnické pak až do výše 1 milionu korun.

A na internetu opravdu stačí hledat jen chvíli a najdete nabídku „čmeláků z dovozu“. „Ano, hnízda čmeláků nabízejí i jiní prodejci,“ potvrzuje zooložka z Troubska. „Ti je ale dovážejí ze zahraničních chovných laboratoří, což není v souladu se snahami zachovat domácí genofond a neohrožovat druhovou diverzitu naší přírody,“ vysvětluje. A připomíná, že se v takovém v případě míjí účinkem snaha pomoci zachovat naše původní populace čmeláků. Není totiž čmelák jako čmelák.

Její slova potvrdila na dotaz iDNES.cz i tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková: „Zavádění druhů nebo poddruhů čmeláků z jiných oblastí není z důvodu zachování genofondu a místních adaptací našich populací rozhodně vhodné. A to především hlediska ochrany před degenerací a narušením rozmnožovacích schopností druhu.“

To jsou také důvody, proč si v Troubsku zakládají na tom, že české zemní čmeláky nešlechtí a snaží se o jejich chov v souladu s přírodou a zachováním přírodních populací.

„Jinak je to u velkých producentů čmeláků v zahraničí, kteří prodají miliony hnízd čmeláků po celém světě, a to zejména do skleníků velkopěstitelů s rajčaty a a podobně. Ti mají jiné priority a prodávají hnízda celoročně,“ vysvětluje Olga Komzáková s tím, že zákazníci jejich výzkumného ústavu jsou převážně zahrádkáři, případně ovocnáři a pícnináři, kteří v zimě čmeláky nepotřebují.

Navíc se jedná o chráněný živočišný druh, proto jej bez povolení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných živočichů nelze jen tak chovat a prodávat. „O to je potřeba požádat odbor životního prostředí na krajském úřadě, případně správu CHKO či NP, kde je chov umístěn. A nejen to, povolení této výjimky jsme si museli vyřídit i všude tam, kam hnízda prodáváme,“ vysvětluje Olga Komzáková s tím, že každoročně musí ústav také nahlásit i konkrétní oblasti, kam byla jednotlivá hnízda prodána.

Důvod je prostý. „Pro zachování genofondu našich populací je vhodná především podpora a zlepšování či obnova podmínek pro přirozený výskyt čmeláků v přírodě, tedy zlepšování stavu biotopů a tím i přirozené potravní nabídky. Což samozřejmě platí pro všechny opylovače i volně žijící druhy obecně. Případné projekty aktivního chovu a vysazování čmeláků by pak optimálně měly být řešeny na místní či regionální úrovni,“ uvedla pro iDNES.cz tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Čmeláky můžete na svou zahradu nalákat i skladbou rostlin

V Troubsku se zabývají výzkumem čmeláků desítky let. Dobře tedy vědí, že problém introdukce cizích poddruhů čmeláka zemního - a možná rizika plynoucí z jejich šíření do nepůvodních míst - už řeší vědci po celém světě. Chceme-li zachovat životní prostor pro zhruba třicet druhů čmeláků žijících u nás, není žádoucí jim dovážet konkurenci ze zahraničí.

Například u nás i v zahraničí chovaný čmelák zemní (Bombus terrestris) je sice u nás nejběžněji se vyskytující druh, ale v ostatní Evropě má několik odlišných poddruhů. „Navíc jsou čmeláci ze zahraničních komerčních chovů pravděpodobně šlechtěni. Respektive jsou jejich chovné linie selektovány tak, aby hnízda produkovala velké množství silných jedinců, kteří budou co nejefektivněji opylovávat. Čmeláci s takovými vlastnostmi pak mohou přírodní populace takzvaně převálcovat. Navíc se s nimi kříží a uvažuje se i o rizicích týkajících se přenosu chorob a škůdců,“ konstatuje výzkumnice.

Těm, kteří chtějí mít na své zahradě čmeláky pro radost a ne z komerčních důvodů, proto Olga Komzáková radí: „Pokuste se raději svoje čmelíny nabídnout na jaře matkám, které pátrají po vhodném hnízdišti ve vašem okolí. Na svou zahradu je společně s dalšími opylovači nejlépe nalákáte dostatečnou potravní nabídkou, tedy kontinuálně kvetoucí druhovou skladbou rostlin. To je základ pro podporu opylovačů v přírodě.“ (Jak je to se skladbou vhodných kvetoucích dřevin a rostlin u včel, čtěte pro inspiraci zde.)

Podívejte se, jak takový čmelín vypadá, jak ho lze vyrobit, a jak se v něm čmeláci chovají (více v článku zde, další rady i na webu cmelaci.cz):

2. května 2013

„Kdo přece jen touží po hnízdě čmeláků odchovaných u nás a chtěl by si ho příští rok zakoupit, může spolu s námi doufat, že letošní rok bude v produkci matek a jejich úspěšném zimování příznivější než ten loňský. Jen tak budeme moci k prodeji nabídnout více hnízd než je tomu letos,“ uzavírá výzkumnice.

Co ovšem troubští chovatelé čmeláků slibují už teď, je lepší objednávkový systém. A úprava doby zahájení prodeje tak, aby byla uživatelsky příznivější.

Nejčtenější

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

Březnový manuál pro pěstování zeleniny. Co už může ven, jak co urychlit

Pěstování zeleniny a bylinek znamená mnohonásobný požitek. Domácí sklizeň chutná o poznání lépe než ta dovezená často až z druhého konce světa a koupená v supermarketu. Samozásobením nejen výrazně...

Tasemnice u koček není výjimečná. Jak ji odhalíte a zbavíte se jí

Tasemnice jsou střevní parazité, kteří mohou napadnout kočky všech věkových kategorií. Inkubační proces onemocnění je nenápadný, avšak kočky se mohou nakazit tasemnicemi několika způsoby. Nejčastěji...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Dopřejte si pár týdnů odlehčené stravy a tělo projde skvělou očistou

Pro naše předky byl čas před příchodem jara a hlavně Velikonoc velmi důležitý a má to tak řada lidí i dnes. Ti, kdo dokázali alespoň na čas zdravě přenastavit jídelníček, mluví o skvělé očistě bez...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do ZOO Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025

Česká příroda nabízí mnoho jedlého. Blogerka o dobré stravě i břišním mozku

Premium

Zdravá strava může být zábava, fantazie a zároveň dobrodružství objevování. Dokazuje to příběh Michaely Bratrychové (36). „Česká příroda nám toho nabízí strašně moc, ale většina z nás sbírá jen pár...

24. března 2025

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

24. března 2025

Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2
Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2

Když má miminko citlivé bříško, každá maminka hledá způsob, jak mu co nejlépe ulevit. Mléčná výživa Sunar Sensitive 2 obsahuje plnotučné mléko,...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

vydáno 24. března 2025

Dokonale nasvítit zahradu zvládnete i sami, stačí mít koncept a vědět jak

Zahrada utopená ve tmě má nepochybně své tajemné kouzlo, nicméně pokud vám má zahrada sloužit jako venkovní obývák, osvětlení oceníte. Váš venkovní prostor dostane jiný rozměr – světlo zvýrazní krásu...

23. března 2025

Graffiti trápí majitele domů, pomůže jedině drahá preventivní ochrana

Graffiti mohou být krásná a zábavná, když „rozsvěcují“ nevzhledné betonové zdi a bariéry ve městech. Horší je to, když malůvky nevyžádaně poškozují váš majetek.

22. března 2025

Tasemnice u koček není výjimečná. Jak ji odhalíte a zbavíte se jí

Tasemnice jsou střevní parazité, kteří mohou napadnout kočky všech věkových kategorií. Inkubační proces onemocnění je nenápadný, avšak kočky se mohou nakazit tasemnicemi několika způsoby. Nejčastěji...

21. března 2025

Dopřejte si pár týdnů odlehčené stravy a tělo projde skvělou očistou

Pro naše předky byl čas před příchodem jara a hlavně Velikonoc velmi důležitý a má to tak řada lidí i dnes. Ti, kdo dokázali alespoň na čas zdravě přenastavit jídelníček, mluví o skvělé očistě bez...

21. března 2025

Mýty a fakta o hortenziích. Jak se vyhnout častým chybám

Na otázku, kdy a jak stříhat hortenzie, není jednoduchá odpověď. V první řadě totiž záleží na jejich druhu. Některé pak není třeba řezat vůbec.

20. března 2025  15:30