Termosnímky pořídil Jan Sova, který se termovizí zabývá profesionálně, většinou samozřejmě v oblasti techniky a stavebnictví. Pořádá i školení v práci s termokamerami či vyhodnocování snímků.
Termosnímky zvířat v zoo |
Jako partner pražské zoo udělal snímky několik zvířat, aby ukázal, jak se chrání před chladem. Ukázalo se, jak si například sup "upouští" teplo, když si načechrá křídla, anebo jak slouží srst lednímu medvědovi.
Na snímku medvěda je znatelný únik tepla hlavně v oblasti čenichu, ale také zad, což na první pohled vypadá nelogicky, protože je tam bohatě osrstěný. "Ve skutečnosti tam tolik nevyzařuje. Když jsem ho snímal, byl méďa trochu namočený a lesklý. Takže se může jednat buď o tepelné odrazy či změnu emisivity. Aby snímkování proběhlo zcela korektně, bylo by třeba se k medvědovi víc přiblížit a celé měřeni si lépe připravit, což samozřejmě nešlo. Na těchto snímcích to není zcela vidět, ale medvěd ztrácí intenzivně teplo i přes tlapy," komentoval jev autor snímků Jan Sova.
Lední medvědi jsou od přírody vybaveni tmavou kůží, která přijme maximum tepla, jejich srst tvoří duté vlákno. Mnozí živočichové, například hroch či tučňák, se zase proti chladu brání tlustou vrstvou podkožního tuku.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |