VIDEO: Žížaly vás zbaví domácích odpadků. Dokonce i psích hovínek

  10:00
Pořídíte si kyblík kalifornských žížal a získáte užitečné domácí pomocníky, kteří změní téměř veškeré zbytky z vaší kuchyně na vynikající kompost a tekuté hnojivo. Vše se odehrává ve speciálním kompostéru, jenž při správné péči nezapáchá, ale docela příjemně voní vlhkou zeminou.

Oproti klasickému kompostování je spolupráce s žížalami na likvidaci odpadu účinnější a rychlejší. "Kompostovat můžete i s českou hnojní žížalou, speciální kalifornské žížaly jsou ale výrazně žravější a zvyklé žít na omezeném prostoru," vysvětluje Kateřina Holaňová, která se o vermikompostování začala zajímat tehdy, když se rozhodla, že nechce na své zahradě používat žádnou chemii.

Jak si začít s žížalami

Podle internetových diskusí lze vermikompostovat také na obyčejné hromádce na zahradě nebo si žížalí kompostér můžete vyrobit i sami, stačí pořádně si okouknout ty profesionální. Ideálně se mu daří v plastových boxech, u dřevěných vermikompostérů bývá problém s udržením správné vlhkosti. Proti přemokření je možné bojovat například vrstvičkou pilin či kokosové drtě na dně kompostéru, ale sucho bývá nejčastější příčinou úhynu žížal.

Kuchyňský odpad žížaly spořádají, projde jejich trávicím traktem a přemění se v kvalitní kompost.

Když budete žížaly dobře krmit, jejich počet se zhruba během dvou měsíců zdvojnásobí.

Originální plastový kompostér vás přijde řádově na dva až tři tisíce, stačí si projít nabídku e-shopů. Je však natolik vychytaný, že byste při jeho používání neměli řešit žádné zádrhele. Umístit ho můžete venku i v domě; v přístěnku na zahradě, v garáži, na chodbě paneláku, na balkoně, někdo ho má dokonce přímo v kuchyni. 

Důležité je, aby vermikompostér byl v každém případě ve stínu, protože žížaly sice snesou teploty od minus 5 do 30 °C, ale nejlépe pracují při teplotách od 15 do 25 °C. Pokud umístíte vermikompostér ven, je dobré ho na zimu uložit do garáže, chodby nebo alespoň zaizolovat bublinkovou fólií či zateplit dekou.

Založení vermikompostéru krok za krokem

Dno vermikompostéru tvoří jakýsi sběrný box, který zachytává tekutinu produkovanou žížalami. Teprve na něj se přidá první pracovní box s perforovaným dnem, vystlaný například kokosovým vláknem nebo pilinami. U dodávaných kompostérů bývá podestýlka součástí, dostat ji můžete i s první násadou žížal. 

Spodní díl, do kterého odtéká tekutina vyprodukovaná žížalami. Po zředění 1:10 se používá jako výborné hnojivo.

Na podestýlku prvního startovního boxu přisypete první hrsti kuchyňského odpadu a kompostér uzavřete víkem.

Žížalí kompostér těsně po založení, tedy s prvním přídavným boxem. Další přidáváte podle potřeby.

Chov žížal se zakládá právě v tomto prvním pracovním boxu s podestýlkou, do kterého jednoduše přidáte násadu žížal a necháte je rozlézt. Případně do prázdného boxu rozhrnete násadu žížal i s podestýlkou; zhruba 1 500 žížal i s pěti litry podestýlky byste měli pořídit přibližně za 150 korun.

Pak pomalu, po hrstech, můžete začít postupně přidávat kuchyňský odpad. Jeho množství zvyšujte podle toho, jak rychle jsou žížaly schopny ho zpracovat. Vždy ho rovnoměrně rozhrňte. "Žížaly se množství odpadu přizpůsobí. Pokud ho mají dostatek, začnou se množit a svůj počet zdvojnásobí za dva až tři měsíce. Pokud je odpadu méně, nemnoží se," vysvětluje Holaňová. 

Pracovní box kompostéru většinou zaplníte za 3 až 5 měsíců.
Částečně zpracovaný kompost
Hotový kompost

Pracovní box kompostéru většinou zaplníte za 3 až 5 měsíců. Na snímku uprostřed částečně zpracovaný kompost, úplně vpravo hotový kompost, připravený k dalšímu využití.

Pracovní box naplníte za 3 až 5 měsíců a pak jednoduše připojíte další, do kterého rovnou přidáváte další potravu v podobě odpadu. Jakmile žížaly vycítí, že v boxu nad nimi jsou nezpracované zbytky, protáhnout se otvory ve dnu boxu do horního, kde ve zpracovávání odpadu pokračují. Jakmile většina žížal spodní box opustí, je naplněn kompostem připraveným k dalšímu využití. A tento cyklus je nekonečný. 

Využití žížalího kompostu a žížalího čaje

Žížaly odpad zpracovávají na pevný kompost a tekutinu, tzv. žížalí čaj, který je – naředěný s vodou v poměru 1:10 – velmi kvalitním hnojivem.

Kompost bohatý na živiny a organické látky je vynikajícím substrátem pro pěstování rostlin. Jeho jemná, drolivá struktura výrazně zlepšuje vlastnosti půdy a zadržování vláhy u kořenů rostlin.

Do květináčů je ideální směs kompostu, kokosového vlákna, perlitu a písku v poměru 1:1:1:1. Na pěstování ze semen se osvědčila směs kompostu, kokosového vlákna a perlitu v poměru 1:2:1.

Kompost není potřeba před použitím v zahradě nijak upravovat, naopak obsahuje bakterie užitečné pro zlepšení kvality půdy. Využijete ho při pěstování ze semínek, při sázení stromů a keřů či jako hnojivo pro rychlerostoucí rostliny. "Například při přesazování sazenic do záhonů nebo při sázení hrášku či fazolí posypte dno jamky vermikompostem a zajistíte jim vynikající start do života," radí Holaňová.

Pokojovým rostlinám ideálně doplníte živiny, když z květináče odeberete zhruba 1,5centimetrovou vrchní vrstvu hlíny a nahradíte ji čerstvým žížalím kompostem. Jemně ji přitom s hlínou v květináči promíchejte. Obsažené živiny se ke kořenům dostanou při zalévání.

Chcete-li zlepšit kvalitu půdy na zahradě, smíchejte 5 litrů vermikompostu s 50 litry jemné mulčovací kůry a směs zapravte do půdy na zahradě v množství zhruba 2 litrů na metr čtvereční. Kde potřebujete udržet kyselou půdu, například pro pěstování rododendronů, použijte místo kůry materiál s nižším pH.

Detail rybízového stromku, pohnojeného loni na podzim kompostem od žížal. Začátkem května vypadá letošní úroda velmi nadějně.

Čím vším žížaly můžete krmit a na co raději zapomeňte

Žížaly ocení zbytky vařeného jídla, čajové lístky, kávovou sedlinu, odřezky či slupky z ovoce a zeleniny. Pro zažívání žížal jsou prospěšné i suché a rozdrcené vaječné skořápky, nepohrdnou ani křeččím trusem, zpracují i koňský nebo kravský hnůj.

Kuchyňský odpad lze průběžně odkládat do nádoby s uhlíkovým filtrem ve víku.

Žížaly milují kuchyňský odpad včetně použitých papírových ubrousků.

Kuchyňský odpad vždy jednoduše přisypete, rozhrnete a kompostér přikryjete víkem.

"Zhruba čtvrtinu odpadu, který do vermikompostéru dáváte, by měla tvořit suchá vláknina, například na malé kousky roztrhané papírové obaly od vajec či role od toaletního papíru nebo skartovaný papír, které také udržují optimální vlhkost obsahu. Může to být i zvířecí srst, prach z vysavače, vlasy, kousky vlny, bavlny," radí Holaňová, která s žížalami začala loni v létě a na podzim už vermikompostem přihnojovala stromky rybízu. V těchto dnech jsou obsypané zelenými kuličkami.

"Krmit žížaly" byste skutečně měli vyváženě, žádná složka se nemá v kompostéru objevovat ve větším množství. Pokud se vám náhodou podaří v kompostéru rozhodit pH, můžete ho srovnat přisypáním granulovaného neutralizéru; a nebo upravíte složení odpadu, který žížalám poskytujete. Podobnou možnost máte i v případě, když chcete podpořit žravost žížal: existuje granulované krmivo vypadající stejně jako třeba granule pro hlodavce, které ji podpoří. 

Naopak nevhodné jsou pro kompostování s pomocí žížal citrusové plody, protože způsobují překyselení. Ideální nejsou ani semena rostlin, protože nejsou odumřelá, takže je žížaly nesní. Zapomeňte i na rostlinný materiál napadený chorobami, protože by mohl žížalám zdravotně ublížit, lesklý papír, který obsahuje příliš mnoho přísad, posekanou trávu a listy, protože se příliš zahřívají, nerozložitelné sklo, plast, kovy a psí či kočičí výkaly, které mohou obsahovat patogeny.

Přitom psí či kočičí výkaly žížaly spořádají rády, už se ovšem nedoporučuje používat získaný kompost k pěstování užitkových rostlin. Navíc jsou žížaly mlsné a hrozí, že si exkrementy natolik oblíbí, že zeleninové slupky už pro ně nebudou tolik lákavé a raději budou čekat na další psí hovínko. Nezpracovávaný kuchyňský odpad mezitím začne hnít a máte na problém zaděláno. "Pokud přesto chcete žížaly využít na zpracovávání psích exkrementů, je vhodné založit si vermikompostér čistě jen na ně," radí Holaňová.

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.