Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Díky divokým koním lítá na malé pastvině u Milovic 59 druhů motýlů

  12:53
Neuvěřitelných 42 procent druhů českých motýlů napočítali vědci na 40hektarové pastvině u Milovic. Děkovat mohou divokým koním, kteří se sem vrátili. Během pouhých dvou let se jim v těchto místech podařilo vytvořit lokalitu s vysokou mírou druhové diverzity, tzv. hotspot.
Na pastvinách u Milovic teď má ideální podmínky i ohniváček černočárný.

Na pastvinách u Milovic teď má ideální podmínky i ohniváček černočárný. | foto: Michal Köpping

Zpracování výsledků monitoringu motýlů dokončili odborníci v minulých dnech a výsledky sčítání z pastviny divokých koní u Milovic jim vyrazily dech.

Výběr motýlích druhů žijících na milovické pastvině

„Na milovické pastvině jsme v roce 2016 zaznamenali výskyt 59 druhů denních motýlů - bez vřetenušek - což představuje neuvěřitelných 42 procent druhů žijících v celé České republice,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Biologická data tak podle něj jasně ukazují, že se zdaleka nejedná o běžnou pastvinu, ale o mimořádnou lokalitu, která je počtem druhů denních motýlů plně srovnatelná například s významnými stepními rezervacemi v Českém středohoří, jako jsou Národní přírodní rezervace Oblík a Národní přírodní rezervace Raná, či třeba s Pouzdřanskou stepí na jižní Moravě.

Polovina původních motýlích druhů v ČR je ohrožených

V České republice se považuje za původní 161 druhů denních motýlů (bez vřetenušek). Z toho 19 druhů, tedy 12 %, vyhynulo v uplynulých necelých 100 letech.

V zemi tak nyní přežívá 142 druhů denních motýlů, z nichž více než polovina je ohrožených. Některé, například uvedený modrásek hořcový Rebelův, nadále vymírají.

„Denní motýli jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů. Tento fakt je navíc podložen jejich dostatečnou prozkoumaností - jsou populárním objektem znalců a jejich rozšíření v České republice bylo důkladně zpracováno. Příčinou jejich úbytku jsou především změny v hospodaření v krajině: kde mizí oblasti využívané extenzivně, česká krajina je buď opuštěná či intenzivně využitá,“ konstatoval František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Koně připravili půdu pro další druhy flory i fauny

Uvedená menší pastvina s divokými koňmi u Milovic má rozlohu pouhých 40 hektarů. Druhová rozmanitost motýlů, kteří tu dnes díky kopytníkům žijí, tedy ještě vynikne v porovnání se sousední evropsky významnou lokalitou Milovice-Mladá s širokým spektrem stanovišť. Ta se rozkládá na 1244 ha, tedy na ploše 33x větší, a vyskytuje se tu 64 druhů motýlů. Tedy „jen“ o pět druhů více.

Divocí koně žijí u Milovic teprve od ledna 2015

Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic před dvěma lety (více info zde). V říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů (více o nich zde).

Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou a jako další původní kopytníci přibyli zubři (více zde). Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů.

Na pastviny spásané u Milovic divokými koňmi a dalšími velkými kopytníky se...
Znovuvyšlechtění pratuři krajině ve středních Čechách svědčí.

Vědci zjistili, že mezi 59 druhy motýlů žijících na pastvině s divokými koňmi je 8 druhů chráněných zákonem a 5 z nich je na červeném seznamu ohrožených druhů. Z toho je jeden silně ohrožený a jeden kriticky ohrožený.

„Pokud jde o ochranářsky nejvýznamnější druh motýla, kriticky ohroženého modráska hořcového Rebelova, je jeho výskyt v rámci Evropsky významné lokality Milovice-Mladá soustředěn do čtyř center výskytu. Pastvina u Milovic přitom představuje nadpoloviční část rozlohy jižního centra, které je z nich rozlohou největší,“ uvedl Jiří Beneš z Biologického centra Akademie věd ČR.

„O milovické pastvině můžeme bez nadsázky mluvit jako o motýlím hotspotu. Jedná se přitom o plochu, která čtvrt století degradovala a vytrácela se z ní druhová rozmanitost. Ještě před dvěma lety to byl jeden velký porost agresivní třtiny křovištní,“ upozornil Miloslav Jirků.

Povzbuzující je, jak rychle druhy motýlů osídlily prostor pastviny, který byl donedávna pro většinu z nich neatraktivní. Je to dáno velkou nabídkou nektaru a široké škály biotopů, které zde vznikají díky činnosti velkých kopytníků.

Zelenáček šťovíkový
Žluťásek jižní
Modrásek černolemý
Květnaté louky díky pastvě velkých kopytníků nahradily původní tuhý travnatý...

Zleva zelenáček šťovíkový, žluťásek jižní, modrásek černolemý, tmavohnědý a podobný.

„Bohužel, nejméně dva druhy motýlů, kterým by pastva jistě pomohla, se již příchodu koní nedočkaly. Okáč šedohnědý a okáč metlicový totiž u Milovic vyhynuli po zrušení vojenského újezdu a ve zbytku naší země jsou na pokraji vyhynutí,“ dodal Jiří Beneš.

Potěšující je, že se přítomnost divokých koní v naší krajině opravdu osvědčila, dokonce státu šetří peníze (více v článku zde). Díky tomu by se další lokalitou bohatou na motýly, kde s péčí o krajinu budou pomáhat divocí koně, měl stát Národní park Podyjí. „Dvě menší stáda by tam měla přijet letos na jaře,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispívat veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777 (cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun, DMS zastřešuje Fórum dárců). Další možností podpory je dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Podívejte se, jak se v roce 2015 divocí koně vrátili do české přírody:

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....