Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Velký pes vás za sedm let svého života přijde s přehledem na čtvrt milionu

Než si pořídíte psa, dobře si rozmyslete, zda na něj máte. Chovatelé nemají rádi, když se zájemci o štěně snaží srazit cenu. Dobře vědí, že je jen zlomečkem nákladů, které za psa zaplatíte za celý jeho život. Nepřejí si, aby jimi odchované zvíře skončilo zanedbané, podvyživené, nebo v útulku.

Psí miláček vám může řádně provětrat rodinný rozpočet | foto: Profimedia.cz

Za roky svého života, kterých může být klidně i patnáct, vás přijde psí přírůstek do rodiny na životních nákladech na desítky i stovky tisíc. O výši celkové částky rozhoduje nejen velikost plemene a volba standardních či luxusních chovatelských potřeb, ale i šťastná ruka při výběru štěněte.

Praktický příklad ze života

Velká a obří plemena mají také obří nároky na financování svého života, což platí dvojnásob v případě vleklých zdravotních problémů.

Roztomilé štěňátko tosy inu (informace o plemeni v předchozím článku)  dostala Monika před sedmi lety jako dárek od bývalého přítele. Vede si domácí účetnictví, takže svoji poctivě vyplňovanou tabulku s přesnými výdaji má od počátku založenou i Andy. “Vím na korunu přesně, kolik jsem za něj kdy utratila a za co. Patnáctikilový pytel krmení pořizuji každé tři týdny, pokaždé minimálně za 1 200 korun," začíná Monika vypočítávat, na kolik ji její mazlíček přijde. Přestože zdaleka nekupuje nejdražší krmivo, ročně za ně zaplatí zhruba 20 tisíc korun.

Smůlu má v tom, že na Andyho se doslova lepí nejrůznější zdravotní potíže. "Jednou jsou to kožní problémy, pak čištění mazových žlázek, jednou dokonce musel podstoupit operaci oka. Za účty od veterináře už jsem také dala majlant," konstatuje Monika. Není divu, veterinární platby mohou být u šedesátikilového psa i několikanásobkem toho, co vás stojí stejný zákrok u malého plemene.

Obrázek není k dispozici

Sečteno podtrženo, Moniku její mazlíček zatím přišel zhruba na čtvrt milionu. Což ji ve chvíli, kdy držela roztomilé štěňátko poprvé v náručí, určitě nenapadlo. Možná se tomu dalo zabránit, kdyby s přítelem vybírali pečlivěji. Zkušení chovatelé radí objet třeba i několik chovatelských stanic, chtít vidět rodiče a zajímat se, jak jsou na tom povahově i zdravotně. Za kvalitu si třeba pár tisícovek připlatíte, ale v budoucnu se můžete vyhnout nepříjemným překvapením v podobě zdravotních problémů. Praktické rady, jak vybírat štěně, najdete v jiném článku.    

Za kvalitní žrádlo neušetříte, ani se to nevyplatí

Ať už uvažujete o malém či velkém plemeni, rozhodně se nevyplatí šetřit na krmivu. Nekvalitní krmení se nutně projeví na zdraví i vzhledu zvířete. "Kvalitní krmivo ušetří chovateli řadu výdajů. Vyplatí se investovat do krmiva, jež odpovídá plemeni, které chováme. Kvalitu krmiva poznáte mimo jiné podle toho, že má pes lesklou srst a správně formovaný trus," radí Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. O tom, jak poznáte kvalitu psího krmiva, si přečtete v jiném článku.

Kvalitní krmivo je tedy základ. "Je potřeba se hned na začátku rozhodnout, zda budete psa krmit komerčními krmivy, nebo stravou připravenou doma. Rozhodně nedoporučuji kombinovat. Smažete tím přínosy vyváženosti komerčního krmiva a psovi to rozhodí metabolismus," varuje Tichá.

A pokud psovi kupujete granule, zvolte větší balení, výrazně se to projeví na ceně. Mnohdy stojí tříkilový pytel polovinu toho, co desetikilový. "Kupovat velká balení se ovšem nedoporučuje u malých psů, protože otevřený pytel granulí by měl pes spotřebovat zhruba do dvou měsíců," upozorňuje Tichá.

Než si pořídíte psa, spočítejte si, jak jeho životní nároky zatíží váš rozpočet

A nezapomeňte, že během života má pes různé nároky na kvalitu i množství krmiva: vyšší příjem energie potřebují mladí psi, březí a kojící feny a hodně aktivní psi. Méně pak psi starší a gaučoví. Ovšem neznamená to, že starší pes vyjde levněji. "Starší psi jsou často závislí na různých veterinárních dietách, které vyjdou dráž než běžné krmivo," upozorňuje Tichá ty, kteří by si mysleli, že nároky psa se s věkem snižují.

Náklady na veterináře také neodbouráte

Do základních výdajů za veterinární služby je potřeba počítat kromě pravidelné vakcinace, která vyjde zhruba na 500 korun ročně, i pravidelné odčervení. To vás u jorkšíra přijde zhruba na stokorunu, u středně velkého psa (20 až 30 kg) na 600 až 700 korun a u velkého plemene přibližně na 1 500 korun.

Musíte však počítat i s možností nenadálých výdajů v případě nemoci či úrazu, které se mohou vyšplhat i k opravdu vysokým částkám. Dnes už je možné zvážit pojištění, které sice nejdříve znamená další náklady, ale ty se vám mohou bohatě vrátit. Už 600 korun ročně vám může za zákrok veterináře ušetřit tisíce, jak píšeme v jiném článku.

Roční náklady na mini a maxi psa

Je velký rozdíl v tom, jestli živíte malé, střední nebo velké plemeno.  Zatímco jorkšírský teriér s váhou okolo tří kilogramů zkonzumuje denně zhruba 70 g krmiva, zástupce některého z obřích plemen, vážící například 70 kilogramů, spořádá denně i 700 gramů granulí. Desetikilový pytel mu tedy vydrží asi dva týdny. Malého psa tedy uživíte za pár stovek měsíčně, velký vás měsíčně přijde na tisíce. Výdaje za veterináře se také liší, počítat musíte i s nečekanými výdaji při úrazu či nemoci.

Jorkšír: Běžná denní strava 70 g, dražší komerční krmivo pro toto plemeno – balení 1,5 kg mu vydrží na 21 dní, cena okolo 300 korun, 18 balení na rok = 5 400 Kč za krmivo ročně. Preventivní očkování cca 300 až 500 Kč, odčervení 100 Kč/rok.

Velká a obří plemena: Běžná denní spotřeba granulovaného suchého krmiva 700 g, dražší komerční krmivo pro velká plemena zhruba 1 500 korun za 15 kg, 18 pytlů na rok = 27 tisíc za krmivo na rok. Preventivní očkování cca 300 až 500 Kč, odčervení cca 1 500 korun ročně. 

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....