Typicky podzimní druh, který roste nehojně až vzácně od srpna do listopadu je ucháč čepcovitý. Nejčastěji ho naleznete na tlejících pařezech a ležících kmenech smrků, jedlí a borovic. Je jedlý, ale vzácný.
Chřapáč kadeřavý je také podzimní houba rostoucí od srpna do listopadu. Je vzácnější a dává přednost vápnitým půdám v listnatých lesích. Vyskytuje se jednotlivě,ale najdete ji častěji v menších skupinkách. I když patří k jedlým druhům, pro svou vzácnost by se neměl sbírat.
Hadovka smrdutá
Tato břichatkovitá houba vyrůstá z vajíčka, které je ještě jedlé. Brzy se však promění v odpudivě bílou tyčku, která má slizkou zelenou špičku. Její nezaměnitelná "vůně" houbaře odhání z místa výskytu. Roste ve skupinách a zápach je velmi intenzivní.
Klouzek zrnitý patří do bohaté skupiny klouzků, které se liší jen drobnými, pro houbaře nepodstatnými znaky. Je žlutě zbarvený. Klobouk má až 10 cm v průměru a třeň je 7 cm vysoký. Roste hojně ve skupinách v borových lesích, nemá výrazný prsten ani plachetku. Je jedlý.
ZajímavostiV lese v podzimním období najdete také spoustu kouzáků. Kdo bude mít štěstí najde i nějaký hříbek. Pozor, na hřibovišti naleznete třeba jen jeden kus a o pár set metrů dál další. Houby se dají najít, ale některé rostou daleko od sebe. |
Podobá se bedle vysoké, ale dorůstá menší velikosti. Narozddíl od své větší příbuzné povrch jejího třeně při poranění červená. To nic nemění na její poživatelnosti. Běžný houbař záměnu často ani nepostřehne nebo si tuto lupenatou houbu plete s bedlou červenající, která však červená na řezu.
Stroček trubkovitý je nelupenatá houba. Vypadá sama dost odpudivě, přesto je jedlá a výtečná. Nálevkovité plodnice mohou dorůstat až 200 mm výšky. Stroček je šedě až černě zbarvený. Roste hojně ve skupinách v listnatých a smíšených lesích. Je nezaměnitelně strašidelný a děsí kuchařky, protože polévku barví do černa.