Tři klisny koně Převalského už vypustili v Mongolsku, převoz byl úspěšný

  • 6
„Všechno dobře dopadlo. Byl to však nejtěžší transport ze všech,“ konstatoval ve čtvrtek dopoledne s úlevou ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Další tři klisny se totiž i přes komplikace podařilo dopravit do mongolského Tachin talu. Jsou v pořádku a od středečního večera se pasou v aklimatizační ohradě.

Přestože kvůli nečekaným potížím v úterý z pražských Kbel do Mongolska odletěly jen tři klisny místo plánovaných čtyř, lze i devátý transport divokých koní do přísně chráněné oblasti Velká Gobi B označit za úspěšný.

Ve středu po deváté hodině večer Tárik, Tara a Spina konečně vyběhly z přepravních boxů do aklimatizační ohrady, v níž stráví přibližně rok. Tania, která neodletěla při nakládce do leteckého speciálu v pražských Kbelích , pro jistotu zůstala doma, nicméně je také v naprostém pořádku.

„Počet koní Převalského, které jsme ve spolupráci s Armádou české republiky přepravili z Evropy do západního Mongolska, se tak zvýšil na třicet čtyři,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Populace v Gobi B se i díky nim a jejich potomkům zvýšila na zhruba 270 jedinců a měla by tak být již brzo plně životaschopná.“

Podpora návratu koní Převalského do přírody ovšem nespočívá jen v transportech koní. Ve čtvrtek zástupci Zoo Praha předali vedení přísně chráněné oblasti Velká Gobi B také terénní auto a šest motocyklů pro strážce, které byly uhrazeny z tzv. Tří korun ze vstupu.

V předchozích letech už tu byly za přispění České rozvojové agentury postaveny posty pro strážce, vystavěny seníky, zrekonstruována nemocnice ve vesnici Bidž či vybudována studna s pitnou vodou v Tachin talu. Probíhají tu také výzkumné aktivity.

Optimistickou zprávou je i aktuální rozšíření oblasti, které 2. května 2019 většinou (67,4 %) schválil mongolský parlament. Prošel návrh, který rozšiřuje chráněnou oblast z původních 9 271 km² na současných 18 357 km², tedy téměř na dvojnásobek. Zásluhu na tom mají i intervence české diplomacie a Zoo Praha.

Dvě ze tří letos přepravených klisen pocházejí z odchovu Zoo Praha: Tárik se narodila v Praze, Tara v chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově, Spina je z německého Springe, odkud byla před dvěma lety převezena do Zoo Praha.

Spina se narodila 25. 7. 2014 v německé rezervaci divoké zvěře Wisentgehege Springe.

Tara byla 224. hříbětem narozeným v Zoo Praha, narodila se v Dolním Dobřejově.

Klisna Tárik se narodila 6. 11. 2015 v Praze a je 227. hříbětem narozeným v Zoo Praha.

Zoo Praha také oceňuje spolupráci s Armádou ČR a přísně chráněnou oblastí Velká Gobi B, díky níž reintrodukce koní Převalského může probíhat. Hlavním zdrojem prostředků pro návrat divokých koní i dalších záchranářských aktivit jsou prostředky z tzv. Tří korun ze vstupu, které uvolňuje Magistrát hl. m. Prahy, a z veřejného sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“

V letošním roce na transport přispělo také české ministerstvo životního prostředí, Kölner Zoo (Německo) a Tierpark Berlin (Německo), s transportem pomáhá i mezinárodní organizace ITG (International Takhi Group).