Co s bazénem, aby se voda nezkazila, když odjedete na dovolenou

aktualizováno 
Opouštíte na týden nebo dva svůj bazén a chcete, abyste v něm po návratu našli vodu stále křišťálově čistou? Máme pro vás několik jednoduchých rad. Naprostým základem je však kontrola bazénové filtrace, prověření chemických vlastností vody a důkladné odstranění nečistot.

Aby bylo koupání v pohodě, je třeba vodě věnovat trochu péče. | foto: Mountfield

Před odjezdem na dovolenou je vhodné zkontrolovat čistotu filtrační náplně v pískové filtraci a vyčistit filtrační košíčky ve skimmeru a v čerpadlu filtrace. Neuškodí preventivně pískovou náplň řádně propláchnout. To lze snadno pouze otočením páky na filtračním tělesu. 

Fotogalerie

Pokud je však hodně znečištěná, raději ji vyměňte za novou. Pískové náplně jsou běžně k dostání v ceně kolem 250 korun za 25 kilogramů. Jde o to, aby v době nepřítomnosti pracoval filtr stejně dobře jako normálně, kdy však můžete funkčnost průběžně kontrolovat.

Sesbírejte síťkou z hladiny všechny plovoucí nečistoty a dno bazénu důkladně vysajte bazénovým vysavačem. Je-li to nutné, odstraňte i proužek nánosu, který se často tvoří na rozhraní stěny bazénu a vodní hladiny.

Vlastnosti vody jsou základ

Základem pravidelné údržby vody v bazénu, která předchází jejímu znehodnocení, je udržování jejích vlastností. Pravidelně se začíná stanovením a udržováním správného pH a obsahu chloru. 

Kyselost nebo zásaditost vody by se měla udržovat v rozmezí 7,0 až 7,4 pH. Měřič pH patří do základní výbavy každé majitele bazénu. Hodnota pH vyšší než 7,4 může způsobit ve vodě mléčné zákaly (vysrážení vápníku), snížení účinnosti chlorových přípravků, zápach po chloru a podráždění očí či pokožky. 

Při hodnotách pH pod 7,0 může zase docházet ke zvýšenému korodování kovových částí bazénu, blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben, a také k podráždění očí a pokožky. 

Před delší nepřítomností se doporučuje preventivně algicid, tedy přípravek proti tvorbě řas. Zajistěte, aby po dobu vaší nepřítomnosti měla voda stálý přísun správného množství chloru, který ji dezinfikuje. Ideální je k tomu použít plovoucí dávkovač, do kterého vložíte pomalu rozpustné chlorové tablety.

Posledním krokem, který byste měli před odjezdem učinit, je zakrýt bazén krycí plachtou. Tak vodu ochráníte před zbytečným znečištěním (prach, pyl, listí nebo hmyz) a tím snížíte případné nebezpečí jejího zakalení nebo zezelenání.

Zajistěte, aby po dobu vaší nepřítomnosti písková filtrace automaticky alespoň jednou za den přefiltrovala celý objem vody v bazénu. Vyplatí se požádat někoho z rodiny nebo spolehlivého souseda, aby se občas zašel podívat, zda filtrace běží, jak má.

Jak si poradit s problémy

Pokus se příprava zanedbá, může dojít ke kažení vody, ale náprava je jednoduchá. V první řadě musíte zkontrolovat pH. 

Dokud vše neuvedete do správné rovnováhy, nebudou ostatní prostředky fungovat správně a spotřebujete jich daleko víc. Určitě zkontrolujte i filtraci, ta je velkým pomocníkem při pokusu uvést vodu do původního stavu.

Co dělat, když je voda zakalená? Vmíchejte do ní flokulant, který kal vysráží do drobných vloček. Ty pak snadno odstraníte bazénovým vysavačem. Vodu pak důkladně přefiltrujte.

Když voda začne zelenat, do bazénu vmíchejte rychle účinkující desinfekční prostředek, obvykle se označuje termíny jako chlor šok, a přidejte flokulant na vysrážení nečistot podobně jako v předchozím případě. Vysrážené vločky následně vysajte a vodu poté filtrujte, dokud není zase průzračná.

Autor:

Nejčtenější

Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle...

Tam kde lišky dávají dobrou noc, zahrada přerostla přes plot k silnici

Jezírko dodává zahradě energii vody a jako vodní zdroj přitahuje spoustu...

Místo, které nebylo lehké vytvořit a všechny to stálo opravdu velké úsilí. Pro rodinu paní Renaty jeden z důvodů, proč...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

Další z rubriky

Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři...

Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu....

Ani kapku vody v zahradě nazmar. Správné čerpadlo pomůže v každé situaci

Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění.

Studie OSN tvrdí, že do roku 2030 bude trpět polovina lidstva akutním nedostatkem vody. V našich zeměpisných oblastech...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz