Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První letošní hříbata divokých koní se narodila na sněhu. Kvůli dotacím

Pastvinu u Benátek nad Jizerou pokrývá sníh a noční teploty spolehlivě klesají pod nulu. Přesto se tu během nedávné oblevy narodila dvě hříbata, ačkoliv se obvykle začínají rodit až v březnu. Kvůli jasně danému termínu čerpání dotace totiž ke stádu klisen dorazil hřebec dříve, než by bývalo bylo ideální.
I hříbatům, která se klisnám divokých koní narodila v rezervaci na místě...

I hříbatům, která se klisnám divokých koní narodila v rezervaci na místě bývalého vojenského prostoru u Milovic na sněhu, se daří dobře. | foto: Michal Köpping

V bývalém vojenském prostoru Milovice se tak v rezervaci velkých kopytníků na začátku února dočkali prvních dvou letošních hříbat, ačkoliv na jaro si ještě pěkných pár týdnů počkáme. Přestože přišla na svět uprostřed sněhových plání, v prvních dnech života se jim daří dobře.

Jejich narození nebylo velkým překvapením. „Podle termínů páření hřebce s klisnami v loňském roce jsme očekávali narození hříbat každým dnem. Báli jsme se, aby se hříbata nenarodila zrovna v době velkých mrazů, kdy noční teploty padaly až k minus osmnácti či dvaceti stupňům Celsia. Naštěstí se hříbata narodila při oblevě,“ konstatoval Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, která na pastvinách zajišťuje chovatelský dohled.

„Hříbata jsme objevili díky mojí ženě, která si všimla určitého vzrušení a jiné energie uvnitř stáda. Proto jsme přišli blíž a viděli jedno hříbě čerstvě narozené, které ještě leželo, a druhé, které stálo uprostřed stáda. To bylo rozmístěno tak, aby ho chránilo před poryvy větru,“ doplnil Karel Bendl.

Podle odborníků přitom není náhodou, že hříbata přišla na svět právě během oblevy. „Klisny dokážou v případě nepříznivého počasí nebo jiných negativních okolností pozdržet porod až o čtrnáct dní,“ vysvětlila etoložka Martina Komárková z Karlovy univerzity.

Na jaře by se mohlo narodit dalších více než dvacet hříbat

„Už loni se tady na Travinách u Benátek narodila dvě hříbata, protože dvě klisny přijely březí už z Anglie. Ta právě narozená jsou prvními potomky našeho hřebce Merlina,“ upřesnil pro iDNES.cz Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Jaká je rezervace u Milovic?

V bývalém vojenském prostoru se v současnosti nachází rezervace s velkými kopytníky na 160 hektarech. Na dvou pastvinách žije 30 dospělých divokých koní a sedmnáct hříbat, osm dospělých zubrů a jedno zubří mládě a šest dospělých praturů a pět pratuřích mláďat.

Podle původních plánů se měla rezervace již v loňském roce rozšířit. Vzhledem ke sporům Středočeského kraje s bývalým nájemcem se však proces zdržel. „Nyní je ale potřeba zpoždění co nejdříve dohnat, aby měla stáda s mláďaty dostatek prostoru a pastvy,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářská organizace Česká krajina, která na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s předními experty.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury lze přispět zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 koruny. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Možností podpory je i dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

A dodal, že březí vypadají i všechny ostatní klisny, takže by se na pastvině u Benátek mohlo letos narodit ještě dalších 12 hříbat a na starší pastvině u Milovic možná dokonce dalších 14.

I když začátkem týdne opět začalo mrznout a rozbředlý sníh se změnil v ledovou krustu, obě hříbata chodí po pastvině se stádem. Bez problémů se s ním přemisťují po celé ploše, která činí zhruba 120 hektarů.

„Mláďata drží pospolu, společně se dvěma hříbaty, která se na této pastvině narodila loni. Ostatní členové stáda se snaží matky s hříbaty chránit před nepříznivým počasím,“ popsal první dny hříbat Karel Bendl.

Hříbata se totiž obvykle rodí až od března. Do přirozeného koloběhu života divokých koní ovšem v tomto případě zasáhl člověk, konkrétně termín dotace, z níž byl projekt založení druhé pastviny velkých kopytníků financován. „Kvůli dodržení termínů dotace nemohl hřebec přijet ke stádu se zpožděním několika měsíců, aby porody vyšly na jarní měsíce jako v případě první pastviny v sousedství Milovic,“ vysvětlil Dalibor Dostál.

Zvířata by se však do budoucna měla s tímto posunem vypořádat, příroda si poradí. „Termíny porodů by se u zvířat postupně měly upravit a posunout do jarních měsíců,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

I pratuři mají celou zimu co spásat. Jsou ale pečlivě sledováni, protože jde o...
Ani zpětně vyšlechtění pratuři péči člověka nepotřebují, mají celou zimu co...
Zubři spásají přes zimu starou trávu a náletové dřeviny, přikrmovat...
Zubři spásají přes zimu starou trávu a náletové dřeviny, přikrmovat...

Koně, zubři ani pratuři přikrmovat nepotřebují! Zimu zvládají

Stejně jako divokým koním a jejich hříbatům i mláďatům zubrů a praturů se daří dobře. Podle aktuálních zpráv z Milovic rostou jako z vody a letos se pravděpodobně také dočkají nových sourozenců.

Zubří telátko čekají křtiny

Ve čtvrtek 16. února proběhnou ve 14:40 v lokalitě Traviny u předměstí Kbel města Benátky nad Jizerou křtiny prvního zubřího telátka narozeného loni v květnu. Jméno pro něj vybrali čtenáři iDNES.cz (více zde), kmotrem mu bude ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Zvířata zvládají zimu dobře, nejsou přikrmována, mají dost staré trávy a náletových křovin. Divocí koně a zubři jsou na zimu adaptovaní tisíce let, takže jim nevadí. Sledujeme jen pratury, kde je součástí procesu zpětného šlechtění právě adaptace na zvládání všech ročních období bez péče člověka,“ vysvětluje Dalibor Dostál, jak jednoduchá je péče o divoké kopytníky v zimě.

Přesto přes zimu opět trochu zesílily snahy o přikrmování zvířat návštěvníky. „Zvířata to opravdu nepotřebují, naopak, přikrmování jim může vážně ublížit, nebo je i v krajním případě zabít,“ apeluje Dostál na ty, kteří se snaží zvířatům přilepšit, ale mohou jim naopak hodně zkomplikovat život. (Viz případ klisny z listopadu 2015, matky prvního hříběte u nás, která bojovala o život kvůli přikrmování pečivem neukázněnými návštěvníky rezervace.)

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají. Pruďas Kašpárek už jich vyhodil šest

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  2.10 22:05

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024

Nejroztomilejší zářijoví mazlíčci se radují z výhry, prohlédněte si všechny

Napínavé hlasování o nejroztomilejší mazlíky měsíce září skončilo, o vítězích je rozhodnuto – a odnášejí si granule, deky i hračky značky Purina PRO PLAN. Zalistujte galerií, prohlédnout si můžete...

3. září 2024,  aktualizováno  1.10 13:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uzení masa je vášeň. Z vlastnoručně vyrobené udírny bude chutnat ještě lépe

Nejen klobása, ale i ryba, bůček nebo sýr, udit toho jde mnoho. I receptů a inspirací najdete na internetu či při sousedských posezeních celou řadu. Dřevěná udírna se rychle roztopí a není složitá na...

8. října 2024

Kde se vzal teddy bear, slavný plyšový medvídek. Legenda s označením 55PB

Co má společné Němka na invalidním vozíku, ruský výrobce sladkostí a americký exprezident? Ti všichni mají podíl na vzniku plyšového medvídka, nejslavnější hračky světa.

8. října 2024

Uzení masa je vášeň. Z vlastnoručně vyrobené udírny bude chutnat ještě lépe

Nejen klobása, ale i ryba, bůček nebo sýr, udit toho jde mnoho. I receptů a inspirací najdete na internetu či při sousedských posezeních celou řadu. Dřevěná udírna se rychle roztopí a není složitá na...

8. října 2024

Rudbekiím i nachovým léčivým třapatkovkám to na záhonu sluší až do podzimu

Třapatky a třapatkovky. Jmenují se skoro stejně a velmi podobně vypadají. Jedny bývají hlavně žluté nebo oranžové, ty druhé purpurové a léčivé. Které jsou které?

7. října 2024

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...