Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Češi jeli do Slovinska chytat vzácné hlavatky, ulovili i záhadného pstruha

Výlet za lovem hlavatek se proměnil v překvapení. Člen výpravy Miroslav Vojtek chytil obřího pstruha, který měřil 94 centimetrů, což lze považovat za životní úlovek. Navíc to byla raritní ryba, druh pstruha se bez analýzy DNA nepodařilo určit.
Gigantický potočák chycený Miroslavem Vojtkem z Westin Fishing týmu

Gigantický potočák chycený Miroslavem Vojtkem z Westin Fishing týmu | foto: www.westin-fishing.com

Cestovat do zahraničí není v dnešní době lehlé. Musíte mít negativní test na covid, čekají vás kontroly na hranicích. Ani to neodradilo vášnivé české rybáře Miroslava Vojtka, Radka Filipa a jeho bratra Milana Filipa. Odjeli na rybářskou výpravu na hlavatky do zahraničí. 

Jelikož jsou to velmi zkušení rybáři, rozhodli se pokořit největší výzvu, jaká v Evropě je, a to ulovit vzácnou a velmi mazanou hlavatku. Tato ryba se nachází na několika místech v Evropě, nejlepší zemí na její lov je nádherné Slovinsko. Tam se v povodí řeky Sávy nachází slušná populace hlavatek, které jsou rok od roku větší.

Lov říčních královen je tu povolen od začátku prosince do poloviny února. Jejich cílený lov v jiných měsících je ve Slovinsku zakázaný kvůli rozmnožování a ochraně. 

V zimě jsou podmínky pro chytání hlavatek velmi těžké. Mrazivé teploty jsou jen pro ty nejdrsnější, a dostává zabrat rybářské vybavení. Očka prutů každým náhozem zamrzají, vlasce se více opotřebovávají a brodění v ledových horských řekách není jen velmi nepříjemné, ale přímo vysilující.

Hrozila povodeň

I přes špatnou předpověď počasí se rybářští nadšenci rozhodli vyrazit na slovinské řeky a pokusili se ulovit nejnáročnější rybu Evropy. Po osmihodinové cestě zjistili, že situace vypadá velmi špatně a kvůli neustálým dešťům hrozí ve Slovinsku extrémní rozvodnění řek.

Naštěstí Radek Filip už na místních řekách několikrát úspěšně rybařil. Celou výpravu průvodcoval a z předchozích zkušeností se rozhodl počkat na lepší podmínky a zmapovat co nejvíce revírů, kde by bylo možné rybařit. 

Celý jedenáctiminutový film z výpravy za hlavatkami najdete zde:

Po dvoudenním čekání a neustálém projíždění místních řek se nakonec rozhodli jít na to. Druhý den rybáři koupili povolenky a vyrazili na lov. Voda opadla, ale stále byla kalná.

Na ulovení hlavatky je nejlepší doba brzy ráno a večer. Ryba v tuto dobu vyráží na lov a šance se tak zvyšuje. Povolená denní doba lovu ve Slovinsku začíná hodinu před východem slunce a končí hodinu po západu slunce, čímž se čas a šance na ulovení velmi zkracuje. 

Rybáři se proto za tmy vydali velmi brzy ráno na první lovné místo, kterému věřili nejvíce. Byla to velká hluboká tůň, ve které má hlavatka mnoho úkrytů, ale také potravy. 

K tomuto místu bylo zapotřebí se probrodit několik set metrů hlubokým sněhem a za úplné tmy se lesem potichu připlížit k vodě, aby opatrné ryby nevyplašili. Je to velmi vysilující a občas i nebezpečné, ale konečně všichni stáli u břehu krásné tůně a čekali, až budou moci poprvé nahodit.

Milan hned po pár náhozech dostal první záběr přímo pod nohama a měl na prutu hlavatku. Ta se sebou několikrát mrskla a vytrhla si háček z tlamy. Milan nevěřícně a zklamaně vylezl z vody a vzpamatovával se z celé situace. Nikdo z rybářů nečekal, že by první kontakt s rybou mohl přijít tak rychle. Nezbylo než doufat v další záběr. Ten přišel po několika minutách ze stejného místa. 

Expedice byla v podstatě splněna

Tentokrát stálo štěstí na straně Milana, rybu po chvíli dostal do podběráku. Byla to jeho první hlavatka v životě. Přestože to nebyl žádný obr, už byl v podstatě cíl expedice splněn. Úlovek každé hlavatky je  obrovský úspěch celého týmu.

Pomalu se rozednívalo a šance na ulovení „kanty“, jak místní říkají velkým hlavatkám, se stále snižovala. Nezbývalo než nahazovat a věřit v záběr. 

Po několika hodinách mrznutí ve studené vodě bylo na čase změnit místo a trochu prokrvit nohy broděním se ve sněhu. I na dalších místech lovci zůstali bez jediného náznaku útoku ryby. Všichni si alespoň užívali překrásné přírody. 

Místní tyrkysové řeky se zasněženými horami mají své kouzlo, a tak nikomu nevadilo, že ryby o jejich umělé nástrahy nejeví zájem. Vytrvalost a víra je jediné co Mirka, Radka i Milana drželo v naději.

První hlavatka v životě Milana Filipa

Po prochytání několika míst, kterým věřili, se rozhodli přejet na jiný úsek řeky. Vrátili se hlubokými závějemi kolem ranního úspěšného místa. Mirkovi Vojtkovi to nedalo a rozhodl se ještě několikrát nahodit a zkusit své štěstí na začátku obrovské tůně. 

Místo hlavatky přišel pstruh

Na třetí nához se mu nástraha zastavila, a tak okamžitě razantně zasekl prut. Hned bylo jasné, že jde o velkou rybu. Ta využívá své hmotnosti a snaží se dostat do divokého proudu a mít tak převahu. 

Díky Mirkovým zkušenostem a kvalitnímu vybavení se rybu podařilo dostat pod kontrolu a nastala týmová spolupráce všech lovců. Jeho kolegové mu běželi na pomoc s velkým podběrákem. Obří ryba udělala několik posledních výpadů a skončila v síti. 

Všichni si mysleli, že je to krásná velká hlavatka, ale při pohledu do podběráku přišlo obrovské překvapení. Místo vysněné hlavatky tam našli  velmi vzácného a hlavně obrovského pstruha s neobvyklým zbarvením.

Tato gigantická ryba měřila 94 cm a po pozdějším detailním zkoumání šlo nejspíše o jezerního pstruha, který migroval do řeky, anebo křížence pstruha obecného a pstruha mramorovaného. Přesně by to určily jen DNA testy. Ty však už nikdo neprovede, protože pstruh putoval zpět do řeky.

V každém případě je takováto velikost raritou. Všichni rybáři měli radost a Mirkovi Vojtkovi se tak povedlo chytit životní úlovek, který podle něj nikdy nepřekoná.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....