Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Nejlepší tipy na lov hlavních dravých ryb českých vod

Sezona lovu dravých ryb je v plném proudu. Přichystali jsme pro vás tipy, jak se na lov připravit a jaké zvláštnosti a nástrahy vás při lovu našich nejznámějších dravců čekají.
Mirek Vojtek s krásnou štikou

Mirek Vojtek s krásnou štikou | foto: Archiv časopisu Kajman

1. Štika obecná

Je to královna našich vod. Tato agresivní a nenasytná ryba je velmi dobře lovitelná i v chladnějších měsících. V teplejším období na ní můžete narazit v proudných a nejčastěji travnatých částech vod a hlavně podél břehů.

Na štiku funguje mnoho nástrah. Od hladinových nástrah přes rotační třpytky a gumy po nástrahy z peří či srsti (tzv. kogůtů a hauserek). Štika loví převážně zrakem, a proto na její ulovení máte největší šanci přes den a hlavně v ranních hodinách, kdy je nejaktivnější.

Při jejím lovu se velmi osvědčila převážně bílá barva nástrah, ale nejčastěji fungují jakékoliv imitace pstruhů. Velmi dobrá kombinace je i červená s bílou.

U nástrah z peří doporučujeme černé barvy s bílou jigovou hlavičkou. Vůbec se nebojte používat i větší nástrahy. Zvýšíte tak šanci na kapitální rybu a ani 60 cm dlouhá břitvička nemá problém s 20 cm nástrahou. U gumových nástrah této velikosti je zapotřebí přídavný trojháček.

Při vedení nástrah se osvědčuje rychlejší chod nástrahy poblíž padlých stromů, vodních tišin a jiných zajímavých míst. Samozřejmě je zapotřebí používat lanko, fluocarbon, či jiný materiál odolný vůči štičím zubům.

2. Candát obecný

Tyto krásné okounovité ryby nejčastěji podlehnou kouzlu woblerů a gumy. Nalezneme je v hlubinách našich jezer i na mělčích úsecích řek, kam se často vydávají za potravou.

Tomu musíme přizpůsobit i nástrahu. Na prochytávání dna se nejlépe hodí gumové nástrahy (kopyta, twistery atd.) na jigové hlavičce. Nebo můžeme zkusit nějaký z hlubokopotápivých woblerů. Zkuste někdy noční přívlač s mělce potápivým woblerem a možná budete překvapeni.

Z barev nedáme dopustit na kombinaci modré a bílé – typických barev pro jeho kořist. Dobrou volbou je i imitace okouna. Z fantastických barev zkuste sáhnout po agresivně zelené či žluté. Nástrahy se pokoušíme vodit buď pomalu nade dnem, či naopak agresivními poskoky po dně. Každý si sám musí přijít na ten správný recept. Je mnoho technik a způsobů v lovu tohoto krásného rytíře.

3. Bolen dravý

Je nejčastěji denní dravec, který miluje rychle se pohybující kořist. Bolena lovíme úspěšně i na popy a jiné povrchové nástrahy. Ale jinak žebříček favoritů vedou speciální „woby“ na rychlé vedení a přímo určené na tento druh ryby.

Prim ve výrobě jasně hrají různí polští výrobci (Salmo, Gloog, Hunter atd.). Chce to dobrý prut na daleké nahazování, rychlý naviják, tenkou pletenku a dobře seřízenou brzdu.

Dost lidí nedává lanko, ale jeho použitím nic nezkazíme a hodí se v případě útoku štiky. Technika lovu je až primitivní. Pokoušíme se o co nejdelší hody a velice rychlé přitahování. Pokud vás po chvíli nebude bolet ruka, stahujete příliš pomalu.

Boleni mají rádi i plandavky, rotačky a nástrahy z peří též rychle vedené pod hladinou. Barvy se hodí v podobě bílé ryby. Ale nkteří nedají dopustit na černou, která kontrastuje s oblohou.

4. Jelci (jesen, tloušt)

Rotačka a wobler v menších velikostech jsou nástrahami číslo 1. Pokoušejte se nahazovat za překážky ve vodě, pod stromy či do vodních ok za kameny.

V dnešní době jsou též v oblibě woblírky napodobující hmyz, který jelci moc rádi. Další možností jsou i menší pstruhové plandavky, které imitují malou rybku.

Jelci mají rádi i fantastické barvy či jejich kombinace, tak na to myslete při výběru té správné nástrahy. Dnes se již dají sehnat i malé povrchové nástrahy a popíky, které jsou skvělé na brození mělčími partiemi, kam řeka dovolí.

Stačí jen krabička nástrah, prut a podběrák. Důležité jsou přesné hody a styl vedení. Odměnou nám budou nezapomenutelné záběry. I při tomto lovu však použijte jemné lanko, má-li nástraha více než jeden trojháček.

5. Okoun říční

Okouni se zdržují v hejnech, a proto se také velmi často loví na jednom místě ve větším množství.

Jejich lov tak není nějak obzvlášť těžký, ale obelstít trofejního jedince okolo 40 cm už je umění. Fungují na ně například rotační třpytky ve výrazných barvách jako třeba známý firetiger, ale i jednoduché zlaté či stříbrné barvy.

Další velmi úspěšnou nástrahou jsou menší woblery, nejčastěji v okounovitém zbarvení. Okoun je známý kanibal, a proto i tyto menší a nejlépe co nejvíce agresivní woblírky výborně fungují.

K nezaplacení jsou i různé druhy gumiček. Často se osvědčují spíše tmavší a pískovité zbarvené ve tvaru podlouhlých červů, žížal, ale i rybek či různé napodobeniny hmyzu a larev.

S gumovými nástrahami je zapotřebí pracovat s citem a prezentovat je na správném místě, nejčastěji u dna v blízkosti překážek či podvodních nerovností. Okoun je krásná ryba a každý jeho úlovek vás určitě potěší.

6. Sumec velký

Je to náš největší dravec. Kdybychom měli doporučit nejlepší nástrahy, sáhli bychom po wobleru, plandavce a nakonec po větší gumě. Wobler nemusí být nijak velký, ale musí snést velkou zátěž. Hlavně kroužky a trojháčky často potřebují vyměnit.

Pro začátek doporučujeme modely okolo 12 cm, které by se mohly zalíbit i jinému dravci. Zkraje sezony dostanou prostor zvukové modely, které obsahují kuličky. V krabici by měly být zastoupeny v hluboko potápivých i mělce potápivých modelech. Vše záleží na místě, kde se o ně budeme pokoušet.

Často nás sumec překvapí v horkém letním dni v ani ne metrové hloubce. Nepodceňujte ani taková místa. Plandavku volte klasického tvaru a hmotnosti podle místa. U gumy si hlavně vybírejte dobrou jigovou hlavičku s pevným a ostrým háčkem.

Barvu bychom tolik neřešili, hlavní je chod nástrahy. I když někdy skutečně i sumci reagují lépe na jednu barvu než na stejnou nástrahu v jiné barevné kombinaci. Podobnou zkušenost nemáme jen my.

U lovu sumce se lanka nepoužívají, je však možné použít návazce ze silného vlasce na mořský rybolov (0,7–0,9 mm). To kvůli možnosti předření při samotném zdolávaní o překážky na dně či o sumčí kartáč. Pokud jdeme po trofejní rybě či chytáme v těžkých podmínkách, je silné a naddimenzované náčiní na místě. Hlavní pozornost musíme věnovat karabinkám, kroužkům a námi vytvořeným uzlům.

Článek byl převzat z rybářského časopisu Kajman.

Autor:
Témata: Přívlač

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...